Bez obalu

Bez obalu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408001/bmid_bez-obalu-X8K-408001.jpg 4 70 21

První česká kniha o životním stylu zero waste! Tato knížka je pro všechny, kteří by zero waste chtěli vyzkoušet, ale zatím neví, jak na to. Ukáže vám, jak do života postupně zavádět změny, které vám pomůžou omezit produkci odpadu, odmítnout zbytečný přebytek, začít žít udržitelně a uvědoměle, zdravě, kreativně a v klidu. Heslem této knihy je: zavádějte změny do života tak, abyste z nich měli radost. Zero waste znamená nulový odpad. Znamená to žít bez odpadu, udržitelným způsobem, být šetrný k životnímu prostředí, k místu, kde žijeme a chceme žít i nadále. Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik odpadu vyprodukujete? Kolik čeho kupujete, kolik obalů pak vyhodíte? Máte pocit, že toho doma máte prostě moc? Zkuste zero waste! Autorka Barbora Tlustá se s vámi podělí o zkušenosti, které na své zero waste cestě získala – a že jich je! Knížka vás krok za krokem provede základy zero waste, zjistíte, proč je lepší omezit odpad než recyklovat a jak toho docílit. Dozvíte se, kam chodit nakupovat, jak to funguje v bezobalových obchodech, jak neplýtvat jídlem a vyrobit skvělé pochoutky ze surovin, o kterých jste si doteď možná mysleli, že už se nedají využít. Poradí, jak doma zredukovat drogerii a kosmetiku, aniž byste přišli o kvalitu, na kterou jste zvyklí, jak udržitelně pořizovat oblečení a jak se bez zbytečného odpadu v klidu starat o malé či větší děti. Čekají na vás také kapitoly o Vánocích, Velikonocích a oslavách a dárcích, které vám ukážou, že se kvůli minimalizaci odpadu nemusíte vzdávat tradic. A mnoho dalšího. Kniha obsahuje originální ilustrace, ilustrované recepty i foto návody a také užitečné tipy a odkazy.... celý text

luckael
09.08.2023 3 z 5

Kniha je opravdu pro ty, kteří se teprve seznamují s myšlenkou zerowaste. V knize pro mě nebylo nic nového, vlastní tašku do obchodu, láhev na pití, termohrnek nebo ocet v úklidu na prvním místě, to vše používám dennodenně. Oceňuji ale recepty, které jsou v knize obsaženy.

Elen.aja
25.11.2022 4 z 5

Přehledná, praktická. Pro mě ale nic moc nového, je to spíše pro začátečníky. Obsahuje jednoduché diy projekty - kosmetika, úklidové tipy, upcyklační nápady apod.

LunaL.
07.05.2022 5 z 5

Druhá moje kniha o zero waste. Tahle se mi líbila moc, už jen tím, že je od české autorky :)
Už nějakou dobu se snažím doma vyrábět prací prášky, čističe,a trochu i kosmetiku. Knížku jsem si půjčila jen kvůli receptům, že se nechám inspirovat dál. A tak mě zaujala, že jsem ji přečetla během tří dnů celou! :) Hezky, srozumitelně napsaná, přehledná. Kniha se zabývá snad všemi oblastmi, které se dají převíst na bezobalové. Když to čtete v kuse, můžete mít pocit, že je na vás vyvíjen nátlak. Ale autorka tam tolikrát říká, že je na každém, jak rychle se změnou začne, nebo jestli si vybere jen jednu oblast, kde bude bezobalový. To mě asi zaujalo nejvíc - žádné zákazy, klepání si na hlavu u představy letět letadlem jen kvůli dovolené. Naopak - proč si jednou za čas nedopřát dovolenou dál, letadlem, když se celý rok snažíme přírodu šetřit? Ano, nabádá člověka, ať první prozkoumá okolí, okolní státy a pak se až vydá dál. Ale proč si něco vyčítat? Stejně jako u knih, které autorka popsala jako svůj velký koníček - ví, že elektronické verze jsou ekologičtější, ale není to ono. Tak proč nemít doma oblíbené knížky? Ty méně oblíbené poslala dál, další si půjčuje v knihovně. Podle mě dobrý kompromis. A myslím, že by stačilo, aby se každý z nás naučil dělat aspoň takové kompromisy a už by se na Zemi žilo líp. (podobný případ s veganstvím - osobně se mi nelíbí, jak už někdo do veganství tlačí, že "masožravci" ničí Zemi nejvíc. Osobně mám k veganství daleko, proto se mi líbil nápad, zavíst jeden den v týdnu bez masa, další bez mléka...). Prostě autorka nastínila víc možností a cest, jak šetřit obaly a hlavně přírodu. A navíc dodala spoustu odkazů pro ty, co by si chtěli o něčem zjistit víc (od farmářů přes barefoot po látkové plíny).
Za mě super :)

Angusta085
19.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Jako kniha super, bylo to shrnutí jak třídit, jak žít ekologicky a tak. Na konci jsem se víc než trošku zapletl v ději té pohádky.

ZiPur
31.01.2022 3 z 5

Beru to tak, že je to kniha pro lidi, kteří chtějí začít a takto mi přijde fajn. Jasně, že řada věcí přemýšlejícího člověka napadne, ale na druhou stranu je zde seznam různých stránek, odkazů, kde lze najít více. Prostě dobrý úvod. Nevyděsí a nabídne, kde hledat více.

Lumi2020
05.03.2021 4 z 5

Super kniha. Pro ty kteří třídí i pro ty kteří chtějí teprve s tříděním začít. Kniha je psána vtipnou formou a je obohacena o mnoho tipů a triků

DominaCZ
25.09.2020 1 z 5

Nevím, mně přijde hloupé vysypávat si koš a prohrabávat se jím, každou šlupku někam zahrabat červíkům, každej přípravek lít do sklenice, protože propánakrále, hlavně nemít doma kousek plastu, to je vražda žejo !
Je to takový...fanatický. Nutí to zbavit se všeho a naopak mít doma kamínky, dřívka,sklo a voskovat si svý sáčky. Svoje vůně který mi ale nevoněj a jsou drahý. Mně se to nelíbí a i když čistím převážně sodou a octem a třídím, přelívat přípravky do sklenic a omotávat je provazem a zalívat do SOJOVÝCH VOSKŮ fakt nebudu, pardon.

Teď jsem koukala na ZW shop a tam mají 20g masky za 130,- čili 100g kolem 600.
A to byla jen maska.
Kde máte zbytek jako jídlo praní atd??
Jako kdo na to v týhle době má??
Když je to tak potřebný, proč je to furt tak odporně a přehnaně drahý když je to z minima běžně dostupných surovin???
Takže už i proto se mi tyhle eko bio cypoviny hnusí.

Anya636
12.04.2020 2 z 5

Pokud vás tématika zajímá bude rychlejší otevřít si YouTube a poslechnout si Beu Johnson, a pak nějaká Tedx videa z českého prostředí. Kniha nepřináší žádné nové myšlenky, každý se zdravým rozumem mnoho těch jednodušších věcí snad již aplikuje intuitivně. Myslíte-li to vážně, tak knihu nekupujte, zbytečně budete plýtvat papírem ;)

LiKa00
02.03.2020 5 z 5

Podle mě naprosto skvělá kniha, jak co nejvíce šetřit přírodu. Určitě doporučuji. Měli by si to povině přečíst všichni na této planetě!

Dáma s hrnstjm
26.02.2020 3 z 5

První česká kniha o zero waste? Spíš moravská, podle uváděných příkladů a odkazů :-) ale nebudu rýpat. Je to kniha pro naprosté začátečníky, k nimž se různé bezobalové vychytávky zatím nějakou záhadou nedostaly. Možná spíš pro starší/střední generaci, která tolik nepoužívá internet a třeba zapomněla na běžné věci ze svého dětství a mládí...? Největším přínosem pro mě byly některé internetové odkazy. Poznámky o autorčině podnikatelských aktivitách mi v knize přišly naprosto mimo (a že jich bylo). Zajímalo by mě, jestli někdo ze čtenářů udělá ten "pokus" a prohrabe po týdnu svůj koš se směsným odpadem (tipuji, že ne, všichni víme, co si tam házíme a že po týdnu to bude vždycky humus).

SuperSojka
14.01.2020 3 z 5

Knížka má hezký a příjemný design. Člověku, který se o dané téma jen trochu zajímá, asi nepřinese nic moc nového. Ale kladně hodnotím některé recepty, které ještě neznám a určitě vyzkouším.

bibi.r
02.12.2019 4 z 5

Velmi pozitivně kvituji, že autorkou této knihy je Češka, která i žije v ČR, což znamená, že její rady a tipy jsou realizovatelné v našem českém prostředí.
Super jsou také různé odkazy na stránky, fb skupiny, recepty a návody. Všechno samozřejmě dodržovat nebudu, protože jsem ještě nedospěla do takového stádia, ale jsem ráda, že mnohé věci z knihy mohu opravdu snadno a nenásilně aplikovat i do svého (našeho) rodinného života.

LadyCotton
28.11.2019 4 z 5

Pěkná knížka, konečně Zero waste popsal i z českého hlediska. Nicméně ano, měla jsem také pocit, že většinu věcí toho už stejně dělám a neviděla jsem na tom nic "světoborného". Stačí NEPLÝTVAT, při nakupování přemýšlet a pak Zero waste půjde snadno.
Knížka je pěkně (přehledně) uspořádaná, napsaná čtivým stylem, nechybí i spousta praktických tipů. Minimálně za přečtení určitě stojí :-)

bacouch
15.11.2019 4 z 5

Myšlenka zero waste se mi líbí a tato kniha je o tom, jakými praktickými způsoby lze tuto filozofii uplatňovat v běžném životě. Líbilo se mi, že je psána pro české prostředít i grafická stránka knihy. Jenom jsem měla dojem, že občas objevuje objevené.

Ortie
13.11.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila a určitě mě inspirovala a dodala mi nové nápady. Samozřejmě nejedná se o nic objeveného a na spoustu věcí člověk přijde sám, ale myslím, že pro začátek je to opravdu velice vhodná kniha s užitečnými tipy.

MagdaFish
08.10.2019 3 z 5

Knížku jsem si přečetla na doporučení, jak je zajímavá a podnětná ... Ale: neustále mi naskakovaly při čtení v hlavě myšlenky typu: to je snad jasný, ne? To přece děláme dom odjakživa. Proč tu píše o takové samozřejmosti? Možná je to tím, že jsem větší část dětství žila za bolševika, kdy nic nebylo, tudíž se nic nevyhazovalo a recyklovalo se až do omdlení. :-) A asi v tom módu jedu dodnes, ( podle hesla, co se v mládí naučíš ... ) Neříkám, že je to špatná knížka, jen zjevně nejsem cílová skupina. :-)

Zmiu
29.08.2019

Když jsem četla knihu Domácnost bez odpadu od Bey Johnson, byla jsem otrávená, že autorka vysvětluje věci, které snad ví každý. Přesto mě kniha i něčím zaujala. Doufala jsem, že česká kniha bude lepší. Nicméně opak je pravdou a po zběžné prohlídce znechuceně odkládám. Takhle kniha se bude líbit asi úzké skupině lidí, kteří jedou v balíčku hipster, vegan, raw a jánevímcoještě. I newspeak používaný v knize je záležitostí velmi úzké skupiny a lidi nad 35 let budou nejspíš kroutit hlavou. Upcykling, látkování a nějaké ty anglické termíny v sobě skrývají to, v čem starší generace normálně vyrostla, akorát to nebylo tak trendy a nepsaly se o tom knihy. Vymýt si sklenice od okurek a použít je dál, vzít si do obchodu látkovou tašku, přešít si staré kousky na něco dalšího bylo vždycky normální. Teď nám to ale někdo znovu objeví, nově pojmenuje, a BEZ OBALU podstrčí jako něco nového. Tématika mě zajímá, ale nemám ráda, když někdo dělá ze čtenářů blbce. Hodnotit nebudu.

sporran
21.07.2019 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Obezobalový přístup se snažím praktikovat a řadu věcí už vím, ale v knize je vše přehledně uspořádané a je tam spousta tipů, které ráda vyzkouším. Je mi velmi blízký styl psaní autorky a to, že svůj postoj nevnucuje, ale uvádí jeho přednosti. Grafické zpracování knihy včetně fotografií je pro mě také moc pěkné a patří i k mému stylu. Kniha americké autorky B. J. je také pěkná, ale v duchu amerického bezobalového snu, tudíž trochu hnané do extrémů. Vždy se snažím vyhledávat populárně naučné knihy českých autorů, protože tam prostě musí být znát regionální pohled. Moc díky za tuto knihu.

Atisa
18.06.2019 5 z 5

Čekala jsem, že kniha bude podobná jako Domácnost bez odpadu od B. Jonhson, ale mile mě překvapila. Zhltnula jsem ji za jeden den. Ačkoli se o problematiku zero waste zajímám, stejně jsem se dozvěděla nové věci. Autorka ze sebe nedělá dokonalou a tak (alespoň ve mně) nevzbuzovala kniha negativní pocity, spíše nadšení a motivaci.

pahorkatina
13.06.2019 2 z 5

Tohle je moje druhá kniha o zero-waste, chtěla jsem srovnat, jak se tuzemská varianta liší od "amerického snu o bezodpadovém životě" čili Domácnosti bez odpadu. Tato kniha obsahuje méně textu, než zmíněná Domácnost bez odpadu, ale dají se zde najít užitečné informace. Kniha je hezky zpracovaná, ale moc mi nevyhovuje styl, jakým je psaná. Zaprvé se přehnaně snaží čtenáře k ZW motivovat... což je podle mě zbytečné, neboť člověk, který si tuto knihu rozhodne přečíst už musí být nějakým způsobem motivován ke změně životního stylu. Když se například rozhodnete zhubnout a zakoupíte dietní kuchařku, motivace ke změně je to, co musí bezpodmínečně předcházet koupi kuchařky. A i když se kniha snaží vás motivovat, je to bezpředmětné, pokud je vaše vnitřní motivace oslabená. To, co člověk, který zakoupí takovou knihu, skutečně potřebuje znát, jsou informace, jak na to. Kniha Bez obalu sice obsahuje řadu užitečných informací, kterých by ale mohlo být podstatně více, kdyby se autorka zbytečně nevykecávala o svém životním příběhu. Ano, stejně jako v Domácnosti bez odpadu je velká část textu založena na tom, že autorka vypráví svůj příběh: "Dřív jsem byla taková a teď jsem maková." Tady se navíc jedná i o vskutku "nenápadnou" propagaci jejího obchodu. Podle mě to ubírá knize na kvalitě, opravdu užitečné informace z knihy by se daly smrsknout do malé brožurky...