Černé ovce mezi Habsburky

Černé ovce mezi Habsburky https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13269/bmid_cerne-ovce-mezi-habsburky-o1t-13269.jpg 4 11 4

Vyvrženci a prostopášníci slavného panovnického rodu Životopisy třinácti členů habsburského rodu se soustřeďují na jejich soukromý život, choroby (zvláště duševní), či politické a milostné skandály. Kniha rakouského historika se snaží demytologizovat a detabuizovat v Rakousku s nostalgií vzpomínaný rod Habsburků. Jedná se o osoby, které žily v 19. a 20. stol. Je doplněna poznámkovým aparátem.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Brána

Habsburg schwarze Schafe , 2000

Janadvorackova
03.09.2022 4 z 5

Zajímavé medailonky nezajímavých lidí, z nichž někteří měli štěstí, že se vůbec narodili. A u jiných jsem nad účelem jejich bytí dlouho dumala. Dneska bychom jim vyplatili invalidní důchody a poslali makat do chráněných dílen. A jak jsem to tak četla, někteří by nebyli schopni vykonávat ani pomocné práce.
Tehdá nám vládli.
To fakt není fér :).

Jako takhle: kdyby byla bývala bitva na Bílé hoře dopadla jinak, knihy o bandě, která tu tři sta let parazitovala, bychom nečetli. Najít na tom něco veselého, o to jde.

evik75
22.01.2018 3 z 5

Zajímavé čtení o osudech více i méně známých Habsburků.

barbarera
15.05.2017 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, pro zájemce o historii Rakouska-Uherska autor přichází s novými fakty a podává ucelený obraz života Habsburků

Rade
23.03.2017 4 z 5

Po nostalgických a spíše pochvalných pohledech na období posledních Habsburků tentokrát zase jiný, poněkud kritický.

Pro našince např. zajímavý portrét císaře Ferdinanda I. (V.), tzv. Dobrotivého, posledního korunovaného českého krále, nazývaného též „der arme Trottel Nandel“, z kterého si všichni dělali legraci, nazývali idiotem, hlupáčkem – a přesto uměl 4 jazyky, studoval přírodní vědy a byl milovníkem divadla. Z Habsburků byl u nás možná nejpopulárnější, aspoň mezi Pražany; 27 let, poté, co se vzdal trůnu, žil na Hradčanech…

* „O politice samozřejmě nechtěl nic vědět a zásadně se do ničeho nevměšoval. Zachoval se však jeho výrok z roku 1866, kdy Ferdinand po bitvě u Hradce Králové, která pro dynastii dopadla katastrofálně, ze sebe vypravil: ‚Tak to bych uměl taky!‘ “ *