Kdo je bez hříchu

Kdo je bez hříchu https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468971/bmid_kdo-je-bez-hrichu-QjN-468971.jpg 4 117 46

Carl Edson série

2. díl

Robert Lindström má tajemství – v jedenácti letech zabil svého stejně starého kamaráda Maxe kusem betonu. Alespoň podle policie. On sám si však z vraždy nic nepamatuje. Kvůli nízkému věku nebyl nikdy souzen, přesto byl odebrán rodičům, prošel výchovným ústavem a pěstounskou péčí. Po osmadvaceti letech osamělého a temného života u jeho dveří zazvoní novinářka Lexa a nabídne mu, že spolu o tom osudném létě, kdy byl Max nalezen mrtvý, napíšou knihu. Je přesvědčena o Robertově nevině. Proč ale on sám trvá na tom, že je vrah? Na stockholmském předměstí, kde Robert vyrůstal a kam se po letech vrátil, aby si osvěžil paměť, je nalezena mrtvá holčička a začnou mizet další děti. Náhoda? Vyšetřování policii přivádí stále blíž k Robertovi…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Cosmopolis

Lekarna , 2020

Orechanda
12.12.2021 5 z 5

Tak teda ale mazec, knížku jsem zhltla jedním dechem, stále se něco dělo, dobře propracované

Makůvka
14.11.2021 4 z 5

Začátek knihy mě nadchnul, pohltil a hned vtáhl do děje, ale tak v půlce jsem se začala trošku nudit a přišlo mi to zdlouhavé. Konec ale všechno zase vrátil zpět, mrazivost, napětí a akci.
Jinak, knížku hodnotím jako hodně povedenou, narozdíl od policejního vyšetřování, které prakticky zničilo skoro celý život jednoho člověka.

Val
13.11.2021 5 z 5

Po delší době jsem sáhla po severském thrilleru a těch cca 450 stran jsem přečetla za dva dny.
Robert Lindström se už 28 let snaží začlenit do společnosti, nicméně nepříliš úspěšně. V jedenácti letech totiž zabil kamaráda . A tento fakt prostě nelze pominout ani vytěsnit z mysli . Robert si ovšem vůbec nic nepamatuje ... Na scéně se objevuje novinářka Lexa, které Robertův příběh nedá spát a protože není úplně přesvědčená o jeho vině , chce spolu s Robertem napsat knihu a doufá , že zjistí , jak to tehdy bylo .
Někomu ovšem hodně vadí , že případ je znovu vytahován na světlo a aby toho nebylo málo , tak se v okolí začnou ztrácet a následně nacházet zavražděné děti.
Vynikající počin , doporučuji všemi deseti .

LuciLu
03.11.2021 5 z 5

Skvělá severská detektivka, která vypráví příběh z různých úhlů pohledu a i přes to vše do sebe moc hezky zapadá a kniha se čte velmi lehce. Kniha je psána v krátkých kapitolách, které se střídají v minulosti a současnosti. Postavy jsou do detailu propracované a dávají čtenáři pohled na celý jejich svět života a myšlení.
Autor v ní udržuje napětí a tajemno tím, že ve správnou chvíli nechává odehrát něco nepředvídatelného, ​​což vás jako čtenáře nutí číst dál. Dosti rychle jsem odhalila události, ke kterým došlo před 28 lety, což mi následně pomohlo pochopit činy, které se děly v přítomnosti. V průběhu čtení jsem přemýšlela nad tím, jaké pocity člověk musí zažívat, když si na část svého života, která ovlivňuje Vaši přítomnost i budoucnost, vůbec nepamatuje. Navíc když se díky tomu dostanete do hledáčku policie.
Dokonalá kombinace všech výše uvedených prvků vyústila v napínavý thriller, který zaujme od začátku do konce!

85098211
03.11.2021 5 z 5

Výborně napsaná kniha, plná nečekaných zvratů, která si vysoké hodnocení plným právem zaslouží! Je totiž strhující hned od prvních stránek až do úplného konce. Carl Edson jako vyšetřující policista je nejdřív tak trochu v pozadí, hlavní slovo dostává nejprve Lexa, která zkontaktuje Roberta Lindströma ohledně toho, co zažil jako dítě před dlouhými 28 lety. A podezření, že je Robert nevinný, případně, že se všechno tenkrát odehrálo úplně jinak, stále sílí. Na scéně se objevují další osoby, jako například sestra zabitého chlapce a její tehdejší všemi obávaný přítel, plus také její otec. A paralelně k tomu je vyšetřována vražda holčičky i zmizení dalších dětí ze současnosti. Musím přiznat, že příběh nepřestává překvapovat, hlavně na závěr, kdy slovo dostane Carl Edson, jsem občas nestačila koukat, jak chytře to měl autor všechno promyšlené. Podezření ohledně případu z minulosti - kupodivu správným směrem, což se mi ale jinak běžně nestává ;-) - jsem měla poměrně brzy, zato v tom současném jsem pravdu nedokázala odhalit až do úplného konce.
Na závěr se připojuji k předešlým komentářům, které se týkají chování rodičů k dětem a vlivu na jejich celý život. To zde autor zpracoval fakt na jedničku. A já jen pevně doufám, že se to takhle, jak to napsal on, nestává ve skutečnosti až moc často...

okeey
31.10.2021 5 z 5

Děkuji za tuto knihu, jelikož mi opět připomněla, jak moc je důležité dětství k utváření naší osobnosti v dospělosti, zážitky, chování rodičů... V této knize je to jako učebnicový příklad, kam až to může zajít, když se k vám rodiče v dětství nechovali tak, jak by měli. A pak se to s vámi vleče celý život.
Kniha nebyla vůbec jednoduchá na čtení, o to víc byla zajímavá a o to víc mě vtáhla do děje. Geniální gradace napětí celým příběhem, tu je třeba vyzdvihnout a promyšlenost celého děje. Klobouk dolů před autorem, velmi povedený severský thriller. Rozhodně máte mé plné doporučení.

gordon13
29.10.2021 5 z 5

Tak tohle byla opravdu perfektní kniha! Žádná hluchá místa, velice poutavě psáno, senzační námět, výborné zpracování. Měla jsem strach, že bude konec přepálený, ale vůbec, všechno si se závěrem sedlo a mělo to hlavu i patu. Moc pěkné čtení, šikovný pan autor!

Simstr
18.10.2021 5 z 5

To byla jízda :-) mohu jen doporučit. A ten konec !!! Přesně takhle má vypadat pořádná severská mrazivá krimi :-)

berila
12.10.2021 5 z 5

Tak tohle byl hodně povedený thriller, i když od určité doby jsem tušila, kdo je pachatelem, ale na čtivosti to nic neubralo.

JessieEx
30.09.2021 4 z 5

3,75*
Poslední dobou (několik týdnů možná i měsíců) nemám moc chuť na detektivky a thrillery. Snad je to jen ročním obdobím. Nicméně jsem se nechala zlákat ke čtení této bichličky a teď si to trochu vyčítám. Být v lepším rozpoložení, asi by se mi kniha líbila víc. Takhle moc nadšená nejsem, ale opravdu raději zdůrazňuji, že to bude asi mým momentálním rozpoložením, protože všem okolo mě se kniha líbila :)

Pro mě tohle byla taková klasická severská detektivka. Skvěle napsaná, krátké kapitoly nutily číst dál a dál, příběh byl dobře vystavěný. Ale...

Děj se trošku vlekl, byl předvídatelný a já jsem stále doufala, čekala víc překvapivé odhalení, tady bylo celou dobu jasné, kam příběh směřuje a já jsem stále doufala ve zvrat, který se nedostavil. Ano, pár drobných zvratů ve stylu "hodná postava--zlá postava" tu bylo. Ale žádné wow se nekonalo. :/

Knihu jsem četla "nadvakrát", poprvé jsem po první třetině musela odložit, nebavilo mě to. Pokračovala jsem ve čtení asi po měsíci. To už mě to bavilo více ale i tak má ta pauza vliv na můj celkový dojem. Knize ani moc nepomohlo, že tu obětmi byly děti, jakožto matka takové příběhy zkrátka moc nemusím :/

Pokud ale máte rádi kvalitní severské detektivky, tak s knihou Kdo je bez hříchu určitě nešlápnete vedle a můžu vám ji doporučit. Celkové hodnocení knihy zde na DK myslím mluví samo za sebe :)

bookbug_cz
20.09.2021 4 z 5

Bože! Co je víc než švédský thriller nebo detektivka? No pověz mi! Miluju severské počiny všeho druhu. Kdo je bez hříchu mě na první pohled zaujala svou mrazivou obálkou. Kdo mě zná, ví, že jsem v tomhle fakt poděs a jedu knihy především podle obálek. Což je někdy dost špatné rozhodnutí. Ale tady? Tady to neplatí! Sledujeme zde bolavý příběh Roberta Lindströma, který už od dětství chrání nepříjemné tajemství. Podle policie jako dítě zabil svého kamaráda Maxe. Vražda, ze které si ale absolutně nic nepamatuje, ho provází celý život jako jedna velká nekonečně dlouhá noční můra. Dětství prožil ve výchovném ústavu a v pěstounské péči, což značně ovlivnilo jeho dospívání a dost těžko formovalo jeho osobnost. Jednoho dne se dá dohromady s novinářkou Lexou, která mu slíbí, že o osudné noci napíšou knihu. Její přesvědčení o jeho novině je zavane do různých nebezpečných míst a situací. Navíc se v okolí stockholmského předměstí, kde Robert vyrůstal, nachází tělo malé dívky Olindy a postupem času začínají mizet i další děti. Je zcela logické, že se urputné policejní vyšetřování stáčí k samotnému Robertovi. Jenže práce policie není vždy úplně bezchybná, jednotlivé stopy nejsou úplně správně vyhodnocovány. Současné vyšetřování zde vede zkušený policejní detektiv Carl Edson (první kniha s tímto detektivem u nás nevyšel, takže jsem měla občas problém pochopit některé narážky a situace). Nevím, zda zrovna zde má ale tato postava nějaký velký význam. Pro mě byla jednoznačně duší knihy postava Roberta, která bojovala se ztracenými vzpomínkami. Jsme svědky nepříjemných sérií výslechů, pátrání. Dostáváme se také do situací s dětskými postavami, což mi občas trhalo srdce. Přece jen - děti se samy nedokážou bránit, mají prožívat šťastná dětství, dospělí je mají chránit.
Střídání minulosti s přítomností příběhu dodalo ten pravý šmrnc a já tak měla občas pocit, že společně s hrdinou odkrývám na první pohled dávno zapomenuté vzpomínky. Tyto dvě linky se skvěle doplňují a jejich závěrečnému spojení jen tleskám. Všechno do sebe zapadlo jako dětská skládačka.
Takže já se ptám: Je vůbec někdo zcela bez hříchu?

jahlina
10.09.2021 5 z 5

Po delší době thriller, který hodnotím plným počtem hvězdiček. Četla jsem téměř jedním dechem. Líbilo se mi prolínaní časových linek, autor mě dokonale držel v nejistotě až skoro dokonce. A rozuzlení je dost mrazivé.

plamínek21
07.09.2021 4 z 5

Poctivě napsaný vícevrstevnatý detektivní román.
Doporučuji.

kasavubu
23.08.2021 5 z 5

Když se nad knihou po jejím přečtení zamýšlím, byla to docela síla. Opět se potvrzuje, že násilí plodí jen násilí, a bohužel i v rodině. Jedinou výtku bych měla k tomu, že skutečného vraha Maxe jsem prokoukla hned v první polovině knihy, resp. měla jsem tušení, které se potvrdilo. To ale nic neubírá na čtivosti knihy. Moc vydařený thriller. Těším se na další díly série.

annettka1098
15.08.2021 5 z 5

Kniha má krátké kapitoly a bavilo mě také střídání příběhů. Přestože jsem si celou první část říkala, že jsou tam všichni nejací divní, stránky mi mizely pod rukama a já jsem se nutila přestat číst a jít spát. Autor si navíc se čtenářem hezky hraje a od druhé části v podstatě každou kapitolu měníte názor na věc. Příběhy poukazují na celkem vážné a aktuální téma: dětská šikana a důsledky rodičovské výchovy. Bylo mi někdy až úzko z toho, jak na sebe umí být děti zlé, jak umí lhát a intrikovat.
Každopádně knihu hodnotím jako velmi povedený detektivní psychothriller, jehož závěr vás podle mě překvapí.
HODNOCENÍ: 90 %

Nixa
09.08.2021 5 z 5

Toto je určitě jedna z nejlepších knih co jsem v tomto roce četla! Bylo to skvělý. Příběh je čtivý, napínavý a i když má 450 stránek, čte se díky krátkým kapitolám neskutečně rychle. Každou kapitolu vypráví jiná postava a příběh má i několik dějových linek, přesto se v něm neztrácíte a vše do sebe na konci skvěle zapadne. Kniha určitě stojí za to.

Petronela16
31.07.2021 1 z 5

Mám veľmi, veľmi zmiešané pocity, keď mám hodnotiť túto knihu.Zo začiatku ma to úplne pohltilo, ale po cca 100 stranách som sa začala brutálne nudiť.Nekonečné návštevy svedkov, či už hlavných hrdinov, alebo policajtov, z ktorých niektoré boli totálne bezpredmetné...uf .K čítaniu som sa už potom musela velmi premáhať, sem tam som preskočila stranu a zistila som, že som o nič neprisla . Niektoré kapitoly sú úplne zbytočné.Koniec bol príšerne zamotaný, až neuveriteľný.Jedine pozitívum boli krátke kapitoly, len to je dosť málo pre dobrú detektivku.Skratka pre mňa strata času a ešte aj peňazí.A veruze to nebola lacná kniha! Nepáčilo sa, je mi ľúto.

Katania
30.07.2021 4 z 5

Pěkné psané a napínavé. Ale poměrně znepokojující téma.

Medovnice
15.07.2021 5 z 5

Hodně napínavé a stejně tak brutální.

ArwenAragorn
11.07.2021 5 z 5

(SPOILER) 81%
A teď, když stojím u Lexy s kamenem v ruce, poté, co jsem jím praštil muže, který jí chtěl ublížit, vím to, jsem si naprosto jistý: Já Maxe nezabil. Je to velmi intenzivní pocit. Nebyl jsem to já.

Inteligentní, napínavý a opravdu psychologický thriller. Je taky hodně temný, smutný, plný lží, s mnoha zvraty a s neodhadnutelným rozuzlením. Běží tady dvě linky, z minulosti, před 28 lety, kdy měl Robert jako dítě zabít svého kamaráda Maxe a ze současnosti, kdy se najednou začnou ve městě, kde Robert žije ztrácet děti. Přesto, že jsem se nemohla ze začátku nějak začíst musím hodnotit knihu nejvyšším počtem hvězdiček a zároveň ji doporučuji.