Bezstarostnost

Bezstarostnost https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341184/bmid_bezstarostnost-FX2-341184.jpg 4 15 3

Román Bezstarostnost se zaměřuje na šedé zóny současné francouzské společnosti. Ukazuje do jaké míry je pověstná kolébka svobody, rovnosti a bratrství nesvobodná, diskriminující a lpí na škatulkování, ať už na základě sociální třídy, nebo etnického původu. Kniha prostřednictvím čtveřice postav – afghánského veterána, novinářky a spisovatelky, úspěšného obchodníka a černého francouzského politika – nezachycuje pouze násilí války, ale i latentní násilí naší společnosti, v níž dokážou rasismus a antisemitismus vzplanout se stejnou intenzitou jako v dobách minulých.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Garamond

L’insouciance , 2016

adorjas
10.08.2021 5 z 5

Som prekvapená, že má kniha také nízke hodnotenie- ja som o nej prvýkrát počula skrze rozhovor Irena Jirků s autorkou Karine Tuil. Jednak ma veľmi zaujal rozhovor, a jednak aj ukážka z tejto knihy.

Zdanlivo nesúvisiace štyri postavy sa nám začnú prepletať, aby sa to ku konci zvrtlo v zaujímavé finále. Kniha mi neprišla ako negatívna, skôr som mala pocit, že popisuje veci ako sú a že zároveň skvelo popísala atmosféru či už v politike vo Francúzsku, nálady voličov, ale i život vojakov na východe. Pre mňa naprosto súčasný, otvorený román, ktorý má záujem diskutovať o tom, čo v spoločnosti funguje, a čo nie.

Výroky postavy Paula Vélyho, ktoré ma zaujali:
"Láska je len jedna z náhrad, ktoré občas život dáva ako odškodné za svoju surovosť."
" V živote som prišiel jedine na to, že v rozhodujúcich okamihoch človek vždy zostane sám, hlavne v starobe."
" Milostný príbeh sa, rovnako ako človek, rodí v nevinnosti a nadšení, ale potom sa všetko rýchlo stočí k nešťastiu - človek môže robiť čokoľvek, ale aj tak stroskotá - niekto sa bráni, ako môže, zbytočná námaha, nakoniec aj tak príde utrpenie, ako by sme skôr či neskôr museli zaplatiť - draho zaplatiť - za záblesky pravého šťastia, hneváme sa na seba, že sme boli tak dôverčiví, a priznajme si, aj trošku patetickí, prisaháme, že už nikdy nespadneme do pasce príťažlivosti a dôvery, ale aj tak spadneme, aj keď vieme a mali by sme mať neustále na pamäti, že jedinou životnou konštantou je sklamanie."
" Z vlastnej skúsenosti viem jedno: len málo vecí môže človeku priniesť šťastie. Jedna z nich je láska. Je však vzácna a netrvá večne, zatiaľ čo čítať môžeme každý deň znovu a znovu. Áno, jedine čítanie ma dokázalo naplniť šťastím."
" Možno by sme sa nemali snažiť pídiť po šťastí, ale jednoducho život zariadiť tak, aby bol znesiteľný."

Slůník
29.03.2019 5 z 5

Mám v oblibě knížky, ve kterých se splétají příběhy postav, jež zdánlivě neměly nic společného - tady se to opravdu povedlo.

Marcela52
18.09.2017 3 z 5

Knihu jsem začala číst s chutí, abych po pár stránkách zjistila, že takovou nálož brutality a negativních emocí si raději odpustím. Autorka určitě umí psát dobře, ale téma bylo alespoň pro mne nestravitelné, takže jsem nedočetla.