Čarovná zima

Jedna z pohádkových knížek švédského seriálu o skřítcích muminech líčí příhody malého mumina, který jako první skřítek svého rodu pronikne v zimě na povrch země a dočká se tu po mnoha dramatických zážitcích šťastně nového jara...

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26058/carovna-zima-26058.jpg 4.6150

Mumínci

Trollvinter (1957)

Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Albatros

Lujza031

Krásná knížka, dostala ji kdysi sestra jako jednu z cen ve výtvarné soutěži. Četla jsem jako dítě a i po 15 letech, kdy jsem ji opět objevila a znova si ji přečetla jako dospělá, tak jsem zjistila, že se mi líbí stále stejně. Je super, když zjistíte, že se vám knížka líbí, tak jako když jste dítě. Miluji zimní a sychravé povídky, romány a pohádky. Je to nejlepší večerní čtení v studené zimě, když jste v teplé posteli. Navíc jsem měla strašnou chuť na tu rybí polévku:-)

Mr.Elmo

Na příbězích o muminech mě nejvíc fascinuje jistá jinakost. V jiných příbězích by čtenář trnul hrůzou, co maminka řekne na ten nepořádek a prázdnou spíž. Toho se ale u muminů nemusíme obávat. Ač se v knihách Tove J. neobjevují žádné zvraty a velké napětí, úžasná atmosféra a ona jinakost i tak čtenáře okouzlí.
Několik citátů z knihy, které jsou typicky muminní:

"Copak máš rozum?" řekla malá Mia "Ne, to nemám" odpověděla veverka.

Kvůli svému chvostu si nemohla vzpomenout, na kterém stromě bydlí, proč je vlastně venku a co hledá.

"To je tatínkův koupací pavilónek," řekl muminek. Tiki se na něho vážně podívala. "Možná máš pravdu a možná ne," řekla. "V létě byl majetkem jednoho tatínka, ale v zimě patří mně, Tiki."

Snad za jarních bouří vyplaví moře na souš nové dříví a nové pohovky.

"Máte velmi štětinaté obočí," pokračoval muminek zdvořile.

"Té noci přestěhoval muminkův předek v celém domě nábytek. ... a převěsil všechny obrazy. Ty, které se mu líbily nejmíň, dal vzhůru nohama.

Jeden bambul prý v zoufalství snědl svou sbírku chroustů, ale byly to asi jen povídačky. Spíš by snědl sbírku svého kolegy.

Pajina68
04.05.2017

Tuhle knihu jsem kdysi dostala pod stromeček a do muminků jsem se okamžitě zamilovala. Krásná dětská knížka.

MOu598
28.04.2017

Miluji Mumínky - více v komentáři u autorky.
RAdost, starost, zadumanost.
Citát:
"Pomůže to veverce, když budu smutná?"

MorriconeTheGod
17.04.2017

Díl prodchnutý nádhernou melancholií (tedy ještě víc než ostatní, snad kromě Pozdě v listopadu). Vše se nalézá v tichu, celý svět spí - a jen mumínek a pár zvláštních bytostí jej bdící mohou sledovat, jak tiše oddechuje. Úchvatné.

misssicccka
04.02.2017

Ja jsem na vazkach, rada bych dala pet hvezdicek, ale tak nejak mam pocit, ze to mohlo byt dotazene, nektere postavy se tam jen mihly, ale asi jen Muminek vi, o co slo, rozhodne ne ctenar. A take jsem si nejak omylem myslela, ze je to prvni kniha o Muminech a byla jsem dost zmatena, ze neni nic vysvetleno. To je ale muj lapsus a neovlivnuje hodnoceni. Az si projdu Muminky od zacatku a tuto knihu s dcerkou znova, tak hvezdicky prehodnotim.

Devil-Ivet
28.07.2016

Příběhy o skřítcích muminech nikdy nezklamou. Jsou veselé, zábavné, plné života a dobrodružství. Ovšem Čarovná zima byla pro mě nejzábavnější a číst o muminkovi, jak se učí lyžovat či jak poznává zimu a sníh vůbec… Kouzelné :)

Lucopatka
30.06.2016

Kreslení mumínci jsou boží. Knížka už mě ale tolik nebaví. Asi tak nějak málo akční nebo co...zůstávám u animáku :)

wooloong
22.03.2015

Moji první mumínci. Dostala jsem je jako dítě v Vánocům. Ty ostatní jsem už kupovala o mnoho let později já pro svou dceru. Tehdy mě Mumínci moc nezaujali, ale když jsem je četla Aničce, bylo to hned o několik levelů výš.

Bonda
11.02.2015

Zajímají mě interakce mezi melancholickým a ustaraným Muminkem a temperamentní malou Miou. Mia umí žít, je akční a nezávislá, neobvyklé situace jí vyhovují a žije dobrodružstvím. Jak sama říká, nezná smutek - je buď veselá nebo vzteklá. Muminek se během zimy trápí v cizím světě a Mia mu to rozhodně nehodlá ulehčovat sentimentálním vzpomínáním na lepší časy. Kdykoli po ní Muminek něco chce, je odmítnut. Scéna záchrany v závěru je ze strany Mii krutá (opět: Muminek trpí, Mia se baví), na dětskou knížku neobvykle. A přece není Mia vykreslená jako záporná postava; je okouzlující a má jiskru. Stejně tak si ufňukaný Muminek přes určitou nelichotivost své role zřetelně zachovává důstojnost.

bibi.r
26.01.2014

Moje první seznámení s Mumínky.
Příběh je moc krásný, takový něžný a snový a rozhodně velmi zajímavý. Příběh je plný různých kouzelných a tajemných tvorečků s ještě kouzelnějšími a tajemnějšími jmény i vlastnostmi. Ale...
Ale skoro pokaždké, když už se tam začne něco opravdu dobrodružného dít, tak to nějak vyšumí a ztratí se to. A když se v příběhu objeví někdo nový, tak ho vlastně pozorujeme jen z dálky. Nejdeme k němu blíž a neseznámíme se s ním, neprožijeme s ním žádné dobrodružství. A to je škoda, protože to má obrovský potenciál rozvíjet se dál.

Jessie_K
17.01.2014

Kdysi jsem ji dostala jako malá, ale tehdy jsem ji nejspíš neuměla tak ocenit. Před pár dny jsem jí začala předčítat své dceři a sama jsem se do příběhu plného kouzelných bytostí, krásných barevných popisů přírody, ponořila a nechala se vtáhnout do toho originálního a tajemného světa paní Janssonové. Už teď sháním další knížky. :-)

FillisDilla
10.01.2014

Čarovná zima je netradiční dětská knížka. Hlavním tématem je totiž střet s neznámým a osamělost, kterou je doprovázen. Muminek se, asi jako první z rodu muminů, probouzí v noci uprostřed zima a už nemůže usnout. Vydává se tedy prozkoumávat doposud neznámý svět, který se tak strašně liší od toho, který zná on sám. Vyprávění je melancholické, hravé, mrazivé a chvílemi i bolestně smutné (smrt lehkomyslné veverky). Pro mě nejkrásnější dětská knížka, jakou jsem kdy četl.

Xamedeus
20.05.2012

První knihu kterou jsem přečetl, snad mě bylo tak 6-7 let. Příběh Mumínka, tedy tomu chlapcovi který spíš vypadá jako bílí hroch. Jeho nevinný pohled , přesto však zvídavý mě připomínal sám sebe. Dnes však po cca 20 letech, už takoví nejsem. Bohužel, přesto však jakmile popadnu tuto knihu vracím se do let kdy jsem myslel, že svět je úžasný hodný a milující, kdy jedinou mojí starostí bylo plné bříško a kupa přátel s kterými jsem mohl blbnout na návsi nebo běhat po lesích. Prostě Čarovná zima je něčím co mě dokáže odčarovat od starostí dnešního nepřejícího chaotického světa, plného ublížení a smutku. :(

Dorothea
05.03.2012

Mumíci jsou roztomilí a knížka je naprosto úžasná.

p.anomisss
25.07.2011

hezká knížka :))))

Ruw
09.05.2011

Záležitost na jeden večer a milé překvapení. Muminkova naivita je neodolatelná :) Ju a velký významný plus za vykreslení vlků (vím, jsem s nimi otravnej :-))). Nejsou vykreslení ani jako zlí ani jako hodní, ale takoví jací skutečně jsou.

Addie
09.04.2011

Napadlo mě učinit "návrat" do dětství a přečíst si muminí Čarovnou zimu, kterou jsem tehdy opomněla. Musím říct, že setkání s muminky bylo milé i po letech, navíc mě knížka jakožto milovníka zimy chytila za srdce.

Jíťa

Příběhy o Mumíncích jsou nejlepší!