Biely tesák / Volanie divočiny / Morský vlk

Biely tesák / Volanie divočiny / Morský vlk https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73468/biely-tesak-volanie-divociny-morsky-vlk-73468.jpg 4 36 3

V jednom zo svojich najrozsiahlejších príbehov, po ktorom už takmer storočie siahajú starí i mladí, Jack London pútavo rozohráva motív priateľstva v drsných podmienkach krásnej, ale zradnej aljašskej divočiny. Hoci jeho hrdina Biely tesák pochádza zo samého jej srdca, musí sa podriaďovať nielen vlčím, ale i ľudským zákonom. Na vlastnej koži spoznáva dobro i zlo spolu s necnosťami koruny tvorstva, ktorou nazýva sám seba človek. Prežitie vo večne sa meniacich podmienkach nezávisí len od jeho inteligencie, ale predovšetkým od schopnosti prispôsobiť sa podmienkam vo vlčej či ľudskej svorke. Všade - v prostredí bielych nehostinných hôr a plání, v povodí rieky Mackenzie medzi Indiánmi, v surových rukách Krásavca Smitha alebo v rodine Scottovcov v teplej Kalifornii - získava nové poznatky o príkorí a nespravodlivosti, ale aj o láske spoločnej všetkým živým tvorom.... celý text

martin_aston
30.08.2020 5 z 5

Milujem Londonove knihy. Krásna, ale drsná príroda či prostredie, hrdinovia, ktorí musia siahnuť na dno ľudských (či v tejto knihe najmä zvieracích :)) síl, neustály boj o prežitie či úspech, ale aj verné priateľstvá. Asi preto, že náš svet dnes vyzerá výrazne inak ako ten extrémny Londonov, mám ho tak veľmi rád.
Na druhej strane, je tu jedna vec, ktorú si všímam vekom. London bol silný fatalista, záporní hrdinovia jeho diel neprekročia svoj tieň (Vlk Larsen, keď sa žaluje, že život mu nikdy nedal šancu byť viac než čím je, Krásavec Smith, ktorý je a ostáva netvorom, neschopná trojica, ktorá kúpi záprah s Rekom a z ničoho sa nikdy nepoučí), kladní sa zase narodili ako najlepší zo svojho plemena, a vďaka tomu sú úspešní (Rek/Buck je super-pes, Biely Tesák je super-vlk, Elam Ohnivák (z inej knihy) je nadčlovek), priestor pre vývoj postavy ostáva limitovaný, osud hrdinu je determinovaný tým ako sa narodil, lebo "keď ho uliali, forma sa rozbila".
Napriek tomu, Jack London je a ostáva jedným z mojich najobľúbenejších autorov. Tie krásne príbehy jednoducho rezonujú, veľmi, veľmi silno.

verden
14.06.2020 5 z 5

Neviem, kde sa vo mne vzala, ale mala som o Londonových dielach vžitú určitú predstavu, ktorú mi každá ďalšia prečítaná kniha vyvracia a vždy znova zisťujem, že to, čo očakávam, hádam ani nemôže byť ďalej od toho, čo mi v skutočnosti Jack naservíruje.

Volanie divočiny - sama pre seba som si to zadefinovala ako Cuja Jacka Londona :) no namiesto hororových prvkov sa plne sústredíme na postupné oslobodzovanie od civilizovanosti a prebúdzanie pravekých pudov a druhovej pamäte. Chytľavé, Réka som si obľúbila.

Biely Tesák - je v podstate Volanie divočiny naopak, na početne viacerých stránkach sa stávame svedkami, ako sa vplyvom prostredia z divocha stáva skrotený jedinec. Možno je to poradím, v ktorom som to čítala, alebo spomínaným rozsahom, no musím priznať, že Volanie divočiny ma bavilo o niečo viac.

Morský vlk - čakala som dobrodružnú výpravu v čase, keď svet bol ešte neprebádané a romantické miesto, no v skutočnosti viac ako dobrodružstvo presakuje celým príbehom rozbor človeka, stret morálneho a nemorálneho a určité zocelenie civilizáciou rozmaznaných intelektuálov. Objavila som viaceré zaujímavé postrehy a tak, ako píše Denny, aj ja som po dočítaní zažila ten príjemný pocit :)

Denny45
18.07.2018 4 z 5

Biely Tesák - srdcovka. Nech si každý hovorí čo chce.
Volanie Divočiny. To som čítal prvýkrát, ale podľa mňa je slabšie ako Biely Tesák (nie slabé, len mu chýba čaro alebo niečo v tom zmysle).
Aj Morský vlk bol pre mňa premiéra. A veľmi vydarená premiéra. Krásny dobrodružný príbeh s hrdinom, s ktorým sa mi podarilo zosobniť, ale zároveň pokojná jazda na mori, ktorá sa končí dobrodružstvom podobným Robinsonovi. Majte ma za hlupáka, ale ten Larsen mal v mnohých veciach pravdu.
Po dočítaní celej knihy ma zalial príjemný pocit. Vlastne som bol šťastný.
A ešte poznámka k úvodnej štúdii: v knihách, ktoré vyšli pred '89 si ju čítam len zo zvedavosti (možno sa dozviem nejakú zaujímavosť o autorovi) . Ale táto ma rozosmiala. Krásny komunizmus: London písal dobré romány, ale keď vystúpil z komunistickej strany, písať už nevedel. Alebo rád písal o vlkoch preto, lebo vo vlčích svorkách videl obraz fungovania kapitalistickej spoločnosti. Keď sa na to pozriem, väčšina tých štúdii je poplatná len dobe, v ktorej vznikli (a tiež, každý si má o diele, o jeho poslaní a kvalitách utvoriť názor sám).

Jack London
americká, 1876 - 1916