Bledý jezdec

Bledý jezdec https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356632/bmid_bledy-jezdec-k0W-356632.jpg 4 59 25

Španělská chřipka, jejíž epidemie se šířila v letech 1918–1920, má na svědomí 50 až 100 milionů životů a také největší globální humanitární katastrofu nejen dvacátého století, ale dost možná v celé zaznamenané historii. Proto je s podivem, že v učebnicích dějepisu je je zmínka o ní jen pouhá poznámka pod čarou v kapitole o první světové válce. Laura Spinney vypráví příběh opomíjené pandemie, která postupovala z Aljašky do Brazílie, z Persie do Španělska či z Jižní Afriky do Oděsy. Vypráví příběh z pohledu obyčejných lidí, kteří v té době žili, popisuje, jak vir během cesty mutoval a hlavně zničující následky, které měl. Autorka se opírá o nejnovější výsledky výzkumu z oblasti virologie, epidemiologie, psychologie a ekonomie. Líčí katastrofu, která lidstvo změnila na celá další desetiletí i dozvuky až do dnešní doby. Výsledkem je zjištění, že tehdejší pandemie španělské chřipky měla na formování dnešní moderní doby větší vliv, než obě světové války dohromady; změnila globální politiku, rasové vztahy, rodinné struktury a významně ovlivnila i medicínu, náboženství a umění.... celý text

Literatura světová Historie Zdravotnictví
Vydáno: , Omega

Pale Rider: The Spanish Flu of 1918 and How It Changed the World , 2017

iv.ča
21.02.2024 4 z 5

Kniha se dobře čte a je velmi zajímavá.

petrarka72
22.10.2023 4 z 5

Směs faktů a příběhů o chorobě, o jejímž naplněném vražedném potenciálu se mlčelo. Podle autorky teprve teď (eventuálně v roce 2017), s odstupem sta let, jsme schopni a ochotni přemýšlet a přiznat jí její místo v historii a hlavně vliv na myšlení a průběh dvacátého století. Půl miliardy nakažených a sto milionů mrtvých jaksi nepřehlédnete... Můžete to akorát vytěsnit, což, domnívám se, naši předkové činili. Zbytek v recenzích, ta od knihamouder je sdostatek konkrétní.

Bája89
18.10.2022 3 z 5

Překvapivě příjemné čtení, které mě téměř celou dobu neskutečně bavilo. Místy i fascinovalo. Ke konci to bylo horší, Čína a její boj se Španělskou chřipkou mě už tolik nebral. Mnohem víc mě zaujala situace, která ve 20. letech panovala v celé Americe. S ohledem na dobu, ve které se teď nacházíme se jedná o vskutku zajímavý vhled do doby minulé, kdy lidstvo klátila choroba, se kterou si neumělo vůbec poradit. Zdá se, že i po více než 100 letech jsme na tom stále stejně. Přesto nám Bledý jezdec nabízí nespočet zajímavých informací, lidských příběhů a osudů ovlivněných tím, že H1N1 vyhubila přes 100 milionů obyvatel planety. Za mě jedna z těch povedenějších knih, které jsem letos četla.

nai.ivka
13.08.2022 5 z 5

Je to čtení napřeskáčku, ale vůbec mi to nevadilo, protože mě téma hodně zajímalo. Není to beletrie a je to čtivé. Aspoň pro mě. Od španělské chřipky uběhlo už něco přes sto let a soudě podle knihy, nikam jsme se jako lidstvo neposunuli. Další pandemie je pořád před námi a zas budeme nejspíš zmatení, zaskočení, budem to popírat a hejtovat, bránit se opatřením ...

mira399
15.06.2021 4 z 5

Spousta zajímavých a nových informací. Není to beletrie a přesto se to četlo pěkně.Až ke konci mě to trochu přestalo bavit.Moji příbuzní Španělskou chřipku zažili a jako dítě mne jejich vyprávění až tak nebralo,proto jsem ráda,že tato kniha je a mohla jsem si ji ve věku,kdy mě toto téma zajímá přečíst.

absolutmachal
12.06.2021 4 z 5

„Bledý jezdec“ mě bavil. Je to zajímavější a užitečnější než celý covidový rok v médiích a dobrá příprava na další pandemie. Laura Spinney se vše snaží vyprávět na příbězích. To je výhoda, když potřebuje vaši pozornost k nudným statistickým faktům. Nevýhoda se z toho stává, když se vás snaží na pár stránkách dostat do atmosféry vesnic v čínském vnitrozemí nebo do mentality jihoafrických domorodců. Tam se jí to nedaří. Ale co už — člověku zvyklému přeskočit pár stránek to nevadí.

Ozinka
13.04.2021 5 z 5

Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Nebýt současné pandemie, ani bych po ní nesáhla.
Velmi mě zaujala a hodně jsem se poučila.
Španělská chřipka zabila 50-100 miliónů lidí, to je v víc než obě světové války.
Proč k ní došlo a kdy k ní může dojít opět? Můžeme porovnat její vizi z roku 2017 se současnou situací.
Je zřejmé, že kniha je výsledkem práce novinářky. Je plná detailů a historických faktů.

certik003
02.04.2021

V knížce se střídaly pasáže, které se mi četly hůř, s těmi čtivějšími. Autorka skákala ze státu na stát a pořád různě v časové ose, takže jsem se v tom dost těžko orientovala, ale i tak můžu knížku označit jako zajímavou, hlavně v souvislostí se současností. Knížku jsem koupila, nějakou dobu na ni neměla čas a pak chuť ji číst, protože přišla doba, kdy se pomalu bojím otevřít konzervu, že na mě vyskočí covid. Jenomže  pak se ozvala zvědavost a chtěla jsem vědět, jaký byla pandemie před sto lety a jak s bojovali naši předci. No a zjištění je jednoduché, historie se opakuje. Víceméně převažují dvě skupiny lidí, jedna, které nevidí žádný problém a ta druhá, která by všechno a všechny zavřela, dokud se všechno nepřežene. V jednom ale měli výhodu, Chyběla hysterická média. To, co se děje na internetu nebo v televizi je neskutečné. A moc se mi v knížce líbila pasáž, kde autorka zmiňuje, že pokud chtějí vlády, aby lidé dodržovali nějaká opatření, mělo by to být spíš dobrovolnou cestou s podáváním přesných a objektivních informací. Tuhle kapitolu si měli přečíst politici celého světa.
3 1/2

Wladimirski
25.03.2021 3 z 5

Velmi zajímavé, silné a znovu aktuální téma. Čekal jsem "beletrický" příběh zasazený do doby epidemie španělské chřipky, ale kniha je dokumentárním, faktografickým dílem. Velmi podrobným, rozsáhlým, mapujícím dobu před epidemií, její průběh a důsledky v různých částech světa a dopady na další regionální i světový vývoj. Čtenářsky mi přišlo ale poměrně náročné, prvních 150-200 stran se četlo dobře, dále už mi ale přišlo zbytečně dlouhé a unavující, musel jsem se do četby nutit. Přesto stojí za přečtení.

Dandy1
06.03.2021 4 z 5

Zajímavá sonda do dvacátých let minulého století. Myslím, že můžeme být rádi za coronu. Tato chřipka byla mnohem horší.

evika02
27.02.2021 5 z 5

Poměrně čtivé, dává okolnosti epidemie ve světě celkem dohromady a momentálně celkem aktuální i když se jedná o rok 1918. Některé pasáže přesně sedí na současné dění, až je to místy zarážející. Za mne dobrá kniha a spokojenost, že jsem konečně dočetla :-)

nicitelkasnu
21.01.2021 5 z 5

ok prave ji ctu jo lidicky a zatim je to zajimavy a proste je to weird a zaroven fascinujici jak je to podobny koronaviru. nektere veci me v teto knizce velice prekvapuji. jinak doporucuji.

mimi55
11.12.2020 3 z 5

Jsem překvapená, jak moc je to podobné současnému koronaviru. Je zvláštní, že o tomto období ovlivněném španělskou chřipkou, nejsou žádné informace. Škoda, že jsme se z ní jako lidstvo nepoučili.

Stani95
20.11.2020 5 z 5

Dozvěděla jsem se informace o Španělské chřipce a nápadné podobnosti s dnešní dobou. Určitě zajímavá kniha.

icewind
14.11.2020 4 z 5

O průběh španělské chřipky jsem se začal zajímat teprve v souvislosti s koronavirem, předtím jsem věděl asi tak to, že něco takového proběhlo. Přiznám se, že nastíněný dopad pandemie kupříkladu na průběh I. světové války mě tedy překvapil, dosud jsem s takovým přímočarým podáním nikde nesetkal, v historických publikacích, které jsem měl dosud možnost pročíst v této souvislosti povětšinou není ani zmínka.....Stejně tak je pro mě nová interpretace vzniku některých známých uměleckých děl právě v kontextu těchto událostí. Rozhodně zajímavé čtení, autorka to pojala rovněž hodně globálně až rozmáchle, takže v událostech skáčeme z jednoho konce světa na druhý což je někdy spíše na škodu věci. Škoda odfláklé korektury, někdy to opravdu bije do očí....odpočinkové čtení to rozhodně není, ale i přes jisté nedostatky stojí za to.

EL.ZA
31.10.2020 5 z 5

Neskutečné! Jak to, že se o této pandemii neučí ve školách a vůbec více neinformuje? Měli by si přečíst všichni odpírači opatření proti koronaviru. První vlna španělké chřipky se projevovala jako nachlazení... Popsáno vyčerpávajícím způsobem, spousta dat, informací a popisů lidských osudů. Hluboký obdiv lékařům a sestrám té doby! Čtivě napsáno, drobné chyby v překladu nejsou podstatné.

freejazz
26.10.2020 4 z 5

veľmi dobre a zrozumiteľne napísané pojednanie o pandémii v širších súvislostiach. je fajn, že sa autorka nesústredila iba na notoricky známe udalosti, ale vyhrabala aj mnoho informácií zapadnutých prachom.
vďaka, obdiv a úcta všetkým, čo so „španielskou chrípkou “ bojovali bez toho, že by si vedeli čo len predstaviť dosah a silu svojho protivníka.
na druhej strane, už takmer norma - odfláknutá redaktorská a korektorská robota, čo ešte viac vyniklo v e-knihe, ktorú som čítal. a úplne ma dojalo, ako sa z Ann Reidovej stal akýsi Reid (možno v duchu Werichovej výzvy Rejděte rejdivý rej!), ktorý spolu s Jeffrey Taubenbergerom pracovali na rekonštrukcii smrtiaceho vírusu chrípky. ak by som bol vydavateľ, prinútim (ne)zodpovedného redaktora, aby si na stenu zavesil obrázok (https://www.cdc.gov/flu/pandemic-resources/reconstruction-1918-virus.html) týchto dvoch vedcov... ozaj, viete si predstaviť tú paseku, ktorá by tu nastala, keby sa prestalo s prechyľovaním ženských priezvisk?:)

Noaruku
07.06.2020 3 z 5

Knihu jsem četl v době korovnavirové krize - měl jsem ji již delší dobu a přišlo mi to jako příhodná doba ke čtení, už jen pro porovnání šíření viru a zavádění opatření tehdy a dnes. Na můj vkus zde byla spousta pro mě nezajímavých částí, ale to bylo dáno nejspíš tím, že autorka chtěla obsáhnout situaci na celém světě do detailů, které byly až moc, protože se španělskou chřipkou nesouvisely. Překlad knihy byl těžkopádný, obsahoval poměrně dost chyb. Celkově mi kniha připadala, že ji autorka chtěla mít co nejdelší - protahovala se zmíněnými zbytečnými odbočkami a také tím, že velikost písma a okraje stránek jsem opravdu nezvykle velké (četl jsem v češtině). Každopádně jsem v knize našel zajímavé informace, získal jsem představu o této epidemii a jak se s tím svět snažil vypořádat v dané době.

jezo31
03.06.2020 4 z 5

Prehľad dejín španielskej chrípky, ktorý autorka poňala celosvetovo a so zameraním na skutočnosti na ktoré mala táto choroba vplyv, i keď sa jej v historiografii nevenuje možno toľká pozornosť. Inak napísaná takým "západným" štýlom, ktorý je na jednej strane komerčne celkom predajný a na strane druhej sa aspoň mne číta pomerne rýchlo a je pútavý. Nie sú to fakty naskladané na seba ako v odbornej literatúre (čo by pri niektorých pasážach neuškodilo) a zároveň prináša kniha množstvo vedľajších príbehov, ktoré v širšom kontexte doplňujú líniu španielskej chrípky (čo môže byť pre niektorých čitateľov nežiaducim prvkom) ktoré mne osobne nevadili. Za mňa osobne: slušne napísaná kniha so značnou informačnou hodnotou z ktorej som si vzal tie fakty ktoré potrebujem.

Rassmussen
11.02.2020 odpad!

Po obsahové stránce tato kniha podává spoustu zbytečných informací, které s španělskou chřipkou nějak nesouvisejí. Autorka tedy na mnoha místech odvádí pozornost čtenářů od podstaty věci, co má za následek, že se v textě lehce ztratíte. Záměrem pisatelky zřejmě bylo knihu natáhnout na co nejvíce stránek, což se jí i povedlo... Ovšem zcela zbytečně... Nesporně druhým největším nedostatkem tohoto "díla" je naprosto zvrzaný překlad. V češtině se kniha čte neskutečně težkopádně a nesrozumitelně. Vydavatel zřejmě zase šetřil tam, kde neměl... O gramatických chybách a stylistice raděj ani nemluvím..