Bílá místa české historie 4

Čtvrtý díl je věnován počátku 20. století a především první světové válce. Dozvíme se o dilematech české politiky včetně Švihovy aféry, českých stopách v atentátu na Františka Ferdinanda d´Este, průběhu válečných operací a zejména o situaci v českých zemích a československém zahraničním odboji včetně jeho protagonistů – T. G. Masaryka, E. Beneše či J. Dűrycha. Nemalá pozornost je věnována také vzniku a činnosti našich legií v Rusku, Francii a Itálii. Na závěr se dozvíme, proč byl československý stát vyhlášen 28. října 1918 hned třikrát....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/272810/bila-mista-ceske-historie-4-esp-272810.jpg 4.46

Bílá místa české historie 4.

Literatura naučná, Historie
ISBN:978-80-242-5056-4

Kniha Bílá místa české historie 4

Makec
24.10.2018

Aniž bych chtěl, začal a dočetl jsem tuto knihu před 100. výročím republiky, které nás zanedlouho čeká (o to více je oslavím). Tuto knihu by si asi měl přečíst každý občan, aby se nezapomnělo na skutky našich předků, které vedly až k datu 28.10.1918. Popis Velké (1. světové) války mě taktéž zaujal a vzdávám čest našim vojákům a legionářům. Stručné hodnocení: povinná četba pro všechny generace, hlavně pro mladší ročníky!

matab
18.08.2017

Předností knihy Jiřího Bílka je bezpochyby velká čtivost této zajímavé syntézy. Kniha sice neotevírá žádná velká bílá místa jak napovídá název. Přináší však zajímavý pohled a vyzvedává některé pozapomenuté události, okolnosti konce dlouhého devatenáctého století. Dvě třetiny knihy jsou věnovány hlavně první světové válce, informacím ohledně odboje domácího i zahraničního. Velká pozornost je také věnována jednotlivým vojenským operacím. Občas se v publikaci objevují drobné historické chyby a nepřesnosti. Nejvíce asi zaujme záměna doplňující fotografie o příměří 11. 11. 1918 s Německem. Je zde totiž použita pro ilustraci, pravděpodobně omylem, fotografie z kapitulace Francie v roce 1940 ve stejném vlaku, kde proběhl i podpis příměří.