Benjamin Disraeli

Monografie o anglickém romanopisci, politiku a posléze premiéru. Stručně zachycuje obsah, tendenci a čtenářský ohlas jeho literárních děl, větší pozornost věnuje jeho politické činnosti. Popisuje program konzervativce, který však uskutečnil pokrokovou volební reformu, jeho porážky, vítězství, parlamentní projevy a souboje s liberály. V druhé části jsou uvedeny jednak myšlenky Disraeliho, jednak soudy o něm....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100725/benjamin-disraeli-X7t-100725.jpg 3.52
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Svoboda

Kniha Benjamin Disraeli

Kozel
11.12.2019

O tom, že Benjamin Disraeli je jednou z nejvýraznějších a nejdůležitějších postav viktoriánské éry (a že to byla éra!) není pochyb stejně jako o tom, že byl jedním z nejvýznamnějších britských politiků vůbec. A tak jsem si chtěl o této osobnosti něco zajímavého přečíst. Touto knížkou z edice Portréty jsem si však trochu naběhl. On totiž Jan Pilát nepíše tak úplně životopis Disraeliho jako spíš politické dějiny Británie v 19. století a kroniku parlamentu. Což je pro někoho, kdo se politice vyhýbá, hodně složitý a nezáživný čtivo. Zároveň ale nemohu říct, že by to byla látka špatně zpracovaná.

Disraeliho v té hromadě informací zdánlivě nesouvislých musíte najít. Ovšem jakmile ho najdete, vyvstane před vámi v celé své velikosti, zajímavosti a pozoruhodnosti. Rozhodně bych však nedoporučil knihu nikomu, kdo nemá alespoň nějaké povědomí o 19. století v Británii, protože v takovém případě vás kniha spíš definitivně vyčerpá, než jakkoli obohatí.

Terošu
04.05.2017

Velmi inspirativní osobnost 19. století. Anglický ctihodný gentleman, věčný soupeř Williama Gladstona. Nejzajímavější na něm je, jak dokázal překročit hranice společenských i politických norem, najít si svou vlastní neokleštěnou cestu plnou výsměchu, neúspěchů a proher, nikdy z ní nesešel a naplnil cíl, který si vytyčil. Pro mě osobně je symbolem vytrvalosti, vůle a velkorysosti, stejně jako pokory, bez níž by ani člověk s plnou hlavou vědomostí nikdy nedošel moudrosti.

Květ pouště
Květ pouště