Být sám sebou

Aby mohl člověk žít svobodně, aby mohl být sám sebou, potřebuje prožít vztah, který je sám o sobě lékem a pomocí. Na příkladech z vlastní praxe představuje Carl Rogers koncept léčebného vztahu, který staví na autenticitě, empatickém naslouchání a bezpodmínečné akceptaci klienta. Aby byl terapeut schopen takový vztah s klientem navázat, je třeba, aby se nejprve obrátil sám k sobě, stavěl na vlastní schopnosti zachycovat své pravé já, autenticky prožívat, myslet a reagovat. V sérii přednášek z konferencí a univerzit zasvěcuje autor čtenáře do procesu, kterým se takový vztah utváří a rozvíjí, a naznačuje jeho směřování. Terapeutický vztah s uvedenými rysy dává klientovi příležitost „stát se sám sebou“, přijmout všechny své emoce a myšlenky za své a v chaosu, ve kterém se vyjevují, hledat a nacházet své pravé já. Rozvíjet takový vztah není podle autora žádoucí a prospěšné jen v kontextu terapie, ale i v rodinných vztazích, mezi přáteli a spolupracovníky. Kniha je primárně určená terapeutům a jejich klientům, pracovníkům pomáhajících profesí, ale i laikům se zájmem o osobnostní rozvoj....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/234869/byt-sam-sebou-gJc-234869.png 41

On Becoming a Person: A Therapist's View of Psychotherapy

Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Portál

Shindo

Zbierka autorovych prednášok rozdelená do niekoľkých okruhov a podľa mňa jedna zo základných kníh, ktoré by si mal prečítať každý, kto pracuje s iným človekom. Nech už s jeho myšlienkami ako celkom čitateľ súhlasí alebo si vytiahne iba niečo čo ho inšpiruje, kniha dokáže veľmi pomôcť.

Kniha pekne ukazuje, že rogersovská psychoterapia nie je iba o kecaní pri čajíku a keksíkoch (ešte aj dnes u mnohých ľudí bežná predstava o práci psychoterapeuta). Jasné, PCA je postavená na empatii a dostačujúcich a potrebných faktoroch terapeutickej zmeny. Nie je ale empatia potrebná v podstate v každom terapeutickom vzťahu?
Autor si ako správny vedec zakladá aj na tom, aby bola účinnosť jeho terapie čo najlepšie výskumne podložená.

Zaujali aj aplikácie PCA v školstve a vzdelávaní, náš skostnatený školský systém by sa mohol inšpirovať.

jarox.podzime
10.06.2016

Od Rogerse toho zatím v češtině moc nevyšlo, takže hurááá. Je faktem, že některé věty o osobním růstu znějí jinak tomu, kdo je na startu a jinak u někoho kdo je v procesu nebo na konci. U mě vyvolali vzpomínky na terapeutický výcvik, oživení silných zážitků.

Dobrý život není stav, ale proces. Dobrý život není cíl, ale směr.