Černá galéra

Tři historické povídky realisticky zachycují poměry v Nizozemí v 16. stol. v Německu v době třicetileté války a v Praze v 19. stol.

Černá galéra zachycuje nizozemský odboj proti španělské nadvládě, Bezový květ melancholické vzpomínky starého lékaře na příběh mladé židovské dívky ze Židovského Města, Else od jedle je tragická epizoda z třicetileté války, jež zachycuje tehdejší poměry v Německu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/84_/84360/cerna-galera-84360.jpg 3.97
Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Vyšehrad

Die schwarze Galeere; Holunderblüte; Else von der Tanne (1861)

Počet stran:120
Jazyk vydání:český
Překlad:Miroslav Petříček
Ilustrace/foto:Jiří Blažek
Autor obálky:Jiří Blažek
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
Náklad:7 000 ks

Kniha Černá galéra

Koka
28.11.2014

Zajímavé, neotřelé, pražská lokace jedné z povídek dělá knihu pro nás zvláště přitažlivou.

jardadr
30.04.2013

Tato útlá knížečka je zřejmě to jediné, co u nás od tohoto kdysi slavného německého autora 19. století kdy vyšlo, což je určitě škoda, zvlášť přihlédneme-li k tomu, jaké mnohdy knižní hrůzy se objevují na pultech. Svazek o třech povídkách z celého rozsáhlého díla není věru mnoho. První povídka je dobrodružný příběh víceméně šestákového ražení, zbylé dvě jsou kvalitativně mnohem výš. Avšak všechny tři spojuje jakýsi tísnivý smutek (který je zřejmě Raabemu vlastní) a příběh z Prahy a Třicetileté války i temná ponurost. Líbilo se mi vystížení atmosféry pražského židovského města okolo roku 1820. Bylo by úchvatné se tam v té době ocitnout, vidět ty křivolaké uličky, ošuntělé domy, se svými mnohdy prapodivnými obyvateli a zdáli slyšet vyzvánění křesťanských zvonů.