Buddhismus III

Buddhismus III https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/144717/buddhismus-iii-144717.jpg 5 3 3

Antologie theravádového buddhismu: Modlitba a bohoslužba (G. P. Malalasekera), Uctívají buddhisté modly? (K. Sri Dhammananda), Proč meditace (Bhikkhu Piyanada), Mravní zásady - Síla (Phra Sasana Sobhana), Buddhistická cesta k ekonomické stabilitě (M. P. Maha Nayaka Thera), Postavení ženy v buddhismu (K. Sri Dhammananda), Přináší náboženství mír? (K. Sri Dhammananda), Theravádový a mahájánový buddhismus (Walpola Rahula), Ideál budhisattvy v buddhismu (Walpola Rahula), Náboženství ve století vědy (K. Sri Dhammananda), Za hranicemi vědy (K. Sri Dhammananda), Náboženství v pluralitní společnosti (K. Sri Dhammananda), Postoj buddhismu k jiným náboženstvím (K. Sri Dhammananda)... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Cad Press

Gems Of Buddhist Wisdom

zipporah
01.04.2024 5 z 5

Tento diel je ešte užitočnejší na informácie, miestami rozoberá psychologické prvky života (časť o meditáciách a ich zmysel - porozumenie tomu, ako naše pocity vznikajú, ako sa následne vyvíjajú a ako odchádzajú). Konečne už poznám tie 4 vznešené pravdy, ktoré boli predtým toľkokrát spomínané... pravda o utrpení, o jeho príčine, o jeho zastavení a ceste-magga?-ktorá vedie k zastaveniu utrpenia. Stále o budhizme viem pomerne málo, percentuálna hodnota mojich poznatkov sa rovná aktuálne asi hodnote darovaných percent mimo štátu :D S radosťou sa pustím do ďalších kníh, nech prebijem tie dve percentá darované koňovi, pretože mi toto čítanie napríklad pomáha stabilizovať si kamarátstvo so skutočným budhistom.

Budha začal učiť až po 35tich rokoch života, čo považujem za kľúčové, keďže "jediným zdrojom poznania je skúsenosť" (Vivekánanada) a tento vek je už vekom pomerne dosť skúseného človeka. Pozdáva sa mi aj text ohľadom žien a autorovo trochu skromné naznačenie, že postavenie žien je ešte "nedokončenou" záležitosťou našej spoločnosti a dlho potrvá, kým nastane rovnováha. Ak nastane. Pretože prírodné zákony sa nedajú obísť a zákon vraví, že silnejší, zdravší prežijú, ovládnu... a žiaľ, v prírode sa sila fyzická cení viac než mentálna, ktorá je cennejšou v civilizácii - produktu prírody a teda sme stále podriadení prírode. Príroda tu bola skôr, nie rozum a logika. Tie sú produktmi prírody. Taká je pravda. Nakoniec v zápase príroda vs človek víťazí príroda. A toto, práve toto!!!! hnevalo napríklad Arthura Schopenhauera, ktorý sa inšpiroval aj niektorými prvkami budhizmu. Živočíšne pudy, ktoré nakoniec človeka ovládnu. Je tu ešte jedna veľmi smutná a v Európe pochopiteľne prehliadaná vec, ktorá sa diala v 20. storočí a ktorá by Budhu zrejme nepotešila. Genocída žien v Indii (viac v knihe Half the Sky).

V knihe sa spomínajú tiež dôvody, prečo vznikali náboženstvá a chýba mi tam ten hlavný dôvod... Strach. Verím tomu, že budhizmus, ak sa považuje aj za náboženstvo, nevznikalo určite preto, aby zastrašovalo ľudí. Avšak to sa nedá povedať o kresťanstve či isláme. Náboženstvo v Európe, ale trebárs aj v Číne (ako som sa dočítala) sa stalo na celé stáročia skvelým nástrojom na zastrašovanie ľudí. Historicky vzaté, strach a náboženstvo ide ruka v ruke.

Hoci sa už ku koncu knihy budhizmus berie ako náboženstvo, pre mňa zostáva skôr filozofiou, ktorej hlavným darom pre mňa je naučiť sa byť trpezlivým. A vyhýbať sa sporným a neprijateľným javom a slovám v živote, prípadne sa ich striasť.

"Ľudia môžu kritizovať tradičné praktiky, spôsoby a zvyky, ale nie samotné učenie, ktoré Budha po sebe zanechal. Tieto princípy sú dobré pre všetky časy." S týmto výrokom sa dá iba súhlasiť.

czechbuddhist
05.05.2020 5 z 5

Další výborné dílo od nakladatelství CAD PRESS. Doporučuji číst pro pokročilé v tomto tématu, nejlépe je číst od I. knihy. Buddhismus I- Jakým náboženstvím je buddhismus?
Buddhismus II- Život a smrt z pohledu buddhistického.
Buddhismus III- Buddhistické modlitby, bohoslužby, zvyky a tradice.
Buddhismus IV- Témata: Dhamma, Sangha a čtyři vznešené pravdy.
Buddhismus V- Buddhistické meditace a psychologie.
Všechny tyto knihy jsou sborníkem článků, úryvků textů a rozhovorů v českém a slovenském jazyce. Jestli si přečtete všechny titulu a pudete jim rozumět, můžete se považovat za znalce buddhismu.

ZlýJabko
27.05.2017 4 z 5

Khaggavisana sutta je top.

buddhismus

Autoři knihy