Byl jsem číslem 7809

Byl jsem číslem 7809 https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78166/byl-jsem-cislem-7809-78166.jpg 4 22 7

Hrůzy a zvěrstva v nacistických koncentračních táborech.... + dobové fotografie z koncentračních táborů + portrétové foto těch kteří přežili a podali svědectví... Snad bude ještě čtenáře zajímat, jak kniha vznikala. Když jsem se po návratu z koncentračního tábora trochu zotavil, pustil jsem se v r. 1941 do psaní. Sepsal jsem asi třicet stran, které jsem zničil z důvodné obavy před gestapem. Bylo mi divné, že po návratu z vězení jsem se nemusel chodit hlásit jednou týdně na gestapo, jako se museli hlásit ostatní přátelé, kteří byli propuštěni. Mám za to, že my, u nichž tato povinnost odpadla, měli jsme být jakýmsi druhem volavek. Po propuštění jsem několikrát zpozoroval, že jsem na ulici sledován mužem, v němž jsem instinktem starého soudního referenta vytušil osobu podezřelou, pravděpodobně gestapáka. Proto jsem v roce 1941 zmíněný rukopis zničil. Pustil jsem se do díla opět v roce 1942 v Olomouci, kde jsem měl pocit, že jsem za větrem. Rukopis byl potom uschován v mém brněnském bytě dva roky ve sklepě v uhlí. V roce 1944 jsem jej podrobil revisi. Zjistil jsem, že značně navlhl. Po osušení jsem jej uschoval v koupelně za zatemnění. Když v listopadu 1944 bylo zahájeno bombardování Brna, přestěhoval jsem rukopis opět do sklepa v pevné důvěře, že je to jeho poslední pouť před osvobozením Československa. Prosím čtenáře, aby nezapochybovali o pravdivosti této práce, i když jsou v ní na mnoha místech události přímo absurdní, protismyslné, nelogické a nesmyslné, jako byl vůbec nesmyslný celý prohnilý Hitlerův režim. Ostatně pochybuji, že by mohl vzniknout takový dojem. Kniha zachycuje výlučně autentická jména, která kontrolují zaměření a vylučují nepravdu, případně tendenci. Snad jsou v mé práci také určité mezery. Budou jistě vyplněny jinými díly, jež na toto thema vyjdou. Jednotlivé zážitky, vylíčené vězni, kteří přežili peklo koncentračních táborů, se budou nakonec doplňovat. autor... celý text

Kenan
07.01.2023 4 z 5

Dokumentární popis zkušeností autora po zatření gestapem. Svědectví o pobytu v koncentračním táboře, o konkrétních lidech, kteří jsou v knize jmenováni. Doporučuji Brňanům, protože jde převážně o svědectví osudů lidí z Brna a jeho okolí. Tím, že byly tyto zápisky sepsány neprodleně po ukončení války, nabývají tak na věrohodnosti.

Satalin
19.02.2021 5 z 5

Úžasná zpověď. Není zbytečně nadsazená ani ukňouraná, jako jiné knihy tohoto typu. Velice doporučuji, protože podává opravdu málo zkreslené informace.

Lotka
04.02.2020 4 z 5

Žádné velké literární dílo se nekoná, je to spíše “reportáž”, tím více dodá příběhu autentičnost.

zzlatý
13.02.2018

Neskutečná hrůza, zaznamenaná panem Josefem Rudolfem, a to hned po 2. svět. válce přímým účastníkem událostí bez jakékoli cenzury.

Silmarien
26.04.2017 4 z 5

Dielo hodnotné predovšetkým tým, že bolo spísané ešte počas vojny. Autor bol síce politickým väzňom a tak to mal jednoduchšie, zároveň však vedel jasne a výstižne zachytiť dianie okolo seba.

viridiana
19.04.2016 3 z 5

Hodnota knihy spočívá podle mne především v tom, že jde o téměř bezprostředně zaznamenané svědectví, které není ještě ovlivněno poválečným během událostí. Autor sice nebyl zcela běžným vězněm, ale na druhé straně to byl i jeden z důvodů proč se mu podařilo vše přežít.

antonio13
17.01.2013 5 z 5

Jako většina knih z tématikou koncentračních táborů i zde jsou popsány hrůzy a utrpení v těchto tzv.nápravných zařízeních.
Je zde spousta fotek a různých fotokopií dokumentů z popisované doby.kdo se o to zajímá tak jako já doporučuji přečíst...i když žádný román to není.

koncentrační tábory nacismus

Josef Rudolf