Brno - kulturní město předválečné a válečné

Brno - kulturní město předválečné a válečné https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380720/bmid_brno-kulturni-mesto-predvalecne-a-v-YGO-380720.jpg 5 9 2

O divadle, literatuře, výtvarném umění a významných osobnostech univerzity v letech 1928–1948. Jste brněnští patrioti? Nebo je pro vás Brno jen jedno z blízkých či vzdálených měst v naší republice? Nebo snad sdílíte názor, že je Brno jen poslední obydlená zatáčka před Vídní? Vám všem je určena publikace mapující s osobním zaujetím kulturní a historický místopis nejen milovaného rodného města. Chcete vědět, jak původně vypadaly a jmenovaly se ulice a uličky, paláce a vily, kdo chodil se špacírkou a cigárkem po kavárnách, kdo znovu a znovu umíral a klaněl se na divadelních prknech, kdo zaníceně skládal a s nasazením vyhrával, kdo přednášel a vyučoval, kdo maloval a kreslil, psal a básnil do roztrhání těla? Jak se žilo Brnu a v Brně v umění přejících a pomíjivě krásných letech první republiky, jak těžce se dýchalo před válkou a přežívalo za války. A co se dělo v letech po ní, která završil Vítězný únor. Obrazy doby dokládají četné cenné dobové fotografie míst i lidí.... celý text

OdvaznyMladyMuz
23.06.2020 5 z 5

Brno a jeho tehdejší osobnosti. Brno a jeho tehdejší budovy a místa. Člověk během procházení tímto, zcela jistě, kulturním městem spatřuje ulice, náměstí, parky a budovy, které mnohdy považuje za samozřejmé, všední. Kniha Dušana Jeřábka, jenž nás tady provede svým mládím, je pomůže dát do historických souvislostí. Brno je kult, byl před sto lety a je jím i dnes. Nežít zde, asi bych na tuto knihu nahlížel s menším zájmem, ale takhle je to úžasný průvodce minulostí míst, které sám mám tak rád. Závěrečná autorova slova mě zasáhla do srdce a mám je zaryta hluboko ve své paměti.

VerunMik
07.03.2017 4 z 5

Velice příjemná kniha o životě v předválečném a válečném Brně, zaměřená především na divadelní svět a Filozofickou fakultu.