Budovatelé říše

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Divadelní hra Budovatelé říše není dílo ohromující rozsahem či tíhou myšlenek. Autor bez zbytečných řečí předkládá čtenáři svou tragikomickou apokalypsu jedné středostavovské rodiny, reprezentující lidstvo v celé jeho do sebe zahleděné nepatrnosti. Vianovy figury utápějí čas v banálních rozhovorech, z nichž ale v kontextu nikam nevedoucího věčného lidského úniku úsměv na rtech trne. Hru prostupuje všudypřítomné zapomínání a vědomí života ze dne na den, který člověk bez protestu přijímá jako svůj nevyhnutelný osud. Vian však přesto dokáže čtenáře pobavit. Svým nadhledem, ironií a bezbřehou obrazotvorností, jak to již dokázal v dalších svých vynikajících dílech. A nakonec člověku dojde, že není zcela bezpečné mít doma svého fackovacího Schmürze......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/16017/budovatele-rise-8Sm-16017.jpg 3.758
Žánr
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno · Jota
Orig. název

Les Bâtisseurs ďEmpire ou le Schmürz · 1959

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Budovatelé říše

Přidat komentář
Hrefna
16.02.2017

Rychle jsem jí přečetla a pak o ní dlouho přemýšlela. Jednoduchý a stále se opakující námět, který postupně graduje ke konečné zkáze. Poučení o tom, jak jsme nepoučitelní. A v té jednoduchosti je ta síla. Každopádně si myslím, že na prknech to bude teprve to pravé.

-Pečivo-
30.01.2017

Průměrná divadelní hra od Viana. Chybí švihlost, ale bylo to tak krátký, že sem se ani nedokázal nasrat, že je to vlastně nuda. Alegorie na lidskou zapomětlivost, kdy se jedna rodina stěhuje furt vejš a vejš v baráku až se nastěhuje na půdu a zůstane na živu jen fotr. Ten bydlí v podkroví, který je tak malý, že se tam nevejde ani tank (spoiler)

Neni se čemu divit, v baráku neni výtah. Bohužel opět potvrzeni, že neni všechno co Vian napsal kvalitativně srovnatelný s Mravencema. Život stojí za hovno.

led.zep
17.12.2015

Kniha, kterou za chvíli přečtete, ale o to déle pak o ní dumáte, hledáte (a nalézáte) symboly, alegorie... Ale pak mě napadlo: Co když Boris Vian prostě jen dostal nápad, a pak sedl a psal "kam až to šlo"? Přiznám se, že tohle vysvětlení mi konvenuje nejvíc.

DracoAn
04.10.2015

Mám moc rád Borise Viana, ale tato hra mi moc nesedla.

Jackjelly
15.12.2014

Dokonalý Boris Vian. Poprvé jsem tuto hru četl někdy v 80-tých letech ve výboru "Boris Vian" , vydaného Jazzovou sekcí a měl z ní pocit, že přesně sedí na tehdejší dobu. Všechno šlo k horšímu, ty co to viděli nikdo neposlouchal a v koutě společnosti seděli ti, do kterých si většina ráda kopla.
Tehdy mě Budovatelé nadchli podobně jako Ionescova "Plešatá zpěvačka" a nebo Beckettovo "Čekání na Godota". A když jsem si to nyní přečetl po letech znovu, nic se na mém pocitu nezměnilo a hra mi připadá stále více než aktuální.

TheCiko5
29.05.2014

Moc si neumím představit tuhle hru na jevišti. A ikdyž věřím Melance,že si představení užila,myslím,že v případě "neúpravy" textu to pro diváka může být značně složité. Ale z hereckého pohledu samozřejmě ! Taky bych si chtěl střihnout pana Otce :-)

Melanka
12.01.2014

Měla jsem to štěstí v téhle hře kdysi hrát. A řeknu Vám, že to byla síla!

Skip
12.11.2013

Nevím, jak by tahle divadelní hra vypadala na jevišti, ale četlo se to velmi dobře. Neskutečná absurdita a důkaz, že v literatuře je všechno možné :-)

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Podpořte ji svým hlasem v Ceně českého internetu (nominována je v každé druhé kategorii)

Štítky

francouzská literatura

Autor a jeho další knihy

Boris Vian
francouzská, 1920 - 1959

všech 21 knih autora

Podobné knihy

Kniha Budovatelé říše je v

Přečtených70x
Čtenářské výzvě4x
Doporučených3x
Knihotéce43x
Chystám se číst7x
Chci si koupit1x