Bitevní pole Země 1

Bitevní pole Země 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2926/bmid_bitevni-pole-zeme-1-GqU-2926.jpg 3 8 2

Bitevní pole Země série

Planetu Zemi ovládali po tisíce let obrovití nájezdníci z planety Psychlo, dýchající plyn. Nyní, na sklonku třetího tisíciletí, Johnnie Goodboy Tyler s hrstkou lidí, kteří přežili deset století nadvlády dobyvatelů a byli téměř vyhubeni, se statečně rozhodne osvobodit svou zmenšující se zotročovanou společnost. Je přitom chycen a zotročen Psychlem Terlem, bezohledným bezpečnostním pracovníkem. Jonnie později vyhledá pomoc malé skupiny houževnatých Skotů, s nimiž odvážně vyzve Psychly na konečný souboj. Utká se s dosud neporazitelnou mocí Psychlů. Jde mu o budoucnost Země… i celé galaxie!... celý text

Romány Sci-fi
Vydáno: , Návrat

Battlefield Earth , 1982

smazenaryba
01.04.2022 2 z 5

Čítané jednozväzkové vydanie v pôvodnom jazyku. Prvú tretinu knihy by som bez váhania ohodnotil plným počtom. Klasické dobrodružné sci-fi, číra zábava z čítania. Potom však nasleduje stupňujúce sa utrpenie, meniace sa na apatiu, ktoré sa dá prirovnať k televíznemu seriálu, ktorý mal skončiť niekde pred štyrmi sezónami. Podrobnejšie sa ku knihe nemám chuť vyjadrovať.

Metla
09.10.2018 2 z 5

(SPOILER) Kdysi dávno jsem kolem této knihy váhavě kroužila, nakonec jsem ji však ponechala ležet v knihkupectví, což se po letech ukázalo jako moudrý krok. Zápletka románu je prostoduchá: odehrává se 1000 let poté, co byla Země napadena a lidstvo takřka vyhubeno mimozemskou rasou Psychlů. Opanovali planetu kvůli těžbě vzácných surovin, ačkoliv je pro ně zdejší atmosféra nedýchatelná. Nepočetné skupinky američanů živoří v pravěkých podmínkách - negramotní, bez techniky, bez paměti dávných událostí, otroci.
Hlavním hrdinou je mladík s charakteristickým jménem Jonnie Goodboy Tyler. Je tak kladný, inteligentní, šikovný a vůbec po všech stránkách dokonalý, až se mi z něj zvedal kufr. Jeho protivníkem je Terl, typický představitel Psychlů: strašně velký, strašně zlý, strašně krutý, strašně chamtivý a strašně hloupý. Vesmírná supervelmoc, pokořitelé všemožných ras a planet, jsou totiž logicky úplní idioti. Jonnie se během jediného roku v zajetí naučí vše potřebné, aby mohl ve druhém díle osvobodit Zemi a zničit domovskou planetu Psychlů. Sice jsem pokračování nečetla (k podobně drastickému kroku bych musela zešílet), leč o výsledku nemám pochyby. Zapomeňte na věrohodnost, "Bitevní pole Země" se řídí pravidly pohádek: čisté dobro versus čisté zlo.
Příběh má tolik děr, že by cedník puknul závistí. Postavy se často chovají nepochopitelně, uvedu jeden příklad za všechny: jakkoliv hlavní hrdina nenávidí svého věznitele a touží po svobodě, ani koutkem nevinné mysli jej nenapadne využít perfektní šanci k útěku, když se Terl dostane do smrtelného nebezpečí. Autor nevnímá rozdíl mezi dobrým srdcem a stupiditou, proto Jonnie svého tyrana obětavě zachrání.
Po stylistické stránce jsou v knize používány kratší, jednoduché věty. Přesto je překlad chatrný, občas věty ani nedávají smysl v souvislosti s okolním textem. Ochutnejte: "Iregulární externí nárazy větru ovlivňovaly nepříznivě setrvačnost motorového krytu, přičemž docházelo k neustálým posunům v koordinaci." He??? Jiný příklad: Jonnie je zpočátku primitiv, co sice říká anténě "ta dlouhá věc", vozidlu "velký hmyz", ale má ve slovníku výrazy jako "platforma" místo "plošina", "enormní" místo prostého "velký" či "obrovský" atd.
Stačilo, na tento scientologův "skvost" je škoda ošoupávat klávesnici; neslíbit korekturu e-booku, neztrácela bych s něčím tak slaboučkým čas. Pokud jste děti a zrovna začínáte se sci-fi literaturou, klidně si knihu přečtěte a možná se vám bude i líbit. Jste-li však dospělí a netrpíte nutkáním si ubližovat, ruce pryč od "Bitevního pole Země"... leda byste to celé brali jako parodii, potom by bylo možné hodnotit výše. 30%

space opera galaxie

L. Ron Hubbard