Bolest

Druhé, definitivní vydání básnické sbírky navazující na Holanovu dvoudílnou knihu lyriky Ale je hudba (verše z let 1939-1948). Svým charakterem je jakýmsi deníkem myšlenek a citů, jak šly básníkovou myslí a srdcem v letech 1949-1955 a vynutily si umělecké ztvárnění. Toto vydání zahrnuje navíc v chronologickém sledu třiadvacet básní, které byly v prvním vydání vyřazeny vzhledem k charakteru edice (Klub přátel poezie)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/275678/bolest-cCR-275678.png 4.548
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Československý spisovatel

Ronnie68
30. listopadu

Osobně poezii tohoto typu moc nerozumím, ale nebylo to tak špatné

Kmotr99

Po chvíli jsem se rozhodl, že tu smažu hodnocení, s poezií mám víc než malou zkušenost a na hodnocení Bolesti si nepřipadám zdaleka kvalifikovaně. Pár poznámek si snad můžu dovolit: název sbírky nemůže být výmluvnější. Šílená doba, kdy básně vznikaly, je opravdu hodně znát. Některé básně byly opravdu těžko uchopitelné (protikladná tvrzení, cizí slova...), krátká zamyšlení, jejichž smysl mi často unikal; rozhodně bylo třeba si každou z nich přečíst několikrát. Občas jsem se na Holana vůbec nemohl naladit a verše jsem rychle proletěl, a sem tam si označil báseň, která mne zaujala. Třeba tato (Za noci):

Ta krásná amrhélová alej, kterou teď kráčí sedlák,
mající půl kopy raků v pytli,
je pro něho prosvícena
polucí mléčné dráhy peněžitou...

Někdo jiný jde současně pustou cestou úvozovou,
a třebaže je měsíc ve staře,
octne se brzy pod pahorkem a řekne si:
"Už málokde uvidíme Kalvárii se třemi kříži.
Bývá to už jen jeden kříž s Pánem Kristen,
neboť ty dva lotry po jeho stranách
zastanou kteříkoli dva z nás..."

simecef
01.03.2016

Jeden z nejsložitějších českých básníků. Kdybychom Bolest nerozebírali na literárním semináři v rámci interpretace textu, je dost možné, že bych se k němu nedostal a skončil u plytkého veršování Nezvala, Seiferta a Hory (myšleno v kontextu Holana, samozřejmě).

adriane9
12.01.2016

"Mnoho je přijít, ale čekat je víc." (z básně Ona). Přikláním se ke komentáři uživatele puml. I pro mě je tato Holanova sbírka jednou z nejlepších a pro seznámení či připomenutí Holanova díla doporučuji právě Bolest a pokud vám to zanechává to známé duševní chvění při čtění poezie, zkuste ještě sbírku Když růže přestaly chrlit krev.

puml
26.04.2013

Nejosobnější, nejpřístupnější a dovolím si říct, že nejtemnější sbírka Vladimíra Holana. Pokud bych měl vybrat nějakou Holanovu sbírku jako ideální uvedení do poezie Vladimíra Holana, tak bych vybral asi právě tuto. Doporučuji.