Brno - kulturní město předválečné a válečné

Brno - kulturní město předválečné a válečné https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55585/brno-kulturni-mesto-predvalecne-a-valecne-55585.jpg 5 9 2

O divadle, literatuře, výtvarném umění a významných osobnostech univerzity v letech 1928–1948. Jestliže se autor vyznává, že chtěl zaznamenat obraz lidí, kteří dávali Brnu jeho význam a ráz, pak je třeba dodat: k nim patřil i univerzitní profesor Dušan Jeřábek (1922–2004). Vrací nás do oné pomíjivě krásné doby předválečné, která po sobě zanechala stopy až do dnešních dnů: mnohá jména slavných filmových a divadelních herců nejsou zapomenuta, mnohé kavárny mají své pamětníky, ba dokonce se vracejí nostalgicky na svá místa, jména významných univerzitních profesorů a vědců jsou připomínána alespoň v názvech ulic či odborných ústavů. Mnohé mělo být zapomenuto – a mnohé opět ožívá v nečekaných souvislostech: události, osobnosti a místa jsou poznamenána osobním setkáním a psána krásnou češtinou, jazykem, který byl pro D. Jeřábka jako předního znalce literatury něčím mnohem víc než profesí. Obraz doby dokládají četné dobové fotografie míst i lidí, obraz autora pak lépe než všechna životopisná data vyvolávají připojená vyznání přátel a žáků.... celý text

OdvaznyMladyMuz
23.06.2020 5 z 5

Brno a jeho tehdejší osobnosti. Brno a jeho tehdejší budovy a místa. Člověk během procházení tímto, zcela jistě, kulturním městem spatřuje ulice, náměstí, parky a budovy, které mnohdy považuje za samozřejmé, všední. Kniha Dušana Jeřábka, jenž nás tady provede svým mládím, je pomůže dát do historických souvislostí. Brno je kult, byl před sto lety a je jím i dnes. Nežít zde, asi bych na tuto knihu nahlížel s menším zájmem, ale takhle je to úžasný průvodce minulostí míst, které sám mám tak rád. Závěrečná autorova slova mě zasáhla do srdce a mám je zaryta hluboko ve své paměti.

VerunMik
07.03.2017 4 z 5

Velice příjemná kniha o životě v předválečném a válečném Brně, zaměřená především na divadelní svět a Filozofickou fakultu.

Brno 20. století vzpomínky kulturní historie moravská města

Kniha Brno - kulturní město předválečné a válečné je v