Brieždenie v Dženíne

Brieždenie v Dženíne https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167696/briezdenie-v-dzenine-167696.jpg 4 185 51

Jednouchá palestínska rodina Abulhidžovcov žije v malebnej dedinke a z generácie na generácie im zabezpečujú živobytie olivové háje. Po vzniku štátu Izrael (1948) však stratia domov a pôdu a dostanú sa do utečeneckého tábora v Dženíne. Čo ako túžia po domove, kruté dejiny ukážu, že návrat na pôvodné územia sa pravdepodobne nikdy neuskutoční. V tábore prichádza rodina o malého chlapca. Unesie ho izraelský vojak a vychováva ho so svojou neplodnou manželkou podľa židovských tradícií. O sedem rokov sa v rodine Abulhidžovcov narodí malá Amál, no zakrátko sa z nej stane úplná sirota a vyzerá to tak, že v živote ju nečakajú nijaké radosti. Nádej sa mieša s bezmocnosťou, nenávisťou, pochybovaním o spravodlivosti. Mladosť v sirotinci, štúdium a život v Amerike i návrat strateného brata však Amál dodajú silu a chuť zvládnuť aj tragické udalosti v osobnom živote. Nešťastie však spôsobia ďalšie politické udalosti. Láska, krátke šťastie a vášeň sa zmenia na popol a hrdinku drží pri živote len povinnosť postarať sa o malú dcéru. Brieždenie v Dženíne je pútavým rozprávaním o trpkom osude štyroch generácií jednej palestínske rodiny počas viac ako šesť desaťročí trvajúceho izraelsko-palestínskeho konfliktu. ... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Mornings in Jenin , 2010

xdeni
07.05.2016 5 z 5

Knížka, která po sobě ve čtenáři zanechá stopu... Velmi silný a smutný příběh, díky němuž si člověk uvědomí, že by si měl vážit toho, kde a jak žije.

Ivanule
23.01.2016 4 z 5

Krásná knížka,krutý osud,aneb další ukázka jiné civilizace a jak to u nich s osudy lidí a jejich historií je,když takové knížky občas čtu,tak si říkám,že sice někdy si stěžujeme,jak to u nás je a tak,ale co je to proti osudu lidí,kteří třeba ani neví,jestli se dožijí zítřku....

kamila7525
14.01.2016 4 z 5

Izraelsko-palestinský konflikt je zásadní problém novodobých dějin. Na jeho pozadí se odehrává fiktivní příběh jedné palestinské rodiny, vyprávěný dívkou Ámál, která se narodí v utečeneckém táboře v Dženínu. Sága několika generací je nasáklá bolestí, ztrátami, válkou, chvílemi až nesnesitelně. Ta surovost, ta autenticita zloby, co je schopen člověk napáchat člověku, vám nedá spát a nedovolí knihu odložit. Autorka bravurním stylem popisuje arabský život se všemi tradicemi a respektem, navzdory všem předsudkům. Pravda, je to jednostranný pohled na věc, nicméně s tím tu knihu začnete číst. Několikrát se však v knize objevuje autorčin silný pocit absurdity, která nutí lidi vraždit, aniž by to vlastně byli vrazi, že jim samotným je to zatěžko, že to přece nejde brát jako nekonečný řetěz: zabijeme vám šest lidí, za to jak jste nám zabili deset, protože předtím my vám tři a vy nám dva. Kde to všechno začíná? Autorka překládá, že je problém v holocaustu, že nacisty páchané zlo, nutí Židy k touze mít jen svůj stát. Prolínání s událostmi tohoto konfliktu v příběhu Ámám oceňuji. Jediné co mě ze začátku knihy rušilo, byl chaos v tolika osobách a těžko zapamatovatelných jménech a také spousta arabských slov. Na konci je tedy slovník, ale stejně bych uvítala spíš poznámky pod čarou. Když jsem se těmi všemi jmény prokousala, četla jsem knihu jedním dechem. A dlouho o ní budu přemýšlet.

Aichah
03.01.2016 5 z 5

Silný příběh, určitě stojí za přečtení

MakiV
31.10.2015 5 z 5

Příběh, ktreý nelze popsat slovy. Prostě si tuto knihu přečtěte!!!

petunkav
27.07.2015 5 z 5

Knihu jsem shltla skutečně velmi rychle. Krásně napsaná, děj smutný, tragický. I když jsem něco podobného čekala, asi mě to na jednu stranu i překvapilo. Možná stylem psaní - ten mě opravdu vtáhnul. Ukazuje tuhle část světa z úplně jiného pohledu. Původ všech svárů možná ani spoustu lidí vlastně netuší. Za mě moc podařená kniha.

myskula
18.07.2015 5 z 5

Fantastická kniha.Zanechala ve mně takový dojem,že si ji musím koupit.Doporučuji přečíst každému.

gossipavlina
02.04.2015 5 z 5

Po přečtení prvních několika stránek jsem chtěla knihu odložit. Ale ne proto, že by se špatně četla. Naopak, styl mi sedl a četla se velmi dobře. Ale spíš proto, že mě osudy hl.postav začaly naplňovat smutkem. Je to příběh především o ztrátách. Ztrátách těch nejbližších a ztrátě své domoviny, své historie, pocitu bezpečí. A neřeším kdo, komu a jak hodně. Je to čtení neradostné, srdce naplňující neveselým pocitem.
Ale knížka mne zaujala osudem ztraceného, uneseného, dítěte. Chtěla jsem vědět, jak to nakonec dopadne, a zda se s ním jeho příbuzní ještě někdy setkají. Na to jsem si musela počkat skoro do konce.
I kdyby byla jen polovina z toho všeho pravda, jsem z toho velice smutná. Knížka je napsaná velice emotivně, autorka má dar vtáhnout vás do děje. Příběh mi několikrát vehnal slzy do očí.
No, musím si teď naordinovat na další čtení nějakou pozitivní, milou knížku.
Nedoporučuji číst citlivým duším nebo pokud máte zrovna špatnou náladu.

Jarisko2
30.09.2014 5 z 5

Dějiny lidského rodu jsou plné útlaku, genocidy a potlačování základních práv a svobod národů, kmenů, příslušníků nějakého vyznání, atp., těmi druhými, jenž mají momentálně větší moc, lepší zbraně, početnější vojsko.. A jenž byli mnohdy sami před nějakou, delší, či kratší dobou, v roli utlačovaných, vybíjených a pronásledovaných..
Tahle kniha je vhledem do jedné z těch "novodobějších" tragédií, ale můj subjektivní pocit je, že vhledem maličko jednostranným, neobjektivním. A lehounce tendenčním, manipulujícím se čtenářem. Přesto ale je důležitou protiváhou vůči mnohdy jednostranným informacím, vhodným dle "někoho" právě pro naše oči a uši.
A po stránce literární je to jedna z nejkrásnějších knih, co jsem kdy četl. Proto všech pět...

alnahu
15.05.2014 4 z 5

Velmi působivá kniha, při které si člověk uvědomí, co se děje někde jinde v jiné zemi, jaké utrpení a bezpráví musí lidé přežít. Autorka nám přiblíží skoro šedesát let trvající izraelsko-palestinskou válku. Teprve tato kniha , mě ujasnila proč se vlastně všude píše, jak je Palestinský lid utlačován. Již v roce 1948,byli Palestinci vyhnáni Židy, kteří se vrátily z koncentračních táborů, do utečeneckého tábora v Dženínu, odkud nám vypráví Amál, která se tam narodila příběh její rodiny.

lusila
23.10.2013 4 z 5

Silný, dojemný príbeh o osude palestínskej rodiny, ktorá sa musela vzdať domova.