Bezvětrné město. Kniha První

Bezvětrné město. Kniha První https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487654/bmid_bezvetrne-mesto-kniha-prvni-TYM-487654.jpg 4 92 30

Bezvětrné město série

Vstupte do Hyperboreje, tajemného věžatého města rozděleného do sedmi úrovní. Absolutistický vládce Basileus se obklopuje mocnými ministry, kteří mají městu vládnout. Nejchudší obyvatelé žijí na první úrovni, zatímco ti nejbohatší, kteří zastávají důležité politické role, žijí na sedmé úrovni. Devatenáctiletý Lastyanax právě dokončil studia a stal se mágem. Chystá se začít zdolávat mocenský žebříček postupně, avšak záhadná smrt jeho mentora Palatese ho náhle vymrští až na vrchol. Na cestě plné politických nástrah se setká s Arkou, mladou bojovnicí vychovanou Amazonkami, která do města přijela teprve nedávno. Pyšní se talentem najít východisko z velmi nebezpečných situací, což se hodí, vzhledem k tomu, že je přitahuje jako magnet. On hledá vraha svého učitele, ona zase svého otce, kterého nikdy nepoznala. Aby mohli překonat všechna spiknutí ohrožující město a najít odpovědi na své otázky, budou se muset naučit spolupracovat. Velmi rychle se ocitají v kolotoči intrik a společnými silami začnou rozkrývat prohnilost a zkorumpovanost města.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Host

La ville sans vent , 2020

evilunicorn
17.08.2022 5 z 5

Hodně milé překvapení! Celé to na mě dýchá takovou tou oldschoolovou a staromilskou atmosférou starších fantasy. Jednodušší styl vyprávění příběhu sluší,děj díky němu svižně plyne a dává vyniknout jednotlivým postavám. Několik zajímavých zvratů příběh okořenilo a rozhodně navnadilo na další díl. P. S. Želvy jako dopravní prostředek? Naprosto boží!

Kni-holka
14.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Vítejte v Bezvětrném městě Hyperboreje. Místě, kde vládne absolutistický vládce, jehož moc je omezena hyperborejskými zákony, musí se radit s Radou ministrů, jejíž členy navrhuje Kolegium mentorů. Místě, kde je společnost rozdělena na 7 úrovní a kde ženy jsou v nerovnoprávném postavení vůči mužům a kde jim sňatek může domlouvat rodina. Je opravdu znát, že autorka Eléonore Devillepoixová se v politice vyzná. Jak by taky ne. Vždyť pracuje v Evropském parlamentu v Bruselu. A i když hned na začátku knihy upozorňuje, že podobnost se skutečnými politiky je náhodná, přece jen se neubráním a dokážu si do některých postav dosadit reálné postavy.

Politické intrikaření, taktizace, mocenské boje, boj o nerovnoprávnost, nahlížení do tajů magie. Do těchto koutů příběhu se dostáváme díky dvěma hlavním postavám. Lastyanaxovi, čerstvému absolventovi kouzelnické školy a ministrem pro vyrovnání, který se ke křeslu ministra dostal díky zavraždění svého mentora Palata. Arce, třináctileté holce, sirotkovi, skrývané Amazonce, která se do Hyperboreje vydala najít svého otce a díky svým schopnostem i menší pomoci se dostala až do sedmé úrovně a stala se kouzelnickým učněm Lastyanaxe. Oni dva teď mají nelehký úkol: odhalit mocenské spiknutí, pašeráctví, zdroj živazuru, kletby a hlavně zůstat naživu. Nelehký úkol, ale řidičák se zde dělá na želvách, které slouží k přepravě, takže to není zas tak špatné.

Až na pár gramatických chyb se mi kniha moc líbila a četla se mi lehce - teda až na nějaká jména. Myslím, že se autorka trochu inspirovala antickým Řeckem.

Asi až v polovině jsem si uvědomila, jak jinak je kniha psaná oproti těm, které jsem teď četla. Je "pomalá", hodně promyšlená, klidná. Neskáče se z jednoho místa na druhé, z jedné akce do jiné. Děj, ač plný akce a napětí, pozvolna plyne ve škole magie, v Radě ministrů a v prostředí sedmé úrovně. Postupně se tak schyluje k finále, které je ukončené jen z půlky, neboť je to první díl. A já se už moc těším na druhý.

ondras666
07.07.2022 5 z 5

Za mě docela čtivé fantasy, i když s trochu omletým příběhem. Ale buďme upřímní, ono toho zase v tomhle žánru moc vymyslet nejde.
Příběh zajímavý, magie taky docela povedená, závěr trochu rychlý, ale udržuje čtenáře v napětí a očekávání druhého dílu.

Gurtha
03.06.2022 3 z 5

Asi fakt stárnu... kniha je pěkná, ale nepřijde mi ničím výrazná. Další fantasy o učedníkovi, mistrovi a tajemných vraždách. Nikdo z postav mi zvlášť nepřirostl k srdci a pokud, tak začínající pan ministr Lastyanax. Jsou zde zajímavé nápady a přiznávám, rozuzlení Arčina původu by mě fakt nenapadlo, ale koho příčetného by to taky napadlo - autorka promine.

Pokud váháte, jděte do toho, kniha jistě nikoho neurazí a třeba budete oslněni, zvlášť pokud jste zatím nic podobného nečetli. Já vykopávka zůstanu u Nočních běžců :)

Co mi chybělo byl na konci seznam postav s popisem - některá ta jména jsou za trest ...ano, pro účel recenze jsem si musela dohledat jméno hlavního hrdiny.

Dotaz na francouštináře - je lemur lemur? Dočista mě to označení zmátlo (ty představy!) a nevím, zda to byl účel autorky či něco co vzniklo při překladu.

JakubM201
09.05.2022 5 z 5

Po delší době kniha co mě zaujala. Zajímavý fantasy svět a zajímavou magií. Příběh mě úplně pohltil. Příjemně vyvážený poměr politického boje a příběhu jednotlivých postav. Konec prvního dílu mě příjemně překvapil. Až do poslední chvíle jsem netušil, kdo je ,, šedá eminence" v pozadí děje. Moc se těším na další díl. A těším se do jakých situací nás příběh zanese příště.

ZapisnikTerky
07.05.2022 4 z 5

Knihu jsem dostala ve spolupráci s nakladatelství Host a jsem moc ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Příběh Lastyanaxe a Arky byl vážně skvělý a troufám si říct, že jsem dostala aspoň kapičku romantické linky, kterou jsem tu vůbec nečekala. Těším se na další díl. - Víc v mojí recenzi.

KristieSpacil
01.05.2022 4 z 5

Ve spolupráci s nakladatelstvím Host.

Osobně mou pozornost ke knize přitáhl fakt, že se jedná o původně francouzský román, to jsem si říkala, že to po anglických knihách bude příjemná změna. A pak se mi děsně zalíbila i ta obálka, která je skvělá. Přistupovala jsem tedy ke knize s nulovými očekáváními, takže mě čekalo jen a jen příjemné překvapení.

Protože jo, nakonec jsem dostala fakt slušné čtení. Nejdřív jsem tedy váhala, protože mi přišlo, že se ta kniha nedokáže rozhodnout, jestli bude pro děti, nebo pro dospělé, a to mě rušilo. Rušivě na mě působilo i to zapojení Amazonek, to bylo prostě divné, když v kompletně vymyšleném světě máte najednou něco, co figuruje v řeckých mýtech. A po úvodu jsem se trošičku nudila. Ovšem po dočtení jsem byla s knihou vážně spokojená, protože s koncem spletla autorka všechny informace dohromady a fakt krásně to do sebe celé zapadlo. Hodně mě s tím finále překvapila a teda ohromně mě nalákala na pokračování, které prý bude už letos, tak se těším!

Jo a ještě jedno plus - bylo to děsně vtipné, takovým tím krásně sarkastickým způsobem.

Osobně tedy doporučuji dát knize šanci, obzvlášť pokud hledáte něco mimo ten mainstream.

Shaxx
22.04.2022 4 z 5

Příjemné překvapení.
Styl psaní a prostředí mi připomínalo moji oblíbenou knižní sérii z dětství - Kroniky Světakraje, takže čtení Bezvětrného města na mě mělo podobný efekt, jako když se stavíte po letech u rodičů a sednete si do svého starého křesla, v kterém jste si četli jako malí špunti. Nostalgie. Humor mi přišel občas téměř až pratchettovský, což byla taky milá asociace.
Celé je to od začátku takové hihi a haha a pak přijde jen ahaaaaaaa? Aneb překvapila mě poměrně šokující gradace násilí na konci :D Fajn by bylo, kdyby se trochu rozvedla historie vztahu Amazonek a Hyperboreje, ale věřím tomu, že větší náhled do toho vloží druhý díl.
Postavy se nechovaly zrovna úměrně svému věku (19 a 13 let), jejich jednání působilo víc vyspěle, ale nebyl to až tak rušivý prvek. Lastyanax byl spíše jako třicátník a Arka jako puberťácká šestnáctka.
Zápletka dokáže zaujmout, je poměrně dobře vystavená a celkově na literární debut je to opravdu dobré. Jsem ráda, že se k nám tenhle titul dostal, zajímalo by mě, jak se na něj přišlo, protože ještě ani není přeložen do angličtiny. A co se týče obálky...Nádherná, ty zlaté aplikace jsou krásné.

spencer
07.04.2022 5 z 5

Do Hyperboje, města rozděleného na sedm úrovní, přijede třináctiletá Arka. Vychovaly ji Amazonky a nyní se rozhodla vyhledat svého biologického otce. Tento nelehký úkol jí komplikuje její skutečný původ, který musí tajit a trable, do kterých se neustále namáčí. Jejím učitelem se stane Lastyanax, který se po záhadné smrti svého mentora snaží zjistit pravdu jeho nečekaného úmrtí. Oba se ale brzy ocitnou uprostřed nečekané politické hry plné překvapivých zvratů a nebezpečných konspirací. Město je totiž zkorumpovanější, než se na první pohled může zdát.
Tento titul předčil všechna má očekávání. Nejen, že mě během několika málo stránek vtáhl velmi zajímavý a originální svět, ale také mě mile překvapily autorčiny vypravěčské schopnosti, díky kterým jsem si náramně užívala všemožné popisy města i dění. Přestože v příběhu hraje velkou roli politika, nemusíte mít strach, že byste se v ní ztráceli*y. Je dobře podaná a srozumitelná. Manipulace a konspirace navíc přicházejí ze všech směrů a nebudete si tak jisti*jisté ničím. Postavy jsou tím, co v knize exceluje. Arku jsem si ihned zamilovala a myslím, že nebudu jediná. Líbila se mi její povaha, myšlení a především smysl pro humor. K Lastyanaxovi jsem si chvíli hledala cestu, ale nakonec jsem si jej oblíbila stejně jako Arku.
Bylo to opravdu skvělé čtení, které mohu vřele doporučit. Musím vás ale varovat, jakmile začnete číst, nebude lehké přestat. Už se těším na pokračování!

DreamerX9
24.03.2022 2 z 5

Autorka vytvořila zajímavý i magicky svět. Bavila mě ta originalita ovšem kniha je pro mladší čtenáře. Díky věku postavám tak bylo uzpusobeno i jejich chování spíše jako dětská dobrodružná. Kniha mě navnadila krásnou obálkou ale od vnitřku jsem čekala víc podle anotace.

Éléonore Devillepoix
francouzská, 1991