Čáp nejni kondor ekniha

Autobiografická kniha písničkářky Radůzy obohacená o fotky ze soukromého archivu a MP3 jako bonus. Třináct autobiografických povídek o dětství svébytné písničkářky, muzikantky a textařky Radůzy přesvědčivě a s humorem načrtává realitu sklonku 70. let. Líčí dětství na venkově očima hubené svéhlavé holčičky, která už ve svých čtyřech letech má na život jasný názor, a jejím prostřednictvím vypráví historky rodinné i vesnické a vykresluje citlivý literární obraz svých prarodičů i rodinných peripetií. V povídkách s lapidárními názvy (Veranda, Kondor, Zavinovačka atd.) vykresluje babičku a dědu a především jejich venkovský způsob života - od všudypřítomného koloběhu: pouť, narozeniny, práce na dvoře, zabíjení králíků, nemoci psů, malé vesnické katastrofy, po nepodstatné detaily, které však dodávají textu naprosto hmatatelný rozměr a přenášejí nás do atmosféry vesnice, která dnes už v podstatě zanikla. Radůza vládne temperametním prozaickým talentem, který v tomto případě oživila i krajovým nářečím z východních Čech. A stejně jako ve svých písňových textech dokázala i zde vytvořit výborný koncentrát nabitý energií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287500/big_cap-nejni-kondor-TSP-287500.jpg 4.5124

Kniha Čáp nejni kondor

Katka2382
03.10.2021

Nádhera.
Prostě pohlazení po duši které jsem zrovna moooc potřebovala.
Ty svíticí korále měla moje babička taky,jen už nebyli na šňůrce,ale samostatně a moc jsme si s nima vyhráli.
Za mě by ta knížka mohla býl mnohem delší :).

lencin
19.09.2020

Úžasná kniha.
Jeníkovice u Třebechovic pod Orebem, kde Radůza trávila své dětství u babičky a dědy.
Krásné ilustrace Dagmar Urbánkové.
Připomíná mi to tu lepší část mého dětství.
A to nářečí- zajíce, ....
Výborné.
(2011)

Janadvorackova
19.01.2020

Nemá chybu. Jako by popisovala moje dětství.
Akorát neumím zabíjet mouchy po indiánsku - zastřelit je gumou :).
Ha, to zkusím!

bigbabe
01.12.2019

Psané Radůzou, je to poznat. (-:

capricornus
20.08.2019

Milé, příjemné čtení. Od první stránky jsem byla u své babičky a dědy na prázdninách.....jen to nářečí bylo jiné. Doporučuji jak dětem, tak dospělým.

Damato
28.12.2018

Radůza je prostě čistá dušička, která mě zavedla do dětství, do vzpomínek na ty nejbáječnější dny strávené s babičkami a s dědou. Prosté, milé, poetické vyprávění, které jsme vlastně asi zažili u babiček a dědů všichni, jen Radůza to umí tak nádherně vyprávět, až se člověk přistihne, že tam u té její babičky a dědy je vlastně s ní.

alef
27.12.2018

"chce palčivě vyprávět ... o pocitech z trápení a radostí běžného života"

Říká si Radůza, dětství prožila tady u nás, ve východních Čechách, je velmi osobitá, skoro se mi chce parafrázovat Lewisovu Alenku v říši divů a říct o ní, že je "svoucí", protože, to ona opravdu je, svou "svoucnost" neztratila, a proto mě zaujala, a pak samozřejmě díky její hudbě, náladové hudbě s atmosférou vycházející z folklóru, ale taky třeba z atmosféry obyčejných pavlačových odrhovaček :-).

Povídky - příběhy z Radůzina dětství, byly posledním článkem mé letošní čtenářské výzvy - bylo to hezké zakončení, s příběhy vyprávějícími o hledání pevných bodů v životě, o vyrovnávání se s vlastními chybami a poznání, že většinu "trápení" si v životě způsobujeme sami. Radůza se vydala na cestu "volnosti" - a díky téhle knížce zjistíte ... co všechno tak musela "opustit", nebo prostě, nechat za sebou. Někde níže v komentářích jsem se dočetla, že to pro ní byla vlastně taková iniciační cesta ... a s tím docela souhlasím ... své prožitky, životní eskapády, vkládá do svých písňových textů, svou minulost (dětství), jak píše níže "malpet" vložila bez příkras, se vším dobrým i špatným, co se v životě děje, taky do téhle knížky. Radůza se nijak nesnaží "zavděčit" publiku, ani čtenářům ... ona prostě skládá i píše, protože se potřebuje něčeho zbavit, ale taky si něco připomenout, ... třeba šťastné místo ... bezpečný svět dětství :-).

Líbilo se mi to ... smutnoveselé osobité příběhy byly pěkným závěrem letošní čtenářské výzvy :-).

malpet
19.12.2018

Ve stručnosti - milá kniha o dětství u dědečka a babičky. Bez příkras a se vším dobrým i špatným co se v životě děje.