Bowie: Ilustrovaný životopis

Bowie: Ilustrovaný životopis https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391659/bmid_bowie-ilustrovany-zivotopis-ALf-391659.jpg 5 165 36

"Ilustrovaný životopis muže mnoha umění i tváří" David Bowie byl více než zpěvák, více než umělec. Jeho vliv na moderní popkulturu je nesmazatelný. Poznejte muže mnoha tváří, kontroverzní ikonu hudebního světa i jeho alter ego Ziggyho Stardusta. Beletrizovaná biografie s fantaskními ilustracemi a surrealistickými motivy odráží to, co Bowie celý svůj život představoval – směsici obrovského talentu, nápaditého stylu i křehké duše. Budete mít pocit, že životní dráhu Bowieho posloucháte přímo z jeho úst.... celý text

Komiksy Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , CPress

David Bowie: Una Biografía , 2018

zsykorova
22.04.2024 4 z 5

Já mám pocit, jak kdyby ta knížka byla nějaký sen. Hezky zpracováno.

Knihotyna
13.07.2023 5 z 5

Další z řad ilustrovaných životopisů a pro mě první z této řady, kdy jsem o tématu nevěděla skoro nic.
Komiks je psán v ich-formě, ale nejedná se o autobiografii, spíše o záznamy. Záznamy, kde se prolíná skutečnost a halucinace. Text a vlastní citace Bowieho.
Kniha je obohacena o pestré ilustrace a komiksové prvky. Ve zkratce je zde popsán život (a ne jen ten) Davida Bowieho.
Klíčová slova: smutek, úzkosti, schizofrenie, psychika, experiment, drogy, vesmír, láska, rodina, hity, hvězda, klid.
Za sebe mohu říci, že mi Bowie přirostl k srdci až po své druhé svatbě :). Přišlo mi, že našel to, co hledal a nastalo v jeho duši zklidnění, které potřeboval.
Opět jsem ráda za to, že žijeme v době, kdy existuje google a člověk si může fotografie, koncerty a vše zmíněné v knize vyhledat :).

ElInWonderland
21.12.2022 5 z 5

Moc hezky zpracovaná kniha. Místy vtipná, místy šílená, místy smutná a konec je dojemný. David Bowie byl složitý člověk i unikátní umělec, ani nevím jak, ale před lety mi přirostl k srdci.

Snoopi
11.12.2022 3 z 5

Kniha je koncipována jako stručné vzpomínky a svérázná zpověď umělce, jehož prokletím se stala schizofrenie. Je psaná v ich-formě, přesto nejde o autorizovaný životopis, ale o jakýsi zjednodušený záznam podstatných událostí jeho života, v němž se mísí realita s fantaskními představami a bludy hlavní postavy.
Velmi autenticky líčí jeho cestu skrz hudební nebe, včetně vzletů a pádů, i jeho živé halucinace při vlastních experimentech s drogami. Formou propojení komiksu s románem se hodí do rukou spíše dospívajícím nebo čtenářům, kteří jeho dílo příliš neznají a chtějí se s ním seznámit, aniž by byli zahlceni fakty.
Zaujaly mne některé momenty, například vylíčení návštěvy mimozemšťana "Z" a pozdější stvoření postavy Zigaye Stardusta, jehož nakonec sám při vnitřním přerodu v sobě "zabije". Líbily se mi i zajímavé ilustrace od Maríi Hesse. Jinak mne kniha bohužel nijak neoslovila. Hudbu Davida Bowieho totiž neposlouchám, i když je pravda, že jsem si některé jeho skladby, zmíněné v rejstříku, poslechla. Po knize jsem sáhla hlavně kvůli tomu, že mě zaujala anotace a výtvarný doprovod, a chtěla jsem se o zpěvákovi dozvědět něco víc.

sgjoli
09.01.2022 5 z 5

Neobyčejná biografie neobyčejného člověka. Neobyčejná jednak v provedení, kdy v duchu Bowieho osobnosti a jeho přístupu k životu nevíte, kde jde ta hranice mezi realitou a mystifikací (viz úvod), ale také neobyčejná v té své grafické podobě. Je to poprvé, co jsem narazila na biografii, která by byla zároveň pojata jako svým způsobem umělecké dílo, které má podtrhovat obsahovou stránku. Ale ono mi to tady k tomu Bowiemu prostě tak nějak patří. Ilustrace, které tuto knihu doplňují, možná nebudou sedět každému, ale mně se to líbilo velmi. Kniha je psaná v ich-formě, jako by to vyprávěl sám Bowie, byť on sám to nepsal (kniha poprvé vydána dva roky po jeho smrti a i z úvodu to vyplývá, že sám Bowie se na knize nepodílel). Nicméně si myslím, že kniha je to dobře uchopená, a jste-li fanoušky tohoto zpěváka a jeho tvorby, ale třeba toho o něm a jeho životě moc nevíte, tak tohle určitě je fajn volba, po čem sáhnout. A byť bych si uměla představit, že by tato kniha mohla jít ještě trochu víc do hloubky, tak i tak jsem nadšená. [A zároveň trochu smutná, protože mi to připomnělo mé přání, které se mi už nikdy nesplní, a to zažít na vlastní kůži Bowieho koncert. :-( ]

charlizee
08.11.2021 5 z 5

Jo, jsem předpojatá, protože Bowieho naprosto nekriticky zbožňuju, přesto si troufám tvrdit, že tenhle životopis bude bavit i nefanoušky.
Za mě perfektní forma, výstižné ilustrace a vypíchnutí zásadních momentů tvůrčího i osobního Davidova života.

“I'm absolutely sane
As long as we're together
The rest can go to hell
I absolutely love you
But we're absolute beginners
With eyes completely open”

KristynaKohleo
26.10.2021 5 z 5

Líbilo se mi, jak je tu Bowieho život popsaný. Ta kniha je sice pro děti, ale je taky pro lidi, kteří o tomto umělci nic nevědí, jako jsem byla já. Hezky od začátku si díky tomuto dílku poskládáte to, co vytvořilo nejen tuto hudební ikonu. Místy to bylo sice melodramatické, autoři moc tlačili na emoce, ale jinak fajn čtenářský zážitek.

Bramborak81
19.01.2021 5 z 5

Perfektní. Z pestrého života všestranného umělce vybrané významné události, které doprovází skvělé ilustrace. Z knihy jsem nadšená a ráda se k ní budu vracet.

Marek.Sc
19.10.2020 5 z 5

Dvojica autorov sa rozhodla spracovať Bowieho osud, trochu iným spôsobom. Na takmer stosedemdesiatich stranách ponúkne osobitý príbeh multiumelca, ktorý ovplyvnil generácie hudobných fanúšikov. Mnoho tvárí Ziggyho Stardusta, vzostupy a pády, melanchólie aj životné drámy, formovali tohto speváka do ikony, ktorá sa nebude tak skoro opakovať. Tento životopis nie je o fotografiách a len holých faktoch. Ilustrácie dopĺňajú už tak bohatý a farebný život Bowieho. Kníh, článkov a biografií rôzneho druhu už bolo napísaných celkom dosť. Táto je však unikátna svojím spracovaním a prístupom. Trochu rozprávka, trochu komiks, nadhľad aj realita...jednoducho taký ilustrovaný sen.
Preto je táto knižka dobre situovaná nie len pre životopisných nadšencov, ale aj pre ľudí z mladšej generácie, ktorí si chcú urobiť obraz o pánovi glam rocku.
Po prečítaní som mal pocit, že nadčasový interpret je tu s nami stále a len sa schoval niekam za roh. A každú chvíľku vykukne a vyprodukuje nejaký nový song. Nech teda žije Ziggy Stardust, majster excesu, afektu aj vynikajúcej hudby

666Jitka
21.07.2020 4 z 5

Moc pěkně zpracovaný stručný životopis Davida Bowieho doprovázený nevšedními ilustracemi nás provede zajímavým životem tohoto hudebního génia, seznámí nás se zásadními okamžiky a lidmi jeho života a poodhalí kousek z jeho nitra. Kniha je vhodná pro čtenáře, kteří se chtějí o D.B. dozvědět alespoň základní informace.

blackoutzuzi
13.05.2020 5 z 5

K těm ilustracím se snad nemusím ani vyjadřovat – božská nádhera! I Díky nim je celý text protknut mystičnem a příběh působil až kouzelně. Jako byste četli nějakou pohádku. Ale ten překlad! :O Pár chyb mě přímo bilo do očí.. Škoda, velká škoda, jinak by byla dokonalá!

bacouch
09.01.2020 5 z 5

Tak tahle knížka byla lahůdka! Velmi zajímavý Bowieho příběh vyprávěný v ich-formě v naprosto úžasném výtvarném zpracování. Se sluchátky na uších a lahví vína jsem s touto knihou strávila nezapomenutelný večer.

MystoganW
04.11.2019 5 z 5

Za dlouhou dobu to nejkrásnější,co jsem četla a k tomu je nádherně ilustrovaná.

Alseri
20.10.2019 5 z 5

,,Keďže každá biografia je do istej miery fikciou, napokon sme sa rozhodli, že reálne okamihy Bowieho života zmiešame s fantazijnými prvkami...", priznali v úvode autori knihy a ja vo svojej hlave počujem už len jedno hlasné "no zbohom".
V závere knihy som však musela uznať, že tento riskantný nápad - priblížiť Bowieho život a dielo cez jeho fiktívne rozprávanie v prvej osobe, vypálil dobre, a aj mňa si táto netradičná biografia podmanila. Zjednodušený text vystihuje to najpodstatnejšie, ale v konečnom dôsledku len nabáda k ďalšiemu skúmaniu fenoménu zvaného Bowie. Krásne ilustrácie zase podtrhujú fakt, že kniha je vkusným dizajnovým dielkom. Plné hodnotenie dávam originálu, keďže kostrbatá slovenčina s chybami v preklade aj gramatike sa fakt nenosí.

martunka
08.06.2019 5 z 5

Tak dostala jsem to, co jsem čekala. Líbí se mi hlavně kresby, ale jinak je to pěkně napsané, rozhodně nejsem zklamaná. Za mě doporučuji.

Verousek
01.05.2019 5 z 5

Nádherná kniha! Jednoduché, jasné, naprosto vystihuje podstatu, úžasné ilustrace. Jednotlivé prvky spolu v knize pěkně hrají a vytváří nádherný celek. Bowieho mám moc ráda a myslím, že tahle kniha je přesně taková, jak ho vidím.

LadyCharlene
12.04.2019 4 z 5

Nádherné ilustrace. Bowieho jsem nikdy nějak zvlášť neposlouchala, ale ta knížka je prostě skvělá. Souhlasím s předchozím komentářem, kdyby to byl klasický životopis o 500 stránkách, nezaujalo by to tolik. Upřímně, kolik životopisných komiksů, které vypíchnou to nejzajímavější a nejpodstatnější ze života celosvětově známé osobnosti existuje? Na čtení ve vlaku, před spaním a pro relaxaci je ideální.

HenryMorgan
11.04.2019 5 z 5

Nevím, jak se k tomu postavit, protože: chtěl jsem se dozvědět víc, na druhou stranu, kdybych četl klasický memoár, tolik by mě život Bowieho nenadchnul, protože by se kniha utápěla patrně ve zbytečných detailech a faktech. Takže co do hodnoty, čtivosti, estetiky a snahy - jednohubka. A na ty se přeci těší každý na večírku.

Pavlapila
06.03.2019 5 z 5

Jedním slovem nádherný. Přečteno za jedno odpoledne, což samozřejmě není žádný problém u knihy s tolika ilustracemi. Na první otevření knihy mi ilustrace přišly zvláštní, ale pak jsem si je zamilovala :) jsou naprosto úžasné jako samotný Bowie.
Bowie je mojí srdeční záležitostí léta a další léta zůstane. Knihu jsem si přála a rozhodně nezklamala. A nestydím se přiznat, že jsem si na konci pobrečela...
Krásné na knize je, že je vyprávěna v 1. osobě. Jistě je takových knih víc, ale tahle mě skutečně okouzlila. Doporučuji k přečtení, sama se k ní na 100% vrátím, a ne jednou!

Boogie007
20.02.2019 5 z 5

Pozoruhodná osobnost, pozoruhodný osud. Uvědomíme si, jak moc nás ovlivňuje prostředí, rodina, zážitky, naše touhy - jejich realizace nebo to, že nejsou realizovány. Také jak moc showbyznys a veřejné povědomí smílá ty, kteří do něj vstoupí. David Bowie měl sílu a odvahu z toho vystoupit, přestal produkovat to, po čem je poptávka a znovu se stal sám sebou. Je však veliká škoda, že mu na to nebylo dáno více času.