Bratrstvo neohrožených

Bratrstvo neohrožených https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47151/bmid_bratrstvo-neohrozenych-g3V-47151.jpg 5 450 82

Stephen E. Ambrose, autor amerického bestselleru D-Day (Den D), se v knize Bratrstvo neohrožených věnuje pozoruhodné jednotce americké armády - rotě E 506. pluku 101. vzdušné výsadkové divize. Kromě bojových úspěchů, mezi něž patří excelentní výkony při invazi v Normandii, v bojích v Ardenách nebo v Holandsku, Ambroseho zaujal zvláštní vztah mezi jejími příslušníky, který přetrval dlouhá desetiletí po skončení války. "Mezi těmi veterány byl evidentní tak blízký a důvěrný vztah, s jakým jsem se za celé čtvrt století rozhovorů s válečnými veterány setkal jen zřídkakdy, pokud vůbec. Z jejich rozhovoru o ostatních členech roty a o různých srazech za uplynulá desetiletí bylo zřejmé, že dosud zůstávají jakýmsi 'bratrstvem neohrožených'," napsal Ambrose po dokoknčení knihy v roce 1991. Kniha je vedle podrobného popisu výcviku a bojů roty E od Normandie až po obsazení Hitlerova Orlího hnízda v Brechtesgadenu také sondou do mezilidských vztahů elitních vojáků, popisem vzniku řady přátelství "na život a na smrt" a v neposlední řadě také pohledem na západní frontu druhé světové války očima řadového amerického vojáka.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Válečné
Vydáno: , Jota

Band of Brothers , 1992

DarekDevil
14.02.2016 5 z 5

Knihu jsem četl v anglickém orginále poté co jsem zhlédnul seriál HBO. Kniha oproti seriálu doplňuje řadu zajímavých informací a moc se mi líbili proslovy a postřehy jednotlivých aktérů. Nejenom, že kniha bezvadně popisuje zážitky vojáků, ale také zprostředkovává syrově hrůzy války, kdy ráno se voják směje a těší domů a odpoledne je mrtvý. Také se mi líbilo shrnutí osudů členů jednotky po válce. Dohledával jsem si další informace na internetu a opravdu to byli hrdinové. Děkuji za to jak se tito muží vrhli s plným nasazením do osvobození Evropy !!!

Jaken
31.01.2016 4 z 5

Doporučuji nejprve shlédnout výborný seriál. Jednak se nebudete ztrácet v postavách členů bratrstva a jednak Vás udiví, kolik příhod v seriálu se drží skutečnosti.

Knihu lze chápat spíše jako soupis sledu událostí s případným vysvětlením a pohledy vojáků. Před děním války představuje hlavní téma síla přátelství. Ačkoli se autor nutně nevyhýbá kritice chování členů armády, viz např. rvačky a výtržnictví 101. vzdušné výsadkové divize v Londýně, výsledný pohled na bratrstvo působí lehce zidealizovaně.

Především pro fandy seriálu a dokumentu We Stand Alone Together knihu vřele doporučuji! (Čteno v originále.)

Neo1tex
06.10.2015 2 z 5

Místo knihy se zajímavým příběhem jsem měl pocit, že čtu nějaký sumář událostí nebo poměrně nudný deník s pár zajímavými situacemi a fakty. V knize se vám dostane přehršle výčtu jmen, která vám nebudou nic říkat, čísel rot, pluků a já nevím ještě čeho. Doslova jsem očima tlačil text, abych už zase byl u pasáže, kdy někdo něco vypráví (asi tak 10% knihy) a kniha byla trochu zábavnější.

Jste-li fandové historie a především válečného období, přidejte si dvě hvězdy. Pro mě to bylo velké zklamání.

Alexander1918
23.05.2015 2 z 5

Tož z téhle knížky mám docela rozporuplné pocity. Když jsem byl v takovém tom období ´´zajímám se o historii, ale politika mě nezajímá,´´ tak jsem byl z knížky nadšený. Přečetl jsem ji asi 3x. Nicméně, když jsem se dnes do ni opět po velmi dlouhé době začetl, objevil jsem mnoho věcí, které jsem tehdy neviděl. Dříve jsem měl takové to vidění hodní proti zlým. Dnes už jsem se (díkybohu) naučil rozeznávat i mezi těmi ´´hodnými.´´ Nesnižuju ničí zásluhy, aby nedošlo k mýlce. Ovšem pasáže knihy, které tyto vojáky naprosto glorifikujou jako bezúhonné muže, kteří by se žádného zločinu nedopustili, ostatní země očerňujou (klidně si tipněte, která to je), a nebo je v jednom odstavci podána informace, která je ovšem v následujícím odstavci popřena/překroucena/shozena či je podána další informace, která té původní naprosto odporuje ... To jsem začal vnímat až nyní. Nevím, časy se mění a i pohled na svět se změní. Stačí trochu přemýšlet a hodně věcí člověku docvakne.

sumcicka
23.04.2015 3 z 5

I přes velmi zajímavý děj a dobrý autorův styl psaní za mě jen tři hvězdy. Především díky způsobu, jakým je kniha napsaná - velmi mě rušily přímé řeči účastníků, které se v textu často vyskytovaly, navíc v uvozovkách. Mnohem více by se mi líbilo, kdyby jejich zážitky autor místo přímé citace pouze parafrázoval. Vyprávění by tak mnohem lépe plynulo.

xxtom
26.11.2014 4 z 5

Pěkně sepsané dění o rotě E za druhé světové války. Škoda že v knize není více dobových fotek nebo třeba map.

cl3rick
19.10.2014 4 z 5

Seriál je samozřejmě lepší, ale i tak je kniha dostatečně dobře čtivá. Ale nedokáže prostě vyjádřit ty emoce, jak tomu bylo na televizní obrazovce.

verunka32
27.08.2014 5 z 5

Skvely serial sem videla nekolikrat kdyz sem pak narazila na knihu ani na vterinu sem nezavahala a hned ji koupila. Knina je skvela mela sem ji prectenou za jeden den. Mohu jedine doporucit.

michal9632
15.06.2014 5 z 5

Perfektní kniha

rlupinek
28.05.2014 5 z 5

Kniha mě opravdu nadchla svým podrobným popisem jednotlivých fází cesty roty E 101. výsadkové divize z výcvikového tábora v USA až na úpatí Alp do Hitlerova Orlího hnízda a postupné osvobozování Evropy od výsadku v Normandii 6. června 1944. Zážitek z četby umocňuje i fakt, že se jedná o skutečně vyprávěné příběhy a události od bývalých členů roty E a nikoliv o fantazii autora. Pro toho, kdo se o události 2. světové války zajímá, je to povinná četba...

mpb1913
23.01.2014 5 z 5

Nemám moc rád knihy z první nebo druhé světové, ale tohle je pecka.

Kotrlat
27.10.2013 5 z 5

Četl jsem více takových polorománů z druhé světové války, ale tento je z nich jednoduše řečeno nejlepší. A určitě tuto knihu ocení i ti, kteří viděli pouze seriálové zpracování.

smnpka
19.06.2013 5 z 5

Tohle by měla být povinná četba!!!!

veruška77
28.05.2013 5 z 5

Neskutečný knižní zážitek.

MartinezZ
18.05.2013 5 z 5

Období Druhé světové mě lákalo už odedávna. Skvělý HBO miniseriál jsem viděl tolikrát, že jsem to již přestal počítat, ale knižně mě toto období prozatím míjelo. Teprve po mém posledním filmovém navštívení jsem se rozhodl, že zkusím projít i knižní verzi a od té doby si historii WWII obecně procházím knížku za knížkou :)

Nicméně Ambroseho Bratrstvo bych asi doporučoval přečíst až poté, co zhlédnete filmově-televizní bratrstvo, jelikož by vám mohlo být dodatečně líto, co se do filmu nedostalo, případně co v něm bylo jinak. To se dozvíte až z knížky, která ROZHODNĚ STOJÍ ZA TO! Knížku budete číst stylem "Ještě stránku a jdu spát" - moc se před dočtením neprospíte :)

kocour_mikeš
13.03.2013 4 z 5

Zajímavé čtení, film jsem neviděl, knihy tohoto typu jinak nečtu, viděl jsem hodnocení seriálu tak jsem to zkusil, celkem za mne 70%. Na můj vkus dost odbočovali v popisech, ztrácel jsem se v jménech vojáků (těch tam vystupuje mraky). poslední 1/5 knihy mne nezaujala. Nejlepší byly popisy výsadků.

tomfi
09.03.2013 4 z 5

Není to klasický román... spíš "zrománovaná" kronika jedné roty za 2. světové války. Pokud to vezmu takto tak je zpracována velmi, dobře. Je to poutavé, zajímavé, navíc se to celé opravdu stalo a je to součást historie Evropy.

Určitě doporučuji.

Reiben
05.03.2013 5 z 5

Jednoznačně jedno z nejlepších děl, co se týče literatury o druhé světové válce. Rota E a příběh, co prožívají je strhující ukázka krutosti války, ale i přátelství, které si mezi sebou muži z této roty dokázali utvořit.

Ládja
03.02.2013 5 z 5

Netušil jsem, že bych mohl nějakou knihu o Válce přečíst takhle rychle jako tuto. Dvě odpoledne a kousek a bylo po všem. Bylo zajímavé zjistit další podrobnosti, které se do seriálu nevešli. Vřele doporučuji všem, kteří se zajímavý o válku, ale i těm, kteří si chtějí přečíst něco pořádného o přátelství.

st18321
28.05.2012 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o druhé světové. Kniha dokáže člověka zaujmout, udržet v napětí a dokonce i pobavit. Kniha podrobně popisuje mimořádné vztahy v rotě E, které obzvláštˇ v dnešní době jsou záviděnihodné.