Být sám sebou

Aby mohl člověk žít svobodně, aby mohl být sám sebou, potřebuje prožít vztah, který je sám o sobě lékem a pomocí. Na příkladech z vlastní praxe představuje Carl Rogers koncept léčebného vztahu, který staví na autenticitě, empatickém naslouchání a bezpodmínečné akceptaci klienta. Aby byl terapeut schopen takový vztah s klientem navázat, je třeba, aby se nejprve obrátil sám k sobě, stavěl na vlastní schopnosti zachycovat své pravé já, autenticky prožívat, myslet a reagovat. V sérii přednášek z konferencí a univerzit zasvěcuje autor čtenáře do procesu, kterým se takový vztah utváří a rozvíjí, a naznačuje jeho směřování. Terapeutický vztah s uvedenými rysy dává klientovi příležitost „stát se sám sebou“, přijmout všechny své emoce a myšlenky za své a v chaosu, ve kterém se vyjevují, hledat a nacházet své pravé já. Rozvíjet takový vztah není podle autora žádoucí a prospěšné jen v kontextu terapie, ale i v rodinných vztazích, mezi přáteli a spolupracovníky. Kniha je primárně určená terapeutům a jejich klientům, pracovníkům pomáhajících profesí, ale i laikům se zájmem o osobnostní rozvoj....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/234869/byt-sam-sebou-gJc-234869.png 414
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Portál

On Becoming a Person: A Therapist's View of Psychotherapy

Kniha Být sám sebou

LordSnape
29.06.2019

Rozhodně ne tak čtivé a pro laika zajímavé jako Způsob bytí. Kniha je místy výrazně složitá a těžkopádná a četl jsem ji dost pomalu, zatímco tu předchozí jsem hltal jak hladový vlk. Samozřejmě jí to neubírá na důležitosti. Ale tady se více než jindy projevuje, jak tuto sérii přednášek Rogers primárně koncipoval právě pro vzdělávání terapeutů.

Shindo
05.10.2018

Zbierka autorovych prednášok rozdelená do niekoľkých okruhov a podľa mňa jedna zo základných kníh, ktoré by si mal prečítať každý, kto pracuje s iným človekom. Nech už s jeho myšlienkami ako celkom čitateľ súhlasí alebo si vytiahne iba niečo čo ho inšpiruje, kniha dokáže veľmi pomôcť.

Kniha pekne ukazuje, že rogersovská psychoterapia nie je iba o kecaní pri čajíku a keksíkoch (ešte aj dnes u mnohých ľudí bežná predstava o práci psychoterapeuta). Jasné, PCA je postavená na empatii a dostačujúcich a potrebných faktoroch terapeutickej zmeny. Nie je ale empatia potrebná v podstate v každom terapeutickom vzťahu?
Autor si ako správny vedec zakladá aj na tom, aby bola účinnosť jeho terapie čo najlepšie výskumne podložená.

Zaujali aj aplikácie PCA v školstve a vzdelávaní, náš skostnatený školský systém by sa mohol inšpirovať.

jarox.podzime
10.06.2016

Od Rogerse toho zatím v češtině moc nevyšlo, takže hurááá. Je faktem, že některé věty o osobním růstu znějí jinak tomu, kdo je na startu a jinak u někoho kdo je v procesu nebo na konci. U mě vyvolali vzpomínky na terapeutický výcvik, oživení silných zážitků.

Dobrý život není stav, ale proces. Dobrý život není cíl, ale směr.

Proč muži lžou a ženy pláčou
Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách

Carl Ransom Rogers
americká, 1902 - 1987

všech 6 knih autora

Kniha Být sám sebou je v

Právě čtených10x