Korunovace

Korunovace https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495654/bmid_bohemian-royals-korunovace-WnU-495654.jpg 4 72 40

Bohemian Royals série

Co kdyby na Pražském hradě nesídlil prezident, ale královská rodina? Král je mrtev, ať žije král! Druhorozený Albert se po tragické smrti bratra a jeho rodiny vrací na Pražský hrad, aby převzal dědičný úřad. Na přípravě korunovačního dne se podílí také jeho středoškolská láska Konstance. Náhlý návrat do rodného města tak otevírá staré rány. Leontýna – Albertova sedmnáctiletá sestra – se jen těžko vyrovnává se ztrátou nejbližších a jediný, kdo jí dokáže vykouzlit úsměv na tváři, je Jonáš. Může ale královská dcera důvěřovat někomu, koho sotva zná? Také čerstvě plnoletý princ Felix se musí přizpůsobit novým opatřením, která plynou z jeho současného postavení v rámci rodinné hierarchie. Stačí jeden pohled na nového osobního strážce a je mu jasné, že je v maléru. Co je pro jednoho přítěží, je pro druhého životní příležitostí. Jak se s nenadálou situací vypořádají obyvatelé Pražského hradu? KRÁL, který nikdy neměl usednout na trůn. PRINCEZNA, která se nikdy neměla stát královnou. PRINC, který měl navždy zůstat princem.... celý text

Love_books_369
10.12.2022 5 z 5

Neotřelý a originální příběh o tom jaké by to bylo, kdyby Česká republika měla krále. Za mě skvělé odpočinkové čtení. Už se moc těším na pokračování. Za mě jedno velké doporučení. ️

kvetinkovedny
24.11.2022

DNF / odloženo

Přečetla jsem asi 50 stránek a vůbec mě to nebavilo. A život je moc krátký na to, abych se do čtení nutila.

Moje poznámky z průběhu čtení:

Asi str. 20 - Víte, že král a jeho dědic nikdy nelétá ve stejném letadle? Škoda, že tady to nedodrželi, jinak se celý děj knihy nemusel stát. Zatím jsem na začátku, ale už teď jsem si všimla dost častého opakování myšlenek a frází, rozhovorů plných expozice a přemíry uvozovacích vět, ale to jsou všechno drobnosti a na Pointu je to zatím text s nejlepší úrovní.

Lenka8065
09.10.2022

Po dočtení této knihy mám mnoho pocitů, vcelku po přečtení nejsem zklamaná, ale čekala jsem asi něco jiného. Dostáváme zde nádherné prostředí České republiky (Prahy) a především úplně jiného politického systému a tím je království! Po smrti nejstaršího syna a krále země společně s jeho rodinou, se rozbíhá velký děj. Druhý syn (Albert), je postaven do role budoucího krále, kterou nikdy mít neměl.

Opravdu i přes množství postav oceňuji, že jsou všechny postavy hlavní propracované nejen fyzicky, ale i psychicky. Sdílíme jejich pocity a tak se s nimi více sbližujeme. Oblíbila jsem si postavy na kterých byl příběh nejvíce stavěn, tím je Leontýna (princezna), Jonáš (její “ctitel” a stážista). A nejvíce oblíbený, je Felix. I přesto, že byl někdy náladový, oblíbila jsem si jeho hravost, uvolněnost a přístup k lidem.

Kniha, je nádherně zpracovaná. Počínaje tematickou obálkou, ale i vzhledem uvnitř. Nalezneme zde, mapu (Prahy a hradu), vypsané postavy. Vyhovovala mi i délka kapitol na celkový počet stran.

Jedno mínus pro mě bohužel bylo méně akce v průběhu děje, všechno to bylo hodně na konci. Všechny linky se nejvíce rozjely v posledních 50 stranách. Ale chápu i nejspíš záměr autorky, která si udělala přípravu tímto na další díl, na který se mimochodem můžeme těšit už na jaře 2023!
Pokud hledáte knihu z královského prostředí, kde se nejedná pouze o klasickou romantiku, ale také zapojení dramat, intrik. Která se odehrává v naší době a i přes rozdílný režim království, zde najdeme spoustu aktuálních témat. Tak přesně tato kniha, je pro vás nutnost k přečtení!

Za zaslání eknihy na recenzi mockrát děkuji autorce @lenavalenova!

Kikina182
03.10.2022 5 z 5

Také vám už demokracie a naši politici lezou krkem? Zajímalo by vás, jak by mohla naše země vypadat, kdyby nikdy nebyla zrušena monarchie? Tak určitě zkuste tuhle knihu!

Je to nádherný příběh, který zaznamenává osudy několika postav z královské rodiny a jejich nejbližších. Nechybí tu politikaření, lhaní, lstivost a velká dávka dramatu. Zároveň tu ale najdete víc než jednu milostnou linkou. A hodně velkým přínosem jsou postavy. Žádná z nich není černobílá, takže všechny mají špatné a dobré vlastnosti (no... možná s výjimkou jedné nejmenované mrchy) a je tam vidět krásný jejich vývoj.

Korunavace je zkrátka jeden velká boj! Boj o trůn, boj o lásku a boj o sebe samého. A všechno je o tak úžasně sladěné a převázáno zlatou mašlí v podobě autorčina stylu psaní, že nemůžu jinak, než knihu doporučit.

book_loverka_
01.10.2022 4 z 5

Tak tohle bylo jedinečné! Naprosto originální námět mě okouzlil. Klobouk dolů, že autorku napadlo psát o monarchii v Čechách. Pojala to fakt skvěle, je to promyšlené do detailu a dokonce to má na začátku mapu areálu Pražského hradu. V knížce se také vyskytuje poměrně velké množství postav, ale neměla jsem problém se v nich orientovat. Kdyžtak máte na konci jmenný seznam. Líbit by se to mohlo fanouškům Selekce, ikdyž zde nehraje hlavní roli romantická linka. Jediné, proč nedávám plné hodnocení je to, že děj se neposouval příliš kupředu, ale že je to spíš ,,připravení půdy” na další díl.

ZuzkaK466
26.09.2022 4 z 5

Jenom anotací mě kniha hned zaujala a rozhodně jsem si ji musela přečíst. Co kdybychom tu teď měli monarchii a královská rodina by sídlila v Praze? Tohle přesně vám kniha ukáže. Podíváte se na život všech členů královské rodiny, ale i mimo ni. Nechybí ani romantické linky a nějaké to drama. Je tu plno tajemství, proroctví a taky zvraty, které ne vždy čekáte. Rozhodně ne všechny postavy a vztahy mi sedly, ale ve většině případů jsem si hrdiny oblíbila.
Nějakou chvilku mi trvalo, než jsem přečetla začátek a všechny popisy a představení postav, ale hned potom se to rozjelo a vyplivlo mě to až na konci, kde jsem hned potřebovala vědět, co se stane dál.
Už mám svoje tipy, kdo by mohl být ten špatný a co by se mohlo stát, ale těším se na další díl, až to opravdu zjistím.

Boook-planet
14.09.2022 5 z 5

Upřímně, už jenom anotace stačila k tomu, aby mě kniha nalákala a donutila si ji přečíst. Svého rozhodnutí jsem nelitovala, protože je to více než jen povedené čtení. Kniha je dobře napsaná, postavy mají duši a alternativní verze historických událostí je bravurně koncipovaná. Oceňuji i všemožné narážky na známá místa, lidová pořekadla, kulturní zvyklosti, či popkulturu jako celek. Líbilo se mi střídání pohledů různých pilotních protagonistů i atmosféra do níž je knížka zasažená. Dějová linie má spád a zakončení je opravdu překvapující a vybízí k přečtení dalšího dílu, který snad brzy dorazí. Jinak musím pochválit i obálku a mapku, kterou se knížka pyšní! :-) Pro milovníky "Selekce" nebo "Americké princezny" je toto milou nutností! :-)

Anna_Malik_Ova
29.08.2022 4 z 5

Královská rodina sídlící na Pražském hradě? Stačila tato informace a já věděla, že to chci číst. Když mi ke všemu autorka nabídla možnost si rukopis přečíst ještě před vydáním, neváhala jsem.
Teď mám hotovo a jsem nadšená, protože jsem dostala přesně to, co jsem si přála a ještě i něco navíc. Totiž, dějová linka není jen z jednoho pohledu, ale díky er-formě nahlédneme do hlav hned několika členů rozsáhlé královské rodiny. A je to jízda. Všechny postavy byly jiné, potýkali se se svými démony a bojovali proti nim po svém. Ústřední trojice je daná a musím říct, že mě bavili všichni. Nedokážu říct, kdo více či méně, prostě full packet.
Na začátku, kdy se objevuje hromada nových postav, chvilku trvá než si k nim vybudujete vztah, ale díky autorčině citu pro detail a vypravování to netrvá nijak dlouho. Velmi oceňuji i to, jakou si dala práci s popisy prostředí Pražského hradu. Muselo to dát spoustu práce, ale ten výsledný efekt je prostě úžasný! Rozhodně jde na románu poznat, že je propracovaný, uzrálý a na závěr ještě řeknu… ten konec?! Božíčku, ať už je tady jaro 2023, protože se nám příběh pěkně rozjel a já potřebuji vědět jak to dopadlo. Btw, myslím, že jsem už nějaké záporáky odhalila, teď ještě zjistit, jestli se mýlím anebo jsem jim na stopě.

Madelisi
21.08.2022 4 z 5

Za mě nápad roku. Líbí se mi vystavění vesmíru, ve kterém máme monarchii a její původ k Hohenbergům a změněné reálie jako je socha prvního novodobého panovníka namísto našeho Masaryka.
Líbí se mi extrémně česká jména jednotlivých postav.
Kniha se čte v podstatě sama. Bohužel z příběhu až moc kouká to, že se jedná o první díl trilogie. Takže vše vyvrcholilo v tom nejlepším a nejnapínavějším. Každopádně jsem zvědavá, co bude dál.

kvetinkovedny
19.08.2022

Asi str. 20 - Víte, že král a jeho dědic nikdy nelétají ve stejném letadle? Škoda, že tady to nedodrželi, jinak se celý děj knihy nemusel stát. Zatím jsem na začátku, ale už teď jsem si všimla dost častého opakování myšlenek a frází, rozhovorů plných expozice a přemíry uvozovacích vět, ale to jsou všechno drobnosti a na Pointu je to zatím text s nejlepší úrovní.

Eli99
12.08.2022 5 z 5

Po přečtení můžu říct jediné: Chci další díl! Nejvíc jsem si oblíbila Leontýnu a Jonáše. Ale ten konec...

DreamerX9
11.08.2022 1 z 5

Osobně mě kniha nenadchla už jen z chování postav a děje. Líbilo se mi několik zajímavosti a pražské prostředí. Toť asi vše

Milka73
08.08.2022

Zpočátku jsem měla trochu obavy, aby se Bohemian Royals příliš nepodobalo Princezniným deníkům od Meg Cabotové, monarchie a královská rodina v současné době. Což se ovšem ani v nejmenším nestalo a za to, jak autorka příběh uchopila, můžu jen a pouze smeknout. Příběh sám na první pohled vypadá, že je přímý a jasný, ale tím se nenechte zmást. Rodinné intriky, náhledy do politiky zevnitř, služba národu, k níž modrá krev zavazuje, veřejný život, to jsou jen střípky toho, s čím se hrdinové Bohemian Royals musí potýkat. Prostředí, autorka má až neuvěřitelný talent pro obrazné popisy. Stačí jí jen pár slov, aby si čtenář vytvořil konkrétní představu místa, což jen napomáhá tomu, aby příběh sledoval skoro jako film. Navíc samotné to prostředí, Praha a Pražský hrad? Úchvatná práce s fakty a skutečnostmi, můžete se těšit i na přiložený plánek. Postavy, každý z hrdinů v podstatě představuje jiný postoj, který lidé v jejich situaci mohou zaujímat, ať už je to nucenost do postavení, obětování všeho pro monarchii, vězení či prostá touha po moci: s postavami je tu rozehraná napínavá hra, a to nejen s jejich charaktery, ale autorka bravurně pracuje i se jmény: i postavy mají v knize svůj rejstřík, budete se v nichž však vyznat i bez něj. Krev je víc než rodina. Narážky na bohemisty jsou vtipnými vsuvkami. Bohemian Royals bych označila spíš za heavy contemporary než feel good: příběhem se prolíná nejedno vážné téma, a to nejen ta týkající se monarchie, ale i obyčejného života. A vše je umě zapracované do fantastického příběhu plného intrik, napětí a tajemství, který je čtivě a příjemně psaný, tohle budete chtít přečíst na jeden zátah, protože do příběhu vpadnete a on vás pustí až na konci: teda vlastně nepustí, budete honem toužit po dalším dílu.

Vruznychsvetech
07.08.2022 4 z 5

Myslím si, že tohle byla opravdu královská jízda? To si tedy rozhodně myslím! Líbil se mi celý koncept založený na České republice a líbilo se mi i to, že jsme to pořád neměli servírované jen z pohledu jedné postavy. Co se postav týče, tak těch se v příběhu nachází opravdu velké množství a o to je to celé, taky zajímavější, protože se nemáš čas chvíli nesoustředit. Svým způsobem mi to lehce připomnělo Červenou, bílou a královsky modrou, ale myslím, že za to hlavně může ta myšlenka toho království. Jestli se něco autorce opravdu musí nechat, tak to konkrétně to, že zvládá bravůrně vykreslovat jednotkové charaktery i prostředí. Zápletka se mi taky zdála zvládnutá a dobře promyšlená. Když se to vezme kolem a kolem, asi bych nenašla vyloženě něco, co by mi na knize vadilo, takže si ode mě odnáší krásné 4 z 5

Autorce děkuji za poskytnutí knihy k recenzi.

TerryDee
06.08.2022 3 z 5

Autorka v knize nadhodila zajímavou myšlenku ohledně konstituční monarchie v naší zemi. Jen si to představte, že Česká republika nebude mít prezidenta, ale královskou rodinu.

V knize se seznamujeme s jednotlivými postavy, a že jich tu je (pozn. jmenný seznam najdete na konci knihy). Našimi hlavními hrdiny jsou Albert (budoucí král), Leontýna (princezna) a Felix (princ), jenž mají každý svůj příběh, do něhož nicméně zasahují i další postavy.

Ze začátku jsem si říkala, že Albert nebude ten typ postavy, jenž si oblíbím, ale opak byl pravdou. Na jeho kapitoly jsem se těšila. Zároveň jsem si oblíbila jeho dávnou lásku Konstance. Naopak u Leontýny jsem si myslela, že ji budu mít ráda, ale ne. Ta holka mi úplně nesedla a občas jsem s jejím chováním nesouhlasila. Nicméně Jonáše, který se stal součástí jejího příběhu, jsem si oblíbila hned. Působil na mě dobrým dojmem (takový správňák). S Felixem jsem to měla půl na půl. Líbily se mi především pasáže, když tam byl s Janem.

Co mě pobavilo, tak byla jména některých postavy, např. kapitán Hradní stráže Jurášek, paní Dlouhá a Široká, předseda vlády Kníže a předseda Poslanecké sněmovny Břitva.

Příběh šel zpočátku pozvolným tempem a spíš nas uváděl do obrazu dění. Takže rozjezd přišel až na samém závěru. A to pak byla jízda, která skončila tak, jak skončila.

Naštěstí na pokračování příběhu se můžeme těšit na jaro 2023.

Za závěr bych chtěla poděkovat autorce @lenavalenova za oslovení a nabídnuti e-knihy k recenzi. ️

Karly
05.08.2022

Když mě autorka před bezmála čtvrt rokem oslovila, jestli bych si nechtěla přečíst její novou knihu ještě než oficiálně vyjde, neváhala jsem ani chvíli, protože anotace slibovala opravdu zajímavý příběh spojený s českým královstvím. A to je něco, co opravdu můžu. Prvním příjemným překvapením pro mě byla mapa, která se nachází na začátku knihy. Díky ní jsem si jednotlivé prostory mohla lépe představit.
Ze začátku jsem byla maličko zmatená, co se postav týče (bylo jich tam poměrně hodně). O to víc mě překvapil jmenný seznam na konci knihy. Kéž bych o něm věděla už od začátku
Kdybych vám měla rozebírat každou postavu zvlášť, byli bychom tu ještě hodně dlouho. Co se mi ale moc líbilo, bylo to, že každá postava byla něčím jiná a svá, takže si tu každý čtenář najde svého oblíbence. Nebyly to jen takové ty “plytké postavy”.
Celá kniha postupně gradovala a já jsem měla čím dal větší chuť pokračovat ve čtení. Velký podíl na tom měl i fakt, že se příběh odehrával v prostředí, které jako Čech znám a je mi blízké. A to platí i o určitých historických zmínkách a legendách.
Konec pro mě byl opravdu překvapivý, nějak jsem ho nečekala O to víc se těším na jaro, kdy se dočkáme pokračování, po kterém budete po dočtení toužit i vy.

8,5⭐️/10⭐️ Konec knihy pěkně zamíchal kartami. Věřím, že nám druhý díl bude mít co nabídnout, takže si tu 1,5 hvězdičky nechám ještě v záloze.

Za knihu děkuji autorce a celou recenzi najdete u mě na bookstagramu (@_knihomolka_karla_ll)

kristy.books
02.08.2022 4 z 5

Hoci autorke vyšlo už viacero kníh, až doposiaľ som žiadnu nečítala. Pri Bohemian Royals ma zaujala anotácia, príbehy z kráľovského prostredia mám rada, tento bol ešte ozvláštnený tým, že sa odohrával v prostredí Česka, takže keď ma oslovila autorka, či si nechcem jej novinku prečítať, neváhala som. Za seba môžem povedať, že moje očakávania boli naplnené a príbeh som si užila. Veľmi sa mi páčil nápad zasadiť kráľovskú rodinu do známeho prostredia nášho suseda a zároveň pridať kráľovskému prostrediu moderný nádych.

Príbeh je vyrozprávaný z pohľadu viacerých postáv, no primárne sa sústredí na osudy troch hrdinov - nového kráľa, jeho mladšej sestry a bratranca. Sadol mi aj autorkin štýl, kniha sa mi čítala dobre

Albert sa po tragickej smrti svojho staršieho brata stáva nečakane kráľom. Na svoju úlohu vôbec nie je pripravený - už od detstva vedel, že kráľom sa raz stane jeho brat Václav, nikdy nemal veľa povinností, skôr si užíval život plnými dúškami. Teraz to na neho padá zo všetkých strán, no musí sa vzchopiť a dokázať svojmu ľudu, že sa naňho musí spoľahnúť. Ešte k tomu sa do príprav jeho korunovácie zapojí aj jeho láska zo strednej, čo jeho zmiešaným pocitom tiež nepomáha.

Sedemnásťročná Leontýna veľmi ťažko znáša stratu svojho milovaného brata, no aj napriek smútku musí naďalej plniť svoje povinnosti. Jediným svetlom v jej temnote je Jonáš, praktikant, v prítomnosti ktorého dokáže aspoň na chvíľu zabudnúť na všetko trápenie.

Felix je rodinný rebel. Aby nad ním rodina mala aspoň malú kontrolu, rozhodne sa mu prideliť osobného strážcu, ktorý ho bude nasledovať pri každom kroku. Toto opatrenie sa mu vôbec nepáči, no čím viac času s Janom trávi, tým viac mu je sympatický...a možno aj niečo viac.

V príbehu nechýba moderná kráľovská rodina, popis rôznych historických pamiatok v Prahe, romantika, nejaké tie intrigy a tajomstvá. Po celý čas som mala pocit, že na celej situácii niečo úplne nesedí a niečo mi uniká. Vyzerá to tak, že na hrade majú nejakého intrigána, no zatiaľ úplne netuším, kto by to mohol byť. Mám určité podozrenia, ale či je to tak sa dozviem až v pokračovaní.

Počas záverečnej korunovácie sa toho toľko udialo (a pokazilo sa všetko, čo mohlo), až som sa nestihla čudovať...a zrazu bol koniec! V tom najlepšom! Mám asi milión otázok. Čakanie na ďalší diel bude naozaj ťažké.

Korunovace je prvým dielom pripravovanej trilógie. Druhý diel by mal vyjsť na jar 2023.

ElikaBendova
01.08.2022 3 z 5

Když nebudu hodnotit že to je další pos***á série knížek, tak hodnotím knihu jako velmi dobrou. Alternativní pohled na minulost v moderní době je skvělý nápad a člověk se nenudil.

terryaknihy
01.08.2022 3 z 5

Námět a hlavně anotace knihy zní absolutně skvěle. Co kdyby na Pražském hradě nesídlil prezident, ale král? Nápad s monarchii v České republice se mi moc líbil a upřímně doufám, že v dalších dílech se dočkáme třeba i hlubšího kontextu, jak bude monarchie ovlivňovat republiku, to by bylo zajímavé :)! V knize se nachází velké množství postav, což v rámci eknihy je docela masakr, ale pro papíráky je autorka připravena a na konci najdete kompletní seznam. Stejně je u knihy i hezká mapa na začátku, pro dokreslení atmosféry. Velké množství postav u mě bohužel způsobilo pomalejší čtení a hůře se mi dostávalo do příběhu. Naše tři hlavní postavy - Albert (budoucí král), Leontýna a Felix, měly každý svůj zvláštní osud. Kniha byla celkem smutná, jelikož každý se vyrovnával se smrtí svého krále a jen těžko se jim po krátké době přizpůsobovalo další korunovaci.
Autorka píše hodně popisně a v rámci příběhu dostaly dost prostoru i vedlejší postavy, které hodně komplikovaly děj. Ať už to byl stážista, osobní ochranka nebo zahradníkova dcera. Příběh je plný rodinných dramat, tajných lásek, detektivní zápletky, závisti a touhy po moci. Jako velké plusy v knize jsem určitě vnímala zapojení českých pohádek a různých legend. Dotvářelo to hezky dané prostředí, do kterého nám autorka příběh zasadila. Dobrá byla i zmínka o dřívějším komunismu a postava Třešničky :D.
Co mě zarazilo byla zvláštní jména (Čeněk Břitva, nebo když ve stájích narazíte na pana Juráška :D). A zmíněné anglicky show must go on, které mi v českém prostředí nějak nesedlo. Leontýna mi jako postava vůbec nesedla, vadilo mi její zvláštní chování, ale zajímal mě daleko více Albert. Doufám, že v dalším díle dostane více prostoru :). Posledních cca 50 stran kniha dostala celkem akční nádech a konec byl docela zajímavý. Takže nezbývá, než čekat na jaro 2023, kdy je přislíbeno pokračování :)

MaláKnihomolka
01.08.2022 4 z 5

Moc děkuji autorce za oslovení a poskytnutí eknihy k recenzi ještě před oficiálním vydáním knihy.

Hned na začátek musím říct, že tohle jsem si užila. Originální nápad o tom, že bychom místo prezidenta měli královskou rodinu, se mi hodně líbil. Navíc má kniha povedenou obálku, která na první pohled zaujme.

V příběhu je však spousta postav, ve kterých jsem se občas ztrácela a až u konce jsem zjistila, že je vzadu seznam všech postav. Takže taková rada pro vás. Každá postava je jiná, má svůj charakter a vy si tak najdete své oblíbence i ty, kteří vám nejspíš zase tak nesednou. Já si oblíbila Konstance a Leontýnu s Jonášem. V jejich lince narazíte na několik pohádek o princeznách a s tím i lehké zamyšlení. Zároveň jsou tu zakomponované i legendy, což také beru jako plus. A pokud jsem někoho neměla ráda, pak Viktorii, spolu s ní jsem pak podezřívala ještě jednu postavu, ale to si asi nechám zatím pro sebe.

Autorka zde také používá dost popisů, přeci jenom prostředí Pražského hradu si o to přímo říká. Bylo skvělé pohybovat se v prostředí, které je mi blízké a ocitnout se také jednou v příběhu v Čechách. A pro nás, kteří Prahu zase tolik neznáme, je na začátku krásná mapička. A ten konec? Mám dost otázek, takže se těším na druhý díl, který vyjde na jaře 2023.