Biely kráľ

Biely kráľ https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423704/bmid_biely-kral-Nlk-423704.jpg 4 17 3

Emotívny príbeh, ktorý sa pred nami vynára z perspektívy desaťročného chlapca, nás prenesie do zdanlivo fiktívnej východoeurópskej spoločnosti osemdesiatych rokov 20. storočia. Do času, keď sú nepohodlní odsúvaní do pracovných táborov, keď funkcionár je viac než človek, keď sa dá ako nič utajiť, že vybuchla atómová elektráreň. Tu Džátá prežíva svoje každodenné detské hry a bitky a postupne, zatiaľ čo oslávi jedenáste narodeniny, začína vnímať dospelý svet pretvárky a krutosti. Biely kráľ Györgya Dragomána si získal priazeň čitateľov na celom svete. Živelné rozprávanie jeho hrdinu nastavuje zrkadlo jednému spoločenskému zriadeniu a zároveň citlivo predostiera premenu malého chlapca, ktorý rastie a dospieva.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Zelený Kocúr

A fehér király , 2005

čika
14.05.2021 4 z 5

Neľahké čítanie, "výplody" malého chalana, z ktorých vám behá mráz po chrbte. Zdanlivo nesúvislé rozprávanie, chŕlenie príhodiek, fantazírovanie - a všetko zasadené do tvrdého rámca doby, ktorú si tak radi idealizujeme, lebo symbolizuje naše detstvo. Počítam, že kniha je aspoň zčasti autobiografická.

bondula
04.12.2013 4 z 5

Kontrast tvrdosti a absurdnosti života v caušeskouvskom Rumunsku versus snaha žiť si krásne detstvo. Ide o chronologicky radené príhody 12 ročného chlapca, od momentu, keď mu odvedú otca. Dej nie je kontinuálny, no príbehy na seba nadväzujú. Autor popisuje primárne život chlapca, socialistické Rumunsko je iba kulisou.
Kniha bola smutná a nesmierne krutá. Tieto silné pocity, ma sprevádzali čítaním celého diela, niekedy sa mi až nechcelo znovu sa púšťať to tej biedy. Navyše ani chlapec Džatá nie je nijakým kladným hrdinom, s ktorým by ma autor nechal sympatizovať. Mohol som ho akurát ľutovať. Okrem množstva tvrdosti, ktorú pocítil od sveta dospelých, sám stváral také veci, že by to bolo regulérne na polepšovňu, bez ohľadu na to, či bol jeho otec "politický", alebo nie.
Záver, posledné tri kapitoly, celkový dojem z knihy značne zvýšili a potiahol ju do kategórie "na toto tak ľahko nezabudnem".

bookworm
03.05.2011 4 z 5

Kniha je súbor príbehov zo života chlapca, ktorého otca pošlú ešte za čias komunistického Rumunska do väzenia. Rozprávačom je chlapec, text je písaný ako prúd myšlienok, preto celkom chýba priama reč. Príbehy v knihe sa vyznačujú krutosťou, ktorú zmierňuje uhol pohľadu malého chlapca. Neviem, do akej miery odzrkadľujú príbehy dobovú realitu, niektoré sú "šmrncnuté" fantáziou, ale sú natoľko sugestívne, že niektoré príbehy alebo ich aspekty sa trvalo vrývajú do pamäti. Zo začiatku sa mi kniha kvôli svojej brutalite nepáčila, ale nakoniec som ju zhltla do konca so zimomriavkami na chrbte. Aj keď jednotlivé epizódy na seba priamo nenadväzujú, posledný príbeh hrôzostrašným otvoreným koncom knihu zarámcoval.