Budujme stát - pro 40,000.000 lidí

Budujme stát - pro 40,000.000 lidí https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42162/bmid_budujme-stat-pro-40-000-000-lidi-FzJ-42162.jpg 4 28 6

Budujme stát pro 40 000 000 lidí je vizionářská kniha Jana Antonína Bati poprvé vydaná v roce 1937 ve Zlíně v rozsahu 158 stran. Kniha pojednává o tom, jak by mohlo celé Československo dosáhnout ještě vyšší úrovně, a to v ekonomické, technické i dopravní oblasti. Baťa vypočítal, že pomocí lepších metod v zemědělství celá země uživí 40 milionů lidí. Ekonomicky republiku rozdělil na západní část (Čechy a Morava), která by byla průmyslovou základnou, a východní (Slovensko a Podkarpatská Rus), kde by byla základna surovinová. Dopravně pak plánoval propojit celou zemi dálniční magistrálou vedenou zhruba v trase Cheb – Plzeň – Havlíčkův Brod – Brno – Žilina - Užhorod – Chust, která by byla vybudována během tří let a zkrátila by cestovní dobu pro nejdůležitější západo-východní směr veškeré vnitrostátní dopravy. Plán této stavby sice uskutečněn nebyl, stal se ale předobrazem budoucí dálnice D1 v pozdější ČSSR. Obdobně měly vzniknout i spoje železniční a vodní, Baťa plánoval vybudovat stovky kilometrů vodních kanálů, většinou podél hranic republiky; dálnice by ale stále byla základem dopravní sítě. Kromě tohoto se dílo zabývá i dalšími makroekonomickými vztahy a také státní správou.... celý text

jan.para
jan.para
17.06.2023 5 z 5

Nadčasová kniha.

jan0223
jan0223
09.01.2022 4 z 5

Vizionářslá kniha s nadčasovým pohledem od člověka, který měl hlavu pěkně srovnanou. Některé pasáže jsem rychle přelétl jinek mě zaujali více. Nicméně zajímavá, geniální kniha.

Bystroushaak
Bystroushaak
05.12.2021 4 z 5

Doporučuji. Ačkoliv je to do jisté míry neaktuální a některé části jsem přeskočil, stejně je to fascinující vize člověka, který to měl v hlavě jasně srovnané. Velmi zajímavé je srovnat tehdejší vizi s dnešním stavem. Říkám si, že bychom takového vizionáře potřebovali jako sůl.

Lavastan
Lavastan
04.12.2020 5 z 5

Výborná, nadčasová a revoluční kniha. Ten náboj, odhodlání a pracovitost z ní přímo vyzařuje. Jan Antonín Baťa byl velká a významná osobnost našich dějin a pokud by se k moci nedostali komunisté, určitě by bylo hotovo, co si naplánoval. Plány to nebyly zbožné, ale spolupracoval s mnoha odborníky a měl tedy doložená data a informace, která jsou v knize uvedena. Návrhy v knize na stavbu dálnic, nejsou ani dnes hotové.

houbaaa
houbaaa
11.11.2020 5 z 5

Téměř 90 let stará kniha, která je stále aktuální. Pan Baťa měl skvělou vizi a podobné lidi bychom potřebovali jako sůl i v dnešní době. Škoda, že nám dějiny nedaly více času tuto vizi začít realizovat. Dnes jsme mohli žít v úplně jiné zemi. Takto máme před sebou stále stejné problémy, které znal i pan Baťa. Není čas, začít jeho ideje šířit právě teď?

VladimirTetur
VladimirTetur
16.12.2015 5 z 5

Úžasná vize! Kvalitně zpracované. Pro patrioty povinná četba.

Československo ekonomika, hospodářství

Jan Antonín Baťa