Blackout – Zítra bude pozdě

Blackout – Zítra bude pozdě
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324894/bmid_blackout-zitra-bude-pozde-kdz-324894.jpg 4 1232 1232

Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Omega

Blackout – Morgen ist es zu spät , 2012

Venda693
03.02.2018 2 z 5

Tato kniha je čistý marketing, napsaná velmi nezáživně. Musel jsem se hodně nutit, abych ji dočetl. Mnohem lepší je kniha Vteřinu poté: https://www.databazeknih.cz/knihy/vterinu-pote-125480

plachosrst
01.02.2018 2 z 5

panejo, v té knize bylo tolik postav, že doteď nevím kdo byl kdo a jaké bylo jeho zaměstnání. ztrácela jsem se v tom ohromném množství jmen a míst. dál tam bylo na mě až moc popisů z oblasti technologie a po čase jsem se do čtení musela nutit. nebyl to můj styl, ale námět dobrý, o tom žádná.

petrarka72
31.01.2018 3 z 5

Jako by si autor udělal soupis toho, jaké následky může blackout mít, pokud trvá cca čtrnáct dní až tři týdny - a posléze je začal popisovat přes postavy a situace s tím, že ho příběhová a emocionální stránka věci vlastně moc nebaví. Podle toho také kniha dopadla - člověk se v ní ledacos dozví, ale je studená a napětí se dostaví až v poslední čtvrtině.

Landreth
31.01.2018 4 z 5

Nejprve trochu kritiky: čekal jsem post-apo a dostal detektivní thriller... V tomto směru jsem tedy trochu zklamaný, určitě se daly dopady blackoutu popsat intenzivněji, s mnohem větším dopadem na čtenáře. Takhle se na důsledky dívá čtenář většinou jen zdálky, víceméně formou statistických čísel a úředních hlášení. Jedinou výjimkou je pasáž v nemocnici, která pro mě byla emotivně nejsilnějším momentem celé knihy.
Také se občas vyskytl deus ex machina, nejčastěji v podobě americké novinářky, která neměla problém se kdykoliv kamkoliv dostat a setkat přesně s tím, s kým potřebuje (a to i když se společnost hroutila a vše přestávalo fungovat, tak stejně ten autobus musel jet přesně tak, jak potřebovala...).
Přesto mě kniha dokázala dostatečně pohltit, občas jsem napětím ani nedýchal. A obrovským plusem jsou do detailu popsané následky, které by takový výpadek mohl mít, a které člověka ani nenapadnou. A to i v opravdu dlouhodobém horizontu ekonomickém, ekologickém apod...

cetriolo
30.01.2018 5 z 5

Velice příjemná změna číst rakouského autora (i když si samozřejmě neopomenul rýpnout do Temelínu) :) Člověku ani nedochází jak moc jsme na elektříně závislí a bez ní může celá společnost zkolabovat. Jediné co bylo trošku slabší byl závěr.

POZOR SPOILER!!!
Útočníci měli připravený záložní plán, pro případ, kdyby je chytili což bylo zmíněno a stále bylo naznačováno jak se všichni budou divit ale nakonec to všechno tak nějak vyšumělo tím, že zadali rušící kódy... Přijde mi to takové lehce nedotažené :)
KONEC SPOILERU!!

Možná by nebyla na škodu ještě jedna korektura, občas jsem narazil na chybku, nebo kostrbatě napsanou větu. Ale to jsou víceméně drobnosti :)

Vlkova.kristyna
29.01.2018 5 z 5

perfektní popis toho co může při blackoutu napsat. O tomto nikdy nepřemýšlíme, dokud situace nenastane.

raidmnoid
29.01.2018 5 z 5

Připadal jsem si jako u nás na vesnici na Silvestra: ráno přestala fungovat elektřina, následoval ji internet a nakonec voda (kromě vody jsme se dočkali všeho, jen se netopilo). Pro mě zajímavá kniha, u které si dokáži představit důsledky kolapsu (příčiny jsem neřešil). Minimálně z tohoto úhlu pohledu doporučuji, protože si člověk uvědomí, že civilizace je super, ale vše to stojí na elektřině a bez ní, nemáme nic.

Missynka
28.01.2018 5 z 5

Nemohla jsem přestat číst a ihned po přečtení jsem si nebyla jistá, zda se něco ve skutečnosti děje nebo mě děj tak moc vtáhl. Musela jsem jít zkontrolovat, zda teče voda a mohu si dopřát sprchu nebo se nám nekazí jídlo v ledničce a mohu si rozsvítit a zatopit. Uff. Jestli se ještě někdy dočkáme další války, pak věřím, že bude vypadat přesně takto.

kuba3954
26.01.2018 2 z 5

Pořád jsem čekal, že se nějak rozvine napětí, ale to se bohužel nestalo. Závěr knihy také ničím nepřekvapil.

jana3526
22.01.2018 5 z 5

Po Neffove tme a vterine pote jsem sahla po dalsi knihce s tematem blackoutu a opet jsem spokojena. Do teto knihy bylo trochu tezsi se zacist, ale pak me pribeh pohltil a uz nepustil. Libilo se mi, ze se dej odehrava na nekolika mistech a z pohledu nekolika rodin a KONECNE zde bylo popsano, co udela blackout s jader. elektrarnou. Cela kniha popisovala vlastne jen 23 dni vypadku, ale o to vic do hloubky toto tema zpracovane bylo.

Gilnien
21.01.2018 2 z 5

Asi jsem čekala něco jiného. Knihu jsem si koupila na základě pozitivních ohlasů a referencí. Do strany 150 jsem se vyloženě nudila, pak jsem nasadila rychločetbu, abych to měla rychleji za sebou. Konec knihy byl o něco lepší, přesto hodnotím jen dvěma hvězdičkama.

Lucindael
15.01.2018 5 z 5

Kniha s velmi zajímavým příběhem. Toto téma vlastně můžeme řešit každou chvílí a kniha tak nutí k zamyšlení, není to jen o přečtení a založení do knihovny. Knihu určitě doporučuji už jen z hlediska možnosti ztráty elektřiny. Kniha je psaná zajímavým způsobem, hodně postav v různých zemích. Člověk se ze začátku dost natrápí se zapamatováním postav, ale kniha určitě stojí za přečtení. Za mě 5*

Danilla
14.01.2018 4 z 5

Hned na začátku knihy hodně postav, což moc nemusím a dost jsem se v nich ztrácela. Prvních 100 stran byla hromada informací a přiznávám se, že kdybych měla po ruce jinou knihu, Blackout bych odložila. Jsem ráda, že jsem po ruce jinou knihu neměla.
Naprosto bravůrně zpracovaná kniha, která líčí, co by se mohlo stát, kdyby v Evropě nešla elektřina a podle mě, by mohl přesně takový scénář nastat.

Květ
13.01.2018 4 z 5

Tuto post-katastrofickou knihu bych asi nenazvala thrillerem, ale každopádně se jedná o propracovaný román o tom, co se může odehrát po zhroucení elektrické sítě. Sledujeme v ní velíny v různých zemích Evropy, příběhy a paniku lidí a boj o život. Při čtení si nelze neuvědomit, jak závislí jsme na elektrické energii a jak zranitelní bez ní. Realistické a děsivé.

Vojla
12.01.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších.. krásně popisuje události, co by se mohli stát skutečnými. Na knihu jsem se těšil a stála doopravdy za to!

REVE
11.01.2018

Napínavé čtení, které nutí k zamyšlení, moc se mi kniha líbila

nikol1774
10.01.2018 3 z 5

Za mě nic moc. Četla se sice rychle, ale to jenom proto, že každá stránka popisovala to stejný. Děj zajímavý, ale to všechno co se tam popisovalo by se dalo stáhnout do 100 strankový knížky. Za mě tahlý děj. Jak říkám nic moc.

Morgause
08.01.2018 4 z 5

"Važ si toho, co máš," slýcháváme už od dětství. Většinou se tím myslí rodiče, přátelé, škola či zaměstnání, ale co takhle to vztáhnout i na svítící žárovku, teplou sprchu nebo otevřený supermarket plný všeho, na co zrovna máme chuť? Autor se o to v poměrně vydařeném románu pokouší. Snaží se poukázat na to, jak je naše civilizace křehká, že by ji mohla nabourat i banda bláznů, kteří se svůj světonázor snaží vnutit i všem ostatním, včetně těch, kteří sice nemají (na) Rolls-Royce, ale přesto jsou spokojeni třeba i jen s tím hrnkem horkého čaje nebo kafe každé ráno. Obdivuji obrovskou práci, kterou autor vynaložil na rešerši všech možných i nemožných zdrojů, musel se určitě zorientovat v nejedné problematice, která mu před začátkem práce na tomto thrilleru nebyla zrovna vlastní. Z knihy to jde bohužel občas cítit, některé scény mi připadaly trošku jako Hurvínkovy představy války, to ale nijak nesnižuje naléhavost celé problematiky. Jsem velmi ráda, že se o autorovo dílo začali zajímat nejen literární kritikové, ale i korporace, které poskytují naší civilizaci její mízu, elektřinu. Upřímně doufám, že se poučíme, než bude pozdě.

Abia
06.01.2018 4 z 5

Velmi zajímavě technicky popsaná možnost, jak může dojít k destabilizaci celé naší společnosti. Hodně věcí mě překvapilo, i když se nad tím člověk zamyslí, tak mu dojde, že je to tak (třeba to, že se elektrárna nezastaví a nerozběhne hned). Po přečtení má člověk chuť udělat zásoby v bytě aspoň na měsíc. :-D

Jinak mínus za mě je, že je v knize hodně postav a míst, pro mě to bylo hodně nepřehledné. Protože nejsou postavy nějak podrobně vykreslené, až na hlavní postavy, tak mi vždy chvíli v další kapitole trvalo, než mi došlo, kde teď jsem.

RichardvonT.
06.01.2018 4 z 5

Blackout - rakouská odpověď na Tmu od Neffa:-)
Jak píší kolegové, možná zbytečně moc postav, každopádně se mi líbil ten suchý styl psaní, který se k tématu hodně hodí. Je to vlastně "sci-fi" a zároveň vůbec není. Spíš takové varování:-))

boj o přežití thrillery blackout, výpadek proudu katastrofy

Marc Elsberg (p)
rakouská, 1967