Blázni v láhvi

Blázni v láhvi https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160805/bmid_blazni-v-lahvi-160805.jpg 4 5 2

Humoristický román. Vydala NOVELA, Jíchovo nakladatelství Brno. Vyšlo v listopadu 1945. První vydání.

Luigi1
15.03.2022 4 z 5

Rudík měl smůlu.

Česneksmedem
27.12.2018 4 z 5

Detektivky Eduarda Fikera se čtou daleko víc, než tento humoristický román. Humorné to sice je, ale že by bylo třeba si při čtení občas měnit spoďáry, tak to ani náhodou. Pokud vám ale nevadí poněkud archaický styl je to celkem příjemná oddychovka.
Spoiler!
Kniha začíná tím, že Rudíka Baláska opustí láska a podnik, ve kterém je společníkem krachuje. Začnou se kolem něj dít podivné věci a vše se motá kolem likéru Mourek, 99 substancí potřebných k jeho výrobě a vzájemných manželských a hlavně mimomanželských vztahů rodu Mourků.
Vzhledem k tomu, že tuto knihu je možné zařadit i do Čtenářské výzvy 2019, předkládám pár ukázek:
Duše a tělo, toť nerovný pár zcela různých podstat.
Jméno je nejfalešnějším průkazem člověka.
Celkem je největším životním problémem správně rozhodnout, kdy má člověk jednat podle rozumu a kdy podle citu.

A protože se blíží Silvestr a velká část národa bude nasávat jak houba, následuje ukázka jedné moudrosti ze strany distributorů alkoholu (taktéž z knihy): Lid pije rád pro své zdraví, my se tváříme, že se mu o to poctivě staráme a hledíme ovšem na vlastní kapsu.

Eduard Fiker
česká, 1902 - 1961