Car, kouzelník a židé

Car, kouzelník a židé https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/147845/car-kouzelnik-a-zide-147845.png 4 1 1

Hrefna
02.02.2013 4 z 5

Osobní zápisky Arona Simanoviče chtěli němci za druhé světové války zničit, ale uvědomělý Gruehn Werner deník přeložil, připsal předmluvu a doslov, aby si všichni mohli přečíst, co je ta židovská pakáž doopravdy zač. Předmluva a doslov jsou sondou do myšlení němce v meziválečném období zmasírovaného antisemitistickou propagandou. Při jejich čtení (stejně tak u nejrůznějších odkazů překladatele) jsem bublala vzteky. Samotný deník Arona Simanoviče mi umožnil nahlédnout do ruské společnosti za vlády cara Mikuláše II., o které jsem dosud skoro nic nevěděla. Hlavně jsme měla možnost blíže poznat Rasputina, jenž je velice fascinující osobností, který společně se svým sekretářem ovládal kus dějin v matičce Rusi. Kniha je psána nevtíravě, má spíše popisný styl, ale přesto dokáže zaujmout a pohltit svého čtenáře. Mínusem knihy je nepřeberné množství postav, ve kterých se postupem času začnete ztrácet, protože ke konci knihy přibývají s nezadržitelnou rychlostí. Doporučuji všem milovníkům knih s židovskou tématikou.

Židé

Autorovy knížky