Belladonna

Belladonna https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507799/bmid_belladonna-zao-507799.jpg 4 218 218

Beladona / Belladonna série

Kým žije, ostatní budú umierať. Devätnásťročná Signa nie je obyčajné dievča. Ešte ako dieťa osirela, vidí duchov a rozpráva sa so smrťou. Vychovávali ju viacerí tútori, no všetci sa viac zaujímali o bohatstvo, ktoré má zdediť, než o jej dobro. A všetci zomreli záhadne a priskoro. Signinými poslednými žijúcimi príbuznými sú Hawthornovci, výstredná rodina obývajúca sídlo Thorn Grove. Hoci je jej nový domov veľkolepý, obklopuje ho pochmúrnosť. Otec rodiny zaháňa zármutok za zosnulou manželkou na divokých večierkoch, kým jeho dcéra trpí záhadnou chorobou a syn sa snaží napraviť pošramotenú rodinnú povesť. Vtedy sa Signe zjaví zo záhrobia ich matka a tvrdí, že ju otrávili. Uvedomí si, že rodine hrozí veľké nebezpečenstvo a že vraha vypátra len vtedy, ak spojí sily so smrťou. Signa nesmie dovoliť, aby jej osobná kliatba opäť niekoho pripravila o život. No zväzok so smrťou má takú silnú moc, o akej sa jej ani len nesnívalo. A ona jej nedokáže odolať.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (SK)

Belladonna , 2022

baslerka1
16.10.2023 5 z 5

Tak tohle mě extrémně bavilo a nemůžu se dočkat dalších dílů.
Hlavní postava se v průběhu knížky vyvíjí, ostatní postavy mají jasný charakter, detektivní zápletka je napínavá až do konce.
Jen nechápu, kdo kde vyškrábnul slova jako "temné", "gotika", "dekadentní" a spojil je s touhle knížkou. Ano, chápu, že přítomnost Smrti v příběhu by k tomu mohla čtenáře už od začátku pobízet, ale realita je taková, že Smrtonoš je jediná normální, "reálná" a paradoxně pozitivní postava. No prostě největší ňuňan.

Didi15
16.10.2023 5 z 5

Krásná obálka, krásná ořízka:) Neotřelý a tajemný příběh , zejména vhodný na toto období . Líbilo se mi to a určitě si přečtu další díl.

lena.o.knihach
10.10.2023 5 z 5

Beladona čtenáře zaujme nejen nádhernou obálkou, ale hlavně tou barevnou ořízkou. Už na první pohled jde poznat, že půjde o tajemný příběh, který se navíc skvěle hodí do těchto sychravých podzimních dnů.

Hlavní hrdinka Signa touží po uvedení do společnosti, ale místo toho se každou chvíli stěhuje k jiným pěstounům, až nakonec skončí u Hawthornů. Jenomže aby konečně navštěvovala večírky a nechala se okouzlovat nápadníky, musí vyřešit jednu vraždu a společnost ji u toho nedělá nikdo jiný než samotná Smrt. V tomto případě spíš Smrtonoš.

Nepřekvapilo mě, že jsem si devatenáctiletou Signu oblíbila hned na začátku. Je chytrá, sympatická a v životě to neměla jednoduché.
Že ale o Smrtonoši řeknu, že se umí chovat jako správný gentleman, je okouzlující a zábavný, to by mě nenapadlo. Když na to dojde, může z něj jít i strach, já si zkrátka nemůžu pomoct, naprosto mě učaroval.

Romantická linka byla naprosto přirozená, i když se jedná o takhle rozdílné postavy. Časem zjistíte, že toho mají společného víc než dost. Jiskří to mezi nimi a všechno jsem jim věřila.

Beladona v sobě ukrývá vše, co na knihách zbožňuju. Autorka vás vtáhne do děje už v prologu, musíte přijít na kloub záhadné vraždě, pomáhá vám přitom ten poslední, koho byste čekali, to vše se odehrává na ponurém panství, dýchá na vás temná atmosférabezpochyby je to jedna z nejlepších ya fantasy.

Ještě lepší na tom všem je, že se jedná o první díl série. A nevím jak vy, ale já už se teď nemůžu dočkat rereadingu před pokračováním.

#spoluprace @knizniklub @knihkupectvi_luxor

klarunas
09.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha se doma ani neohřála a ihned jsem začala číst.Příběh mě zaujal hned od první stránky. Hlavní hrdinka Signa nemá lehký život již od útlého dětství. Rodiče ji zemřeli, když byla ještě malé miminko a od té doby se střídá u různých rodin, které nemají ani tak zájem o ni, jako spíše o její peníze. Signu doprovází v průběhu dospívání zvláštní úmrtí osob kolem ní a především se ji zjevuje smrtonoš. Dává mu to tak trochu za vinu. Myslí si, že vše zlé, co se děje kolem, je jeho provinění.

Děj mě zprvu sice zaujal, ale neskutečně se příběh táhl a byl nevýrazný a bez větší akce, asi tak do půlky knihy. Občas jsem se ztratila myšlenkami jinam. Ale v ten okamžik, jak se objevil na scéně smrtonoš, u téměř dospělé dívky, která má být uvedena do společnosti. To hned bylo o něčem jiném. Užívala jsem si to jemné oťukávání mezi Signou a smrtonošem, jak z něj má Signa ambivalentní pocity.

V knížce se tedy prolínají dvě dějové linie. Jedna popisuje Signinu cestu, aby pochopila, kdo vlastně je. Pomocí smrtonoše odhaluje svou moc a co vše za oponou živého světa dokáže, čímž si mezi sebou vybudují romantické pouto. Ale nečekejte žádnou velkou divočinu . Druhá dějová linie popisuje vyšetřování vraždy na panství Thorn Grove, které se Signa ujala díky svým schopnostem vidět duchy a promlouvat k nim. Signa si s rodinou vybudovala velmi vřelý vztah a proto jim chce pomoc.

Kniha vám navodí opravdovou atmosféru podzimu. Tajemno a duchové, to je přesně to, co chcete v říjnu číst. Ale hlavním důvodem a perlou na tomto příběhu je právě smrtonoš. Velice si mě získal a nebýt jeho, asi by bylo hodnocení i nižší.

annora_cte
04.10.2023 5 z 5

(SPOILER) "Tvoje jméno není sprosté, ptáčátko. Jen se mi líbí jeho chuť."

Beladona na první pohled zaujme magickou obálkou a barevnou ořízkou. Ale když jsem si ji prohlížela, moc jsem netušila, co očekávat. Avšak už z prvních stránek jsem vycítila tu správnou atmosféru a bylo mi jasné, že si čtení náramně užiju.
Příběh začíná prvním střetnutí Signy se Smrtonošem ještě v době, kdy byla nemluvně. Prolog musím vychválit, byl skvěle napsaný a nutí vás číst dál. Zvědavě jsem čekala, jak se příběh bude vyvíjet, a jakmile se devatenáctiletá Signa dostala na ponuré panství příbuzných Hawthornových, nedokázala jsem knihu odložit.
Kniha je temná a plná záhad. Těšila jsem se na vyšetřování vraždy a hledání podezřelých, avšak ještě víc jsem se těšila na scény se Smrtonošem, protože byl tak okouzlující a zábavný a pro hlavní hrdinku přímo stvořený.
Co se týče jejich vztahu, vyvíjel se pomalu a přirozeně. Kvůli počtu stránek jsem si říkala, aby to nebylo křečovité a nucené, ale byla jsem moc spokojená, s jakým tempem si k sobě nacházeli cestu.
Autorka šikovně popsala dobu z roku 1853, co se života žen týče. Signina snaha dodržovat příšerná pravidla omezující jídlo a pití a dýchání a postoj, aby byla přijata do společnosti a našla si ideálního muže, mě moc trápila, když jsem si říkala, že před lety to takhle skutečně fungovalo.
O to víc jsem si vážila Smrtonoše, který jí pomáhal odpoutat se od takového života. Muž snů, co k tomu říct.
Samozřejmě kniha skončila v ten nejhorší, nejnapínavější moment. Ale co jsem slyšela, příští rok by mělo vyjít pokračování, takže to vydržím a pak si dám s radostí rereading.
Na závěr: Beladona je jedna z nejlepších knih, co jsem letos četla. Temné fantasy s pěknou romantickou linkou a nádechem detektivky. Ideální čtení na podzimní večery. Doporučuji.

Holubka
03.10.2023 5 z 5

Tohle bylo skvělé překvapení. Na knihu jsem byla velmi zvědavá a trošku jsem se obávala, že mě zklame. To se ale vůbec nestalo.
Postava Signy je zajímavá a brzo jsem si ji oblíbila. Příběh mě vytáhnul a hodně mě překvapilo, že hned na prvních stránkách máme tolik smrti. Na koho jsem se ale moc těšila byl Smrtonoš. Ten si mě získal hned a pokaždé když se objevil na scéně, mé srdce plesalo radostí. Romantická linka byla skvělá. Měla jsem strach že se tady o ní příběh jenom otře a já budu zklamaná, ale má romantická duše se tetelila blahem.
Detektivní linka je napínavá a na to kolik jsem měla podezřelých jsem se netrefila.
Co mě trošičku zklamalo bylo, že jsem příběh čekala ještě trošku temnější. Asi mě navnadilo to 15+ co je na knížce uvedeno. Možná kdyby tam bylo víc zlých duchů, kteří by Signu nějak trápili a děsili byla bych asi spokojenější.

Celkově jsem si ale knížku zamilovala a jsem s ní moc spokojená. Obálka a ořízka jsou nádherné a já jsem moc ráda, že jsem si knížku koupila. Jsem velmi zvědavá na další díl a jak bude příběh Signy pokračovat. Doufám že u nás vyjde brzy.

Áňa 998
03.10.2023 5 z 5

V posledních dnech vyšlo mnoho zajímavých knih, ale vsadím se, že jednu jste určitě zaznamenali. Ano, Beladonu! Nádhernou na první pohled. Pak ale přijde druhý okuk a objevíte nádhernou ořízku, na které je znát, že se někdo vyřádil! Byla jsem zvědavá, jestli i příběh bude tak dobrý, jako obálka...
Vzhledem k tomu, že se jedná o knižní senzaci, přistupovala jsem k ní s odstupem, bez očekávání. Brzy mě ale příběh Signy vtáhl do děje! Trošku jsem se bála toho historického nádechu, ale Smrtonoš na sebe nenechal dlouho čekat a jízda začala! Navíc, můžete se těšit i na detektivní zápletku!
Abych začala ale od začátku,hlavní postavou je Signa. Trochu zvláštní dívka. Vidí duchy, komunikuje s nimi... a do toho si dokáže přivolat Smrt(onoše). Idylka, co?
Signa navíc po smrti poslední opatrovnice nemá moc možností, kam jít. Ujímají se jí poslední příbuzní, a tak Signa přichází do tajemného sídla Thorn Grove. Ale ani tady nemá klid...
Signa je skvělá, ale vyloženě jsem se těšila na postavu Smrtonoše. Má svůj humor, vystupování, hodně lidské vlastnosti... moc mě bavil! Byl to nejdříve malinko rušivý prvek, ale nakonec v dobrém slova smyslu, do příběhu krásně zapadl!
Kniha mě nenechala ani chvilku si odpočinout. Pořád jsem přemýšlela, jak to bude dál a kdy už konečně budu mít čas se do ní zase začíst! Je napsána opravdu čtivě a až do konce jsem byla napjatá jak kšandy! Myslím, že k nastupujícímu podzimu je to ideální četba!
Skvělou zprávou je taky to, že se jedná o první díl, takže toho bude víc!

Pitbullka
28.09.2023 4 z 5

Velmi chytlavé čtení. Sympatická hlavní hrdinka, postava Smrtonoše byla naprosto skvělá. Celý příběh mě hodně bavil a těším se na pokračování. A ořízka je jen třešničkou na dortu.

DreamerX9
25.09.2023 5 z 5

Kniha není jen obal. Ale tahle kniha je kouzelným odrazem svého obalu, který zaujme. Nečekala jsem že mě kniha až tak nadchne. Uznávám, že byla pochmurná občas morbidní ale zato mi naprosto obsahem vyrazila dech.

Nevím vlastně čím to je ale knize nemám co vytknout. Čtivý děj, nádherná obálka, skvěle vykreslené postavy, chytlavá zápletka a naprosté ponoření. Takový pocit jako když sedíte tam, kde se odehrává děj a jen čtením jste zcela přítomní ho prožívat se všemi emocemi spolu s hrdiny. Co mě na knize ale nejvíce zaujalo byl pohled na smrt a celkové zamyšlení se nad v tomto případě smrťákem. Autorka smrti vdechla vlastnosti lidského charakteru a vytvořila tak nejzáživnější postavu knihy, která má svůj humor i pocity. Možná je to chmurným podzimem a blížícími se svátkem mrtvých ale mně kniha sedla. Spoustu lidí knihy s tématikou smrti číst nechtějí protože to bývá těžké čtení ovšem zamýšlet se nad smrtí/ smrťákem takto může být svým způsobem ulehčující také.

Už aby vyšel další díl a ke knize se ráda vrátím

veronika3699
24.09.2023 4 z 5

Nádhernou obálkou počínaje a pro mě velmi překvapivým dějem konče to byla pecka. Velmi netradiční příběh v YA/NA fantasy, a jsem moc ráda za tu změnu.

kalinkacz
23.09.2023 4 z 5

No tak tohle bylo neskutečné překvapení!
Beladona je výborná Ya fantasy a to říká někdo, koho tento žánr už pěkný pátek moc nebere, protože nepřináší moc nového... To ale pro tuto novinku neplatí!
Už z obálky na čtenáře dýchne temná atmosféra, kterou je kniha plná (a je skvělá!) a to nemluvíme o nádherné ořízce...
Na příběhu mě bavilo vlastně všechno - od postav přes zápletky, zvláštní prostředí panství, zjevení Smrtonoše i romantickou linku!
Pokud hledáte zajímavou young adult fantasy, která je ideálním čtením na podzim, tak Beladona je rozhodně nejlepší volbou!
P. S. Na příští rok se připravuje pokračování!

petra1394
23.09.2023 3 z 5

(SPOILER) Přiznám se, že knihu jsem četla v anglickém originále ještě než vyšla v Česku a svůj vliv na můj čtecí zážitek měla i určitě složitější angličtina. Respektive v knize byla opravdu spousta výrazů, které jsem v životě neslyšela. Každopádně samotný děj mě až tolik nenadchnul, nečekala jsem, že je opravdu možné popsat erotické chvilky mezi člověkem a smrtkou :-D Celé to bylo takové zvláštní. Asi mi to úplně nesedlo.

Literarytwins
17.09.2023 5 z 5

Tato jedna z nejočekávanějších knih roku si mě ihned získala svou boží a jedinečnou obálkou. Bohužel jsem po knize sáhla v ne úplně šťastný okamžik své rozjeté čtecí krize, navíc to pro mě byl skok, žánrově jsem si nevybalancovala čtecí žánry, a tak byl skok do Beladony pro mě celkem nárazem. Chvíli mi též trvalo, než jsem se adaptovala na autorčin styl psaní a prala jsem se i s tím, abych se začetla.

Ale čtěte dál! Adalyn Grace totiž přichází s naprosto jedinečným a temným příběhem, který nejde vymezit pouhým zařazením do jednoho žánru. Jde o historický román z 19. století protkaný fantasy, hororem, napětím, duchařinou a je okořeněn detektivní vložkou. Navíc má tato kniha ten správný gotický a ponurý nádech, který jsem si zejména jako podzimní čtení nesmírně užila. Autorka mi naservírovala jeden z nejlepších příběhů o smrtce, který jsem kdy měla možnost si přečíst. Smrťáka jsem si zde zamilovala na první dobrou a okamžitě mu propadla a zejména od poloviny knihy dál jsem se od čtení nemohla odtrhnout a hltala jsem každé slovo.

Byť se některá má podezření ukázala být správná, i já jsem dostala svou notnou dávku překvapení a staly se tam věci, které jsem ani já nečekala, za což tleskám.

Jedna jediná věc mě v knize ale vytáčela a naskakovala mi z ní už trošku žíla na čele a to byla ta neustále omílaná pitomá příručka pro etiketu. Opravdu jsem si připadala jak v Bridgertonových říznutých hororem a gotickou vsuvkou, aneb Deník slečny Willy everywhere.
Byla jsem rozhodnutá, že Foxglove nepotřebuji hned, nebudu ale lhát po dočtení mě dost svrbí ruka kliknout ho do košíku a už teď se totálně těším na pokračování příběhu! Vám ho všemi deseti doporučuji, je to naprosto boží a miluju to, jen si na to vytvořte tu správnou náladu. Navíc ta ořízka, kterou Yoli vytvořilo? Skvost!

4,7/5 za drobnosti

evineckY
04.08.2023 5 z 5

Dala jsem na pěkné hodnocení mých oblíbených spolučtenářek
a udělala jsem moc dobře
Toto je jedna z mála knih o smrtce, která se mi fakt líbí.
V knize je všechno - detektivka, fantasy, napětí, vtip, romantika i láska...
Moc doporučuji a těším se na další díl :-)

Matri
03.08.2023 5 z 5

Veľmi, veľmi a musím povedať ešte raz.... veľmi originálny príbeh!
Kniha v sebe spája prvky hneď viacerých žánrov od historického románu, cez detektívnu zápletku, prvky duchariny (až doteraz som vôbec nebola fanúšik tohto typu zápletky vo fantasy knihách) a samozjeme nemôže chýbať úžasná romantická linka. Ta je trošku na pozadí ale o to viac som hltala tieto časti :-*
Kto od fantasy očakáva len veľké akcie a boje, nedočká sa.. Ide skôr, ako som už spomenula, o historický román a podľa toho je aj dej, dá sa povedať, relatívne pokojný, detektívny a tajomný...
Kniha ma prekvapila v najlepšom slova zmysle a z fantasy žánru určite patrí k tomu najlepšiemu, čo som tento rok čítala!
Vrelo odporúčam prečítať! Ja som sa pri knihe nenudila ani chvíľočku!
Koniec wooow.. Teším sa na ďalšie stretnutie na Foxglov ;-)

Bryel
31.07.2023 5 z 5

"Smrt je asi ta nejmocnější síla na světě - mocnější než kterýkoliv král. Hrůzostrašná jako nejtemnější noc a nezastavitelná jako vítr anebo oheň."

Beladona je tak.. Originální, záhadná a nečekaně skvělá!
Temný, mysteriózní, duchařský příběh usazený v 19. století s detektivní zápletkou a pozvolnou romantickou linkou. Všechny své nadšené komentáře k této věci v sobě zadusím, protože tady by byla velká škoda spoilerovat :D
Už první stránky mě úplně pohltily, o zvraty a tajemství tu rozhodně není nouze. Moc se mi líbil neobvyklý, až morbidní námět - hrátky se smrtí. Na tolik způsobů, jak jen lze tento výraz definovat.
Hlavní hrdinka Signa, která opakovaně pokouší a provokuje smrt. Vlastně se provokují navzájem..
Za mě jedno z největších překvapení tohoto roku! Doporučuju! A budu se těšit na pokračování :)

"Nevyslovuj moje jméno. Z tvých úst zní jako nadávka."
"Tvoje jméno není nadávka, ptáčátko. Líbí se mi jeho chuť."

kristy.books
17.07.2023

(SPOILER) Po tejto knihe som siahla na základe odporúčaní svojich kamarátok, ktoré tvrdili, že si ju rozhodne musím prečítať. Priznám sa, najskôr som mala trochu problém začítať sa. Začiatok bol pomalší a ja som celý čas čakala, kedy sa konečne začne niečo diať a niekam sa pohnem. Keď sa príbeh rozbehol, už sa mi podarilo začítať a začala som si ho viac užívať. Po dočítaní môžem povedať, že to bol zaujímavý príbeh plný tajomstiev a prekvapení.

Okolo Signy sa dialo množstvo zvláštnych vecí. Bola veľmi malá, keď osirela a potom putovala od jedného pestúna k druhému. Okrem babičky sa k nej však nikto nesprával pekne. Väčšina z nich po jej príchode rýchlo zomrela, preto si od nej ľudia držali odstup. Ešte k tomu videla duchov a dokázala sa rozprávať so smrťou. Zo začiatku mi nebola veľmi sympatická, niekedy som nerozumela jej správaniu, ale postupne som si k nej dokázala nájsť cestu.

Smrtihlava som si však obľúbila hneď. Bol úplne iný, ako by som od smrti očakávala. Bolo to také zlatíčko, páčilo sa mi na ňom predovšetkým to, ako sa staral o Signu a pomáhal jej. Často medzi rečou povedal nejakú nepatrnú poznámku, ktorá však mala hlbší význam, až ma zahrialo pri srdci. On bol jednou z vecí, ktorá sa mi na príbehu najviac páčila.

Belladonna zrovna nepatrí medzi moje obľúbené žánre, ale moja romantická duša sa tu dočkala aj svojej dávky romantiky, takže som spokojná.

Príbeh bol plný záhad, čo ma celkom bavilo. Celý čas som mala v hlave veľké množstvo otázok. Čo sa to deje v sídle Thorn Grove? Kto chce ublížiť rodine Hawthornovcov? Ako to bola so smrťou pani domu? Aká choroba sužuje jej dcéru? Práve moja zvedavosť a túžba po odpovediach ma neskôr poháňala otáčať jednu stránku za druhou.

Samozrejme, že keď som si myslela, že sa konečne všetko vyriešilo, autorka odpálila ďalšiu bombu, o ktorej sa však viac dozvieme až v ďalšej časti.