Bílý samum a jiné povídky z Plání

Bílý samum a jiné povídky z Plání https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231783/bmid_bily-samum-a-jine-povidky-z-plani-231783.jpg 4 9 3

Soubor povídek Karla Klostermanna odehrávajících se na šumavských Pláních: Vánice, Korálky, Zmizela, Bába, Co Nový rok nadělil dědečkovi, To byl špás!, Bílý samum a další.

RMarkéta
25.08.2022 5 z 5

Život na staré Šumavě byl velmi těžký. Tvrdá práce v lese, často nuzné bydlení v nějaké lesní chatrči či chalupě, kruté zimy si vybíraly svou daň a zároveň utvářely charaktery lidí, kteří zde žili. Výraz "Samum", který si Klostermann tak chytře vypůjčil, asi nikdy nezapomenu a patrně ho zařadím do vlastní slovní zásoby. Příchod zimy na horách přinášel velké starosti. Klostermann v této povídce velmi dobře ukázal, co zimní nevyspytatelné počasí dokáže. Tento příběh jsem od dětství slyšela v nejrůznějších podobách. Nicméně, až Klostermann ho dokázal vyšperkovat. Řekla bych, že každé hory mají podobnou legendu.

frantisek8863
26.04.2022 4 z 5

Vzal jsem si dlouho odkládaného Klostermanna, jako oddychovku. Výlet po staré Šumavě, Vimperk a Prachatice... Vyklubala se z toho více náročnější kniha o tvrdém životě místních obyvatel, než jsem vůbec tušil.

Iveta Černá
08.02.2022 5 z 5

Knihu jsem si koupila v muzeu v Kašperských horách, vůbec jsem ji podle názvu neznala, tak jsem se těšila na něco nového a opět jsem se vůbec nezklamala. Tentokrát se jedná o povídky, které jsou z většiny dost drsné, ale bohužel, z reality tehdejší doby, kdy zvláště zimy bývaly na Šumavě nekonečně dlouhé, nelítostně kruté, kdy člověk byl ohrožen na životě každým dnem, sotva jen vytáhl z chalupy paty, nebo vystrčil nos, kdy děti se musely plahočit daleko do školy s nejistotou a starostí, zda se vůbec živé vrátí domů. Ale i přesto - moc krásná kniha.

Karel Klostermann
česká, 1848 - 1923