Černá galéra

Černá galéra https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84360/cerna-galera-84360.jpg 4 8 3

Tři historické povídky realisticky zachycují poměry v Nizozemí v 16. stol. v Německu v době třicetileté války a v Praze v 19. stol. Černá galéra zachycuje nizozemský odboj proti španělské nadvládě, Bezový květ melancholické vzpomínky starého lékaře na příběh mladé židovské dívky ze Židovského Města, Else od jedle je tragická epizoda z třicetileté války, jež zachycuje tehdejší poměry v Německu.... celý text

Literatura světová Povídky Historie
Vydáno: , Vyšehrad

Die schwarze Galeere; Holunderblüte; Else von der Tanne , 1861

Atanone
29.08.2019 4 z 5

..jen škoda, že nebyly příběhy rozpracované jako knihy.. dobře by se to četlo

Koka
28.11.2014 4 z 5

Zajímavé, neotřelé, pražská lokace jedné z povídek dělá knihu pro nás zvláště přitažlivou.

jardadr
30.04.2013 4 z 5

Tato útlá knížečka je zřejmě to jediné, co u nás od tohoto kdysi slavného německého autora 19. století kdy vyšlo, což je určitě škoda, zvlášť přihlédneme-li k tomu, jaké mnohdy knižní hrůzy se objevují na pultech. Svazek o třech povídkách z celého rozsáhlého díla není věru mnoho. První povídka je dobrodružný příběh víceméně šestákového ražení, zbylé dvě jsou kvalitativně mnohem výš. Avšak všechny tři spojuje jakýsi tísnivý smutek (který je zřejmě Raabemu vlastní) a příběh z Prahy a Třicetileté války i temná ponurost. Líbilo se mi vystížení atmosféry pražského židovského města okolo roku 1820. Bylo by úchvatné se tam v té době ocitnout, vidět ty křivolaké uličky, ošuntělé domy, se svými mnohdy prapodivnými obyvateli a zdáli slyšet vyzvánění křesťanských zvonů.

německá literatura

Wilhelm Raabe