Čas mezi šitím

Čas mezi šitím https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202898/bmid_cas-mezi-sitim-uvn-202898.jpg 4 261 78

Strhující román o zdánlivě obyčejné ženě, která využije svůj talent a odvahu, aby se proměnila v prestižní krejčovou a později v tajnou agentku pracující pro Spojence za druhé světové války. Mladá švadlenka Sira Quiroga opustí Madrid těsně před začátkem španělské občanské války s mužem, kterého bláznivě miluje, ale sotva zná. Spolu se usadí v marockém Tangeru, exotickém, pulzujícím městě, kde se může člověku přihodit cokoli, dokonce se může stát i obětí zrady a být ponechán svému osudu. Opuštěná Sira, která se topí až po krk v dluzích, se přestěhuje do Tetuánu, hlavního města Španělského protektorátu v Maroku. Za pomoci lží a přátel s pochybnou pověstí se jí podaří začít nový život a otevřít si módní salon, kde přijímá klientky cizokrajného původu a podivuhodných osudů. Po vítězství fašistů v občanské válce ve Španělsku a pod hrozbou vypuknutí války v Evropě se život fiktivní protagonistky nečekaně protne s osudy skutečných historických postav, mezi kterými vynikají Juan Luis Beigbeder, záhadný a málo známý ministr zahraničních věcí v první Frankově vládě, jeho milenka, excentrická Angličanka Rosalinda Foxová, a námořní atašé Alan Hillgarth, šéf britských tajných služeb ve Španělsku za druhé světové války. Společně Siru přesvědčí, aby přijala riskantní úkol, při němž se látky, stehy a střihy její krejčovské dílny promění ve viditelnou fasádu něčeho mnohem temnějšího a nebezpečnějšího. Úchvatnou prózou napsaný Čas mezi šitím se řítí nezadržitelným tempem po mapách a nostalgických vzpomínkách; z legendárních koloniálních enkláv v severní Africe nás přenese do proněmeckého Madridu na začátku druhé světové války a do kosmopolitního Lisabonu plného špionů, oportunistů a válečných uprchlíků.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Jota

El tiempo entre costuras , 2009

Knihomlok2015
04.03.2019 1 z 5

Ne, tak takhle se podle mě velký špionážní román rozhodně nepíše. Nejen, že mi celou dobu bylo zcela lhostejné, co se v tu chvíli s hlavní hrdinkou v knize děje nebo dít bude (ještě nikdy jsem se v knize nesetkala s hrdinkou, ke které jsem si nevytvořila vůbec žádný vztah, ale žádný, kdyby mě alespoň štvala), ale když už to ke konci vypadalo, že se to konečně změní, tak se v epilogu najednou dozvím, že je to vlastně úplně fuk, protože je to fiktivní postava? Tak to tedy opravdu ne.

greetchen
01.03.2019 4 z 5

Odpočinkové, ale zároveň obohacující. Musím říct, že mi kniha prozradila o španělské historii mnohem víc než dávné hodiny dějepisu na střední škole, a to včetně zajímavých souvislostí. Kniha je velmi krásně napsaná, pro někoho možná obsáhle, ale mně se to hrozně líbilo. Jako bych koukala na nádherně vymalovaný obraz a postupně rozkrývala přechody jeho barev, jednotlivé detaily, vrstvy.

menalinda
14.02.2019 2 z 5

Rychlá dobrá odpočinková knížka.

Patlalca
07.02.2019 4 z 5

Mě se příběh moc líbil, zatáhl mě do historie Španělska o které nic moc nevím, ačkoliv tu zemi mám velice ráda, i přes to že jsem tam nikdy nebyla. Díky této knize se stala tato spisovatelka mojí oblíbenkyní.

raffi
31.01.2019 4 z 5

Najzaujímavšie sú prostredie a doba, v ktorej sa príbeh odohráva. Inak je kniha dosť povrchná, označenie "dovolenkové čítanie" k tomu sedí najviac. Mínusom je nevyváženosť deja a veľa hluchých miest (a potom že kde sa vzalo tých 672 strán!), zase ale nepopieram, že je príbeh čítavý a občas človeka pohltí.

Michi.01
02.01.2019 4 z 5

Krásný příběh! Kniha o válce, zároveň ale velmi ženská. Zajímavá zápletka a skvěle vykreslená atmosféra na pozadí skutečných událostí se skutečnými historickými postavami.

levac
05.12.2018 5 z 5

Velice čtivé, velice ženské. Knihu jsem spíš prožila, než přečetla a byl to krásný zážitek :) Doporučila bych ji ženám, které mají chuť na něco lehkého a čtivého, přitom historicky zajímavého a zároveň hledají oddech od srdcervoucích dramat.

Opatov
12.09.2018 5 z 5

Krasna spanelska svadlenka odplula s muzem svych snu do Maroka. Bohuzel to nebyl ten pravy.... V cizi zemi, nemocna a bez prostredku bojuje o preziti. Po prvotnich peripetiich se stava uspesnou a dostava se do vyssich kruhu. V pribehu nechybi krasny novinar, politika a nebezpeci. Krasna pohadka, precteno jednim dechem.

broskev28
11.09.2018 3 z 5

Opět mi z duše promlouvá soukroma - určitě jsem ráda, že jsem knihu přečetla, ale úroveň je jakoby nevyvážená: některé úseky odsýpají a jiné se naopak vlečou. Některé situace jsou naprosto věrohodné, o jiných dost pochybuju. Ale kdo se rád vrací do nedávné historie, ten určitě ocení zajímavé pasáže týkající se německého angažmá ve Frankově válečném Španělsku. Politické tahanice ve vládě, sympatie či naopak antipatie jednotlivých politiků.
Ať už se děj odehrával v Africe, ve Španělsku, ve Francii či Portugalsku, autorka se vždy snažila přiblížit nám čtenářům to konkrétní prostředí v době války. Mě třeba překvapilo, jak moc se lišila situace Španělska a Portugalska. Vztah obou přítelkyň - hlavní hrdinky a Rosalindy - byl velice zvláštní. A co teprve vztah souseda Felixe a jeho matinky!
Zkrátka knihu určitě doporučuju, dejte si ji jako neuspěchané vydechnutí mezi krvavými, často překombinovanými a povětšinou vymyšlenými thrillery. Tohle se opravdu mohlo stát (a něco prokazatelně stalo).

Kopretina_aku
29.08.2018 3 z 5

Zajímavý příběh z exotického prostředí, řekla bych, že místy některé události působily spíše jako pohádka, byly těžko uvěřitelné. Celý příběh je ale velmi zdlouhavý. Mezi stránkami 300-500 mě začala přepadat apatie a místy jsem se přistihla, že nevnímám, co čtu. Trvalo hodně dlouho, než se zase začalo něco dít a události nabraly spád. Škoda posledních dvou stran epilogu, ten je velikým zklamáním. Bez něj by to bylo snad lepší.

Nielada
24.08.2018 3 z 5

Pro mě takový lepší průměr. Děj široký, ale ne hluboký. Hlavní postava atraktivní, ale povrchní a ploše nastíněná - chyběly mi nějaké vnitřní bouře, prožitky, boje ve svědomí - nepůsobila na mě reálně, místy mě velmi rozčilovala. Oceňuji ale prostředí a čas, ve kterém se příběh odehrává, dost jsem si toho ujasnila a zjistila - takže čtení pro mě mělo smysl. Chvílemi to bylo velmi napívané a opravdu špionážní. Možná je to jeden z příběhů, který by mě pro téma a prostředí víc bavily zfilmované.

Patlalca
23.06.2018 4 z 5

Přečetla jedním dechem.

Nočnípták
07.06.2018 5 z 5

Měla jsem obavy, aby to nakonec nebyl obyčejný románek. Nebyl. Kniha byla úžasná. Vůbec mě nevadilo, že děj plynul pomalu, neuspěchaně. Dozvěděla jsem se hodně historických informací, které jsem neznala. Zrovna tak docela dost o životě v nám neznámém prostředí Maroka. Také hodně věcí o šití. Nechyběly ani špionážní kapitoly. Konec mě nevadil a nezkazil můj dojem z románu. Byl opravdu půvabný, jak už tady někdo napsal.

Doporučuji a dávám 5*

DanaSitta
04.05.2018 5 z 5

velice doporučuji! četla jsem ji nedávno a příjemně mě překvapila

SilvieK001
02.01.2018 5 z 5

Mě okouzlila!

maruna
21.08.2017 4 z 5

Tak jsem si myslela, že knihu odložím po 300. stránce, ale jsem ráda, že jsem ji dočetla, moc se mi líbila.

85098211
20.08.2017 4 z 5

Román je dost dobrý, ale rozhodně bych ho neoznačila za strhující. Mne asi nejvíc bavila první část, tj. začátek až do doby, kdy Sira se svým milencem odejde do Tangeru. A potom i dění, které následuje vzápětí nato. To má kniha spád. Potom podle mého názoru tempo zvolní a už to není ono. A ten konec? To má být jako co? Byla jsem nekonečně zklamaná z toho, že si má čtenář vybrat z tolika možností...

Audrina
19.08.2017 3 z 5

Od knihy jsem čekala špionážní román, dostala jsem ale spíš klasický historický příběh okořeněný trochou té akce. Kniha je napsaná velice kvalitně, některé části jsem si opravdu užívala a bavily mě číst. Bohužel v knize je také dost míst, které jsou celkem hluché a neškodilo by jejich zkrácení.

amenta
07.07.2017 4 z 5

Bavilo mě to hodně, kvalitní oddychovka na pozdí reálné historie. doporučuji.

Hakuka00
30.04.2017 5 z 5

Dá se o špionážním románu napsat, že je půvabný? O tomhle ano. Je barvitý, chytrý a uvěřitelný. S dovolením ale opomenu ten podivný epilog. To je opravdu nešťastný pokus o otevřený konec. Buď ho udělám, nebo ne. Co je to za nápady, dát čtenáři na deseti stránkách vybrat?