Cary Grant

„Všichni chtějí být jako Cary Grant. I já bych chtěl být Cary Grant.“ – Cary Grant Byl ztělesněním mužného a krásného hlavního hrdiny Ameriky. Ale narodil se v anglickém Bristolu. Proslul jako Cary Grant, ale jmenoval se Archibald Leach. Ženy o něm snily a zbožňovaly ho, několikrát se i oženil, ale byl homosexuál, ač to celý život tajil. Cary Grant se stal jedním ze symbolů klasické filmové éry. Natočil přes sedmdesát filmů, z nichž některé vstoupily už navěky do historie. Byl oblíbeným hercem Alfreda Hitchcocka, zazářil ve čtyřech jeho klasických dílech. A přitom si ho většina diváků spojí zejména s klasickými komediemi zlaté hollywoodské éry. Jako lehce popletený, a zároveň mužně krásný hrdina okouzloval Katharine Hepburnovou ve filmech, které zná i český divák. Pocházel z chudého prostředí, dětství a mládí zrovna šťastné neměl, a tak už jako velmi mladý odjel s Penderovou akrobatickou skupinou do Ameriky, kde se rozhodl zůstat, aby se jednou prosadil jako velký herec. Začal se prosazovat v divadle, ale rozhodl se vydat na druhý konec Spojených států, do Hollywoodu, a proniknout k filmu. Nebylo to lehké, ale dokázal to. Stal se jedním z nejlépe vydělávajících herců v dobách, kdy se za film ještě nedávaly milionové honoráře. Byl průkopníkem v tom, že se po vypršení první dlouhodobé smlouvy už nikdy žádnému filmovému studiu neupsal – a zaplatil za to tím, že Oscara se dočkal až v pokročilém věku za celoživotní dílo, ač by si ho zasloužil už za několik výkonů dříve. Jak tedy žil? Jaký byl doopravdy? Byl to ten okouzlující popleta, jakého známe z Leopardí ženy? Nebo sebevědomý svůdník z Příběhu z Filadelfie? Anebo rozpolcený utrápený muž na útěku z filmu Na sever Severozápadní linkou? Na to vše odpovídá biografie, kterou právě držíte v rukou...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15866/cary-grant-15866.jpg 4.214
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, BB art

Kniha Cary Grant

andrii24
26.02.2017

Nejzásadnější hlavní role, nejkomplexnější filmový a společenský charakter Archieho Leache. S pověstnou anglickou kapkou, v Americe chycenou grand linkou. Hrdinný imaginární dubl. Fyzický garant převtělený se v klam.

Livia
25.09.2015

Zbožňujem filmy z doby tzv. zlatého Hollywoodu. Cary Granty vždy patril k mojim naj mužským favoritom. Táto kniha mi dosť zničila ilúzie o síce talentovanom ale arogantnom a značne psychicky nevyrovnanom chlapovi. Je mi jedno, že bol zrejme gay (v tej dobe to určite nebolo jednoduché), ale ani to mu nedávalo právo chovať sa ku svojim manželkám ako hovädo.

Ale životopisy týchto hercov väčšinou nečítam kvôli informáciám z ich osobných životov. Vždy ma viac zaujímajú informácie o tom, ako sa v danej dobe točili filmy, čo je v porovnaní so súčasnosťou fascinujúce. A práve k tejto téme som sa z knihy dozvedela strašne veľa. Hlavne ma potešili množstvo zmienok aj o iných osobnostiach najmä Katherine Hepburn, Ingrid Bergman, Howard Hughs a sám majster napätia Hitchcock.

Mám strašnú chuť pustiť si pár starých filmov. A začnem Príbehom s Philadelphie - Grant, Hepburn a Stewart - dokonalá kombinácia

Marc Eliot
americká, 1946