Čas mezi šitím

Čas mezi šitím https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202898/bmid_cas-mezi-sitim-uvn-202898.jpg 4 261 78

Strhující román o zdánlivě obyčejné ženě, která využije svůj talent a odvahu, aby se proměnila v prestižní krejčovou a později v tajnou agentku pracující pro Spojence za druhé světové války. Mladá švadlenka Sira Quiroga opustí Madrid těsně před začátkem španělské občanské války s mužem, kterého bláznivě miluje, ale sotva zná. Spolu se usadí v marockém Tangeru, exotickém, pulzujícím městě, kde se může člověku přihodit cokoli, dokonce se může stát i obětí zrady a být ponechán svému osudu. Opuštěná Sira, která se topí až po krk v dluzích, se přestěhuje do Tetuánu, hlavního města Španělského protektorátu v Maroku. Za pomoci lží a přátel s pochybnou pověstí se jí podaří začít nový život a otevřít si módní salon, kde přijímá klientky cizokrajného původu a podivuhodných osudů. Po vítězství fašistů v občanské válce ve Španělsku a pod hrozbou vypuknutí války v Evropě se život fiktivní protagonistky nečekaně protne s osudy skutečných historických postav, mezi kterými vynikají Juan Luis Beigbeder, záhadný a málo známý ministr zahraničních věcí v první Frankově vládě, jeho milenka, excentrická Angličanka Rosalinda Foxová, a námořní atašé Alan Hillgarth, šéf britských tajných služeb ve Španělsku za druhé světové války. Společně Siru přesvědčí, aby přijala riskantní úkol, při němž se látky, stehy a střihy její krejčovské dílny promění ve viditelnou fasádu něčeho mnohem temnějšího a nebezpečnějšího. Úchvatnou prózou napsaný Čas mezi šitím se řítí nezadržitelným tempem po mapách a nostalgických vzpomínkách; z legendárních koloniálních enkláv v severní Africe nás přenese do proněmeckého Madridu na začátku druhé světové války a do kosmopolitního Lisabonu plného špionů, oportunistů a válečných uprchlíků.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Jota

El tiempo entre costuras , 2009

Šárka_D
18.04.2017 4 z 5

Čtení mě bavilo, příběh měl sympatické postavy a atraktivní prostředí Maroka, Španělska a Portugalska, hodně mě zaujaly detaily o módě a umění, stejně jako historické reálie. Výrazně ženská záležitost.

javirgo
07.03.2017

Knihu bohužel zařazuji mezi nedočtené a proto ani nedávám žádné hodnocení. Možná jsem udělala chybu, ale téměř v polovině jsem to vzdala. Do té doby jsem zaregistrovala pouze jedinou napínavou akci, kde jsem si myslela, že se snad začne něco zajímavého dít, ale nestalo se tak.

MayB2
01.01.2017 4 z 5

Čas mezi šitím plyne pomalu, nepřekotně, dobové a geografické reálie dodávají příběhu na důvěryhodnosti.

Janadvorackova
23.10.2016 4 z 5

Další kniha, kterou bych nečetla, kdybych ji neslyšela. Zajímavý příběh částečně podložený skutečnými událostmi. Některými lidmi zde níže zmiňované znechucení nad koncem pramení prostě z toho, že pravděpodobně nepostřehli, že některé postavy byly fiktivní (ty, u nich autorka vymyslela několik konců). A na konci už na tom zkrátka nezáleželo. Příběhu švadleny-špionky to ale pro mě na zajímavosti neubralo. Teď mám chuť zažít nějaké dobrodružství. Místo toho tady dřepím a trpím depresí z toho, že musím do práce :). A v mé práci mohu na spolupráci s tajnými službami určitě zapomenout :).

rajen
28.06.2016 5 z 5

Kniha se mi hodně líbila. Na těch spoustu stranách se toho hodně dozvíte. Na pozadí španělské občanské války a pak druhé světové války sledujete vývoj hlavní hrdinky, která vyroste z mladé a naivní švadleny v sebevědomou a odvážnou špionku. Román se dá tímto rozdělit na dvě části, která je každá jiná a každá má něco do sebe. Ta špionážní část bude logicky akčnější a popravdě se mi líbila daleko více než zde tolik opěvovaná kniha Dívka, která spadla z nebe.
K tomu konci, který se tady tak hodně probírá - když jsem dočetla, připadala jsem si, jako by si ze mě autorka vystřelila. Absolutně jsem to nečekala a lehce mě to zklamalo. Ale s odstupem času jsem si říkala vlastně proč ne, autorka to tak chtěla a je to rozhodně originální nápad. Nicméně bych ho už neopakovala.
Vřele doporučuji těm, kdo mají rádi romány, kde děj plyne tak, jak plyne opravdový život.

Prateri
16.05.2016 4 z 5

Když jsem tuto knihu dostala do ruky, v duchu jsem jí vyslovila krajní nedůvěru. Po přečtení se zase v duchu omlouvám. Čas mezi šitím nebyl pro mě ztracený čas. Příběh mladé Španělky v době
občanské války a války v Evropě mne zaujal a dá se říct, že i poučil, aniž jsem to čekala. Jen zakončení knihy - opravdu nemusím mít na výběr z několika možností.

koblizek8
03.05.2016 4 z 5

Pekna kniha, libila se mi ta podrobnost a komplexnost liceni prostredi a tak.

Bublinka.
24.03.2016 5 z 5

Ležela mi doma pěkně dlouho, než jsem se k ní dostala. A byla to paráda, bylo to zajímavé čtení. Rozhodně zajímavé prostředí a všechny okolnosti.

SPOILER:
Kupodivu ve chvíli, kdy se začalo v podstatě něco dít, tedy přišla ta špionážní část, přestalo mě to tolik bavit, ale když se děj přesunul do Portugalska, opět mě to dostalo. A pak už se žádné drama nekonalo, čekala jsem trochu více akce.
Ale konec jsem snad neměla číst. Vážně mě nezajímalo, co bylo s těmi skutečnými/historickými osobami, ale s těmi vymyšlenými, kvůli kterým jsem tu knihu zhltla. To, co bylo na konci pro mě byl podraz. Porušení "úmluvy mezi čtenářem a autorem," která by prostě měla být zavedena. Nemůže mi přeci na skoro 700 stranách popsat každý pohyb nějakých osob a pak mi nabídnout, ať si další pokračování vyberu. Hlavně nemám ráda otevřené konce a když mi ten otevřený konec naservíruje i s plivnutím do tváře, to už je na mě prostě moc.

Ale i tak jsem dala plný počet.

sosna
04.03.2016 4 z 5

Námět a hlavně prostředí, kde se kniha odehrávala byli zajímavé, netuctové. Kniha se dobře četla, ikdyž některé pasáže byly skutečně trochu rozvláčné. Přesto mě motiv zaujal natolik, že jsem zalovila v kyberprostoru a těším se, že se podívám i na španělký seriál na motivy této knihy.

LilianaFalcon
05.02.2016 2 z 5

Je mi to vážně líto, ale kniha mě nenadchla. Kdyby to natočili jako film, tak se na to ráda podívám, ale takhle mi to přišlo strašně zdlouhavé a o ničem. Okolo 200 strany se konečně začalo dít to, nač jsem čekala. Bohužel okolo 300 strany jsem zjistila, že ani ten zdánlivý zvrat nezapříčinil nic, co by děj rozpohybovalo. Námět byl opravdu zajímavý, ale čekala jsem trochu něco jiného. Vlastně úplně něco jiného.
Možná, že kdybych si napřed přečetla komentáře o tom, že se jedná o elegantní román, tak by mé hodnocení vypadalo jinak. Nebo bych knihu vůbec nevzala do ruky. Kdo ví...

Maat
27.01.2016 3 z 5

Po dlouhé době kniha, kterou jsem nedočetla. Příběh mě nebavil, pořád jsem čekala, že přijde konečně něco, co mě zaujme. Nestalo se tak.
Možná jsem jen četla tuto knihu v nesprávnou dobu, nicméně vracet se k ní už nebudu.

tatjana1737
10.10.2015 3 z 5

Na knížku jsem v knihovně čekala půl roku a než jsem dočetla to, co jsem měla rozečteno, když se konečně uvolnila, už mi přišla upomínka. Řekla bych, že hodně zapracovala reklama - já sama jsem četla na doporučení několika časopisů a pochvalných recenzí. Ne, že bych čtením byla zklamaná, ale čekala jsem něco jiného.
Žánr špionážního románu jsem, pokud vím, ještě nečetla. Ženských románů jsem oproti tomu přečetla hodně. Ženský špionážní román jsem četla poprvé. Jak všichni vychvalovali, že hlavní hrdinka se z obyčejné švadleny stane agentkou, tak jsem byla natěšená na spoustu akce a napětí. Nechci nic prozrazovat, ale agentkou se stane až v polovině hodně tlusté knihy, kdy jsem se celou dobu čtení ptala, kdy už přijde ta špionáž. Neříkám, že by ta první polovina nebyla špatná nebo nudná, jen byla hrozně popisná a zdlouhavá. Myslela jsem, kolik času neuběhlo od odchodu Siry z Madridu, říkala jsem si, že už musíme být v polovině války a proto mi pořád nesedělo, že tam není nic o obsazení Polska apod. Teprve v tu chvíli mi došlo, že ten hrozný počet stránek popisuje asi jen 8měsíční časové období. Druhá polovina knihy už je poněkud akčnější, i když stále dost popisná. Kapitola, kdy se Sira setká s vedoucím tajné služby, končí tím, že ji zve na oběd. V duchu jsem si říkala: "Ať je další kapitola shrnutím toho, o čem se bavili, třeba s odstupem jednoho roku, kdy už bude špionkou a bude vzpomínat stylem 'při obědě mi ukázal složky lidí na které se mám zaměřit'. Ať další kapitola nezačíná tím obědem!" Otočila jsem stránku a začala číst, co měli k jídlu, na čem jim to bylo servírováno, kdo jim to donesl a jak vypadal... Nevím, zda to bylo tím, že jsem neměla šanci číst na jeden zátah a pořád jsem četbu musela přerušovat, ale mnohé pasáže mi vůbec "neutíkaly" a trochu mne nudily.
POZOR SPOILER: Také jsem byla zklamána závěrem knihy, čekala jsem popis průběhu války z pohledu civilistky-agentky, nečekala jsem, že kniha skončí první větší misí. Epilog sice shrnuje osudy postav, které se v knize objevily, ale spíše postav historických než hlavních hrdinů. Jejich osudy jsou shrnuty do kratičkého odstavce, kdy je navíc čtenářovi nabídnuto, aby si vybral, jak chce, aby žili.
Na knížce oceňuji zajímavý námět (ale čekala jsem od něj trochu víc) a zejména to, že jsem se opět seznámila s reáliemi státu, o němž toho moc nevím a jen mlhavě tuším, že tam byla nějaká občanská válka a fašistická diktatura. Plus - pro někoho nezajímavé - popisy šatů, materiálů a střihů módních kreací klientek salonů Chez Sirah a Chez Arish. Díky googlu vím, jak vypadají šaty Delphos a chci je taky :-).

Melanka
29.09.2015 3 z 5

Knize by prospělo proškrtání, a tím větší spád. Chvílemi jsem se prokousávala jen z povinnosti. Není špatná, ale nestrhla mě.

Jaruce
26.09.2015 3 z 5

Tento příběh mě až tak nezaujal, dal se číst někdy to plynulo úplně rychleji jindy se to docela vleklo, pro mě zdlouhavě popisované některé nepodstatné věci . Přesto knihu neodsuzuji určitě si najde své příznivce.

Skip
13.09.2015 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se dost těšil, protože mám rád hispánské spisovatele. Bohužel jde o docela průměrnou knihu. Spisovatelka sice umí psát čtivě, ale obsahu chybí něco, co by čtenáře opravdu chytlo. Navíc až žalostně selhává v momentech, kdy chce stupňovat napětí nebo když popisuje akční scény.

MarketV
09.09.2015 4 z 5

Knihy ze španělského prostředí už patří k mojí tradiční prázdninové četbě. Strhující příběh, tajemné postavy, ale i vývoj jednání hlavní hrdinky hodnotím kladně.
Možná to je tak trochu pohádkový příběh, kterak se z tiché chudé švadlenky stává pod rouškou majitelky luxusního módního salonu emancipovaná a úspěšná špionka. Atmosféra dýchá rozpálenými marockými uličkami v kontrastu s válkou zničeným Madridem, kde hranice mezi bohatstvím a chudobou byly nejlépe viděny právě na oblečení. Nebo ne? I to občas klame.
Mimochodem povedená obálka.

Makropulos
31.07.2015 5 z 5

Skvělé. Opět jiný pohled na 2.světovou válku, čtivě napsáno. Člověk se i hodně dozví.

Doporučuji.

janulka1310
22.07.2015 5 z 5

Perfektní román, do kterého patří vše, co tam má být, láska, napětí, móda, vůně cizích krajů...byť má kniha skoro 700 stran, přečetla jsem je všechny s chutí..co se týče závěru, mě nezklamal, líbil se mi:)

Tiffany
21.07.2015 4 z 5

Nejprve jsem se na knížku hodně těšila, pak byla trochu zklamaná..., ale nakonec se čte opravdu pěkně. Měla jsem problém s ženskou autorkou..., po všech těch Mawerech , Hosseinim a Keplerovi.., Formánkovi ... Chlapi prostě píší jinak. Je to tedy spíš čtení pro ženy .., ale červená knihovna to není. Autorka dějiny nijak nudně neopisuje. Spíš barvitě vykresluje dobu a okolnosti..., ženským okem. Jak jinak. Přesto bych pár stránek vypustila... Proškrtala, okrájela . Ale jinak.., proč ne. U mě dobrý :) .

gossipavlina
10.06.2015 4 z 5

Elegantní a harmonický, trochu špionážní příběh spíše pro ženy. Prázdninový, odpočinkový, vhodný vzít si s sebou na dovolenou. Od knížky se v průběhu čtení odchází lehce, ale zároveň se těšíte, až budete moct číst dál.
Doporučuji.