Beladona

Beladona https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/517723/bmid_beladona-1KN-517723.jpg 4 218 57

Beladona / Belladonna série

Osiřelou Signu vychovávala řada pěstounů, z nichž se každý zajímal spíš o její bohatství než o blahobyt – a všichni ji časem opustili. Jediní příbuzní, kteří zbývají, jsou výstřední Hawthornovi žijící v krásném, ale ponurém panství Thorn Grove. Pán domu se ze zármutku nad smrtí své ženy dostává večírky, zatímco jeho syn bojuje za záchranu rodinné reputace a dcera trpí záhadnou nemocí. Když se objeví duch jejich matky a tvrdí, že byla otrávena, Signa si uvědomí, že rodina by mohla být ve vážném nebezpečí a začne pátrat po vrahovi. Vtom jí nejvíce pomáhá spojenectví se samotnou Smrtí, fascinujícím a nebezpečným stínem, který ji doprovází celý život. A ukáže Signě, že jejich spojení je důležitější, než si dokázala představit.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Belladonna , 2022

Knižní střípky
04.12.2023 3 z 5

Nemůžu říci, že bych byla zklamaná, bylo zde spoustu zajímavých momentů, ale jako celek to na mě nezapůsobilo tak, jak mohlo, a myslím si, že ten potenciál tam je, každopádně do dalšího dílu půjdu, když už pro nic jiného, tak aspoň ze zvědavosti.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižních střípků.

nelcisko
02.12.2023 2 z 5

Kniha mě ihned zaujala svou obálkou a ořízkou, jak vyčnívala z polic, a tak jsem si ji rozhodla koupit. Nikdy to takhle nedělám, kniha mě musí zaujmout obsahem.
A taky že to bylo naposledy.
Naprosto nerozumím, proč má kniha tak dobré hodnocení?
Zápletka nic moc, ale dejme tomu, že kdyby děj byl popsaný lépe, bylo by to čtivější. Když mě kniha nebaví, nechávám tomu čas a většinou se to pak někde protne a stojí to za to. Ale tady nikoli. Jen jsem četla a četla a nic... už jen samotný text mě rozčiloval, ale říkala jsem si, že to třeba je takhle napsané schválně, autorka píše pro mladé, tak se snaží použít jednodušší jazyk...
no, knihu jsem ani nedočetla, takže nemůžu říct, jak na mně kniha udělala dojem celkově, ale prvních sto stran fakt ne... knihu bych maximálně doporučila young adults, kterým je také určená. Tuto skupinu by to možná mohlo ještě bavit. Možná mě to taky nebavilo, protože do této kategorie nespadám.

NessaLuna
28.11.2023 5 z 5

Přiznávám se bez mučení, že knížka mě přitáhla svou obálkou. A vůbec nezklamala! Signa je příjemná a sympatická hlavní hrdinka, která to nemá zrovna dvakrát jednoduché, ale pere se se vším statečně! Příběh není nijak zvlášť složitý, což ovšem rozhodně není nic špatného. Alespoň víte, že se nezamotáte do složitého popisu nového světa a radši si od začátku užíváte tu jízdu!
Je to neskutečně čtivé, charaktery jsou skvěle vykreslené - prostě nezůstáváme u dobrý/špatný. Zápletka je rozhodně zajímavá (třebaže není nutně vyloženě nekonvenční) a vyústění nepozbývá skutečně nečekaný plot twist. Já osobně nepotřebuju, aby každá kniha byla co nejvíc originální a neotřelá - pokud autor zpracuje téma po svém a přidá nové prvky, tak jako tak může vzniknout něco velmi originálního. Ráda si to přečtu. Koneckonců, vymyslet něco, co nenajdete nikde jinde dá teda sakra zabrat. Takže pár vražd, zajímavá hrdinka a tajemná záhada? Sem s tím! Konec mě tak navnadil, že už se nemůžu dočkat dalšího dílu a teď se jenom proklínám, že jsem se ještě nepoučila, co se týče rozečítání neukončených sérií...

akinomV
28.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Kniha vypadá nádherně a anotace slibovala zajímavý příběh. A to vlastně i byl. Mám ráda detektivky a tady se to hemžilo tajemstvím. Ale i přesto jsem si k postavám moc vztah nenašla. Nelíbilo se mi, jak Signa vzdychala po jednom pak hned po druhým a možná proto jsem jí pak nevěřila to rozhodnutí, které udělala... Kniha se určitě hodí na tmavé podzimní večery a spíš bych ji doporučila mladším čtenářům než jsem já :-)

Luccinda
27.11.2023 3 z 5

Začátek vypadal tak slibně, ale nakonec jsem z knížky spíše zklamaná. První kapitoly mě sice okamžitě vtáhly do děje, líbila se mi temná atmosféra příběhu, který se neustále pohyboval na hranici života a smrti, a hodně mě zajímala postava Smrtonoše, která měla velký potenciál udělat z Beladony jedinečné a nezapomenutelné čtení. Ale bohužel, na nic z toho nakonec nedošlo.

Největším problémem pro mě byly postavy, které mi přišly tak špatně vykreslené, že jsem si k nim nedokázala najít cestu. A tady už to nezachránil ani Smrtonoš. Tím se dostávám k další věci, která mě při čtení štvala, a tou je romantická linka, která byla za mě úplně zbytečná. Dost mi to připomnělo Hru o dědictví, se kterou jsem měla úplně stejné problémy jako teď s Beladonou.

Můj celkový dojem lehce zlepšil epilog, který mě nejdříve dost nalákal na pokračování, ale nakonec jsem se rozhodla, že už v téhle sérii pokračovat nebudu. U Hry o dědictví jsem se sice rozhodla opačně a tam se mi to opravdu vyplatilo, protože druhý díl byl oproti tomu prvnímu naprostá pecka. Ale u Beladony jsem až do přečteno epilogu neměla pocit, že by pokračování bylo potřeba, příběh byl totiž vcelku uzavřený. Takže u toho zůstanu a na epilog se pokusím zapomenout.

NikyTaky
25.11.2023 5 z 5

Kniha mě zaujala na první dobrou podle obálky a ořízky, to je opravdu masterpiece! Anotace byla taky skvělá, jen jsem si říkala, dark fantasy? No netušila jsem, že se mi příběh dostane tak pod kůži, že bych se do Signy nejraději vtělila sama a žila její život. Neměla jsem od knihy absolutně žádná očekávání a naprosto mi vyrazila dech. Výborně vykresleny fantasy dobový román s nádech detektivních a lechce erotických prvků, mi učaroval. Těším se na další díly.
Všem doporučuji, je to příjemná oddechovka.
5*\5

Lexie321
22.11.2023 4 z 5

Mne osobne sa to páčilo. Z nejakého dôvodu mi chvíľu trvalo, kým som to dokončila, aj keď koncept aj postavy sa mi veľmi páčili. Niektoré veci boli zrejmé už od začiatku, takže dejové zvraty neboli až také šokujúce, no aj tak je kniha skvost a odporúčam ju aj ostatným.

lucyvase4
19.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Hodnocení: 3,5/5

Jedna malá otázka na začátek. VÍTE PROČ SE KNIHA JMENUJE BELADONA? A co nebo kdo beladona je? Já to nevěděla, no tak jsem zase o trochu moudřejší.

Kniha je určena pro čtenáře 15+ vzhledem k tomu, že se děj knihy točí kolem jedů, bylinek a smrti je to pochopitelné.

Hlavní hrdinka Signa přijde jako miminko o rodiče. I pro ni si přijde Smrtonoš, ale nakonec ji neodvede. Od té doby ale Signa vída duchy a dokonce i samotného Smrtonose víc, než by si přála. A ona je skutečně vidí. Teď ji je 19 let. Za svůj život už vystřídala spoustu domovů. Nikde ale nevydržela dlouho. Její pěstouni, ač jim většinou šlo pouze o Signin majetek, záhadne umírají. A celá společnost za to viní ji. Pro Signu je to také záhada a ještě větší záhadou j, když zjistí, že nemůže jen tak zemřít. Pokusí se otrávit, tím přiláká Smrtonose ale jed z jejího těla rychle vyprchá a ona se probere. Když zjistí jak může Smrtonose přivolávat dělá to poměrně často. Když zemře její poslední opatrovnice donutí Smrtonose slíbit, že tentokrát to bude jinak a bude ji opatrovat, aby o další domov nepřišla.
A tak se Signa ocitá na panství Thorn Grove. Její příbuzná Lilien už ale nežije. Na sídle žije její manžel Elijah a děti Percy a Blyth. Elijah je že smrti své ženy znicen. Pije a pořádá bujaré večírky, aby na ni zapomněl. Blyth leží nemocná. Postihla ji stejná nemoc jako její matku a Percy neví, co si s oběma počít. Večer se Signe zjeví duch Lillien a řekne jí, že nezemřela na nemoc, ale byla otrávená. Prosí Signu aby vypátrala jejího vraha a pomohla Blyth.

Přijde Signa na to, kdo v tom má prsty? Jakou roli v tom sehraje Smrtonoš? A je vražda jediným tajemstvím na panství?

Příběh byl čtivý.
Vraha jsem odhalila až pár stránek před koncem. Jediné co mi trochu chybělo bylo vysvětlení některých věcí ohledně schopnosti Signy. A také to, že ač ji bylo 20 chovala se někdy jako 15leta. Charaktery postav nebylo nějak do hloubky propracované. A postavy se ani nijak nevyvíjely.
Kniha kterou přečtu jednou, ale druhému dílu se nebráním. Oddechovka na podzimní ponuré dny

Marthas
17.11.2023 3 z 5

(SPOILER) 2,5/5 Tak tahle kniha mě "otravovala" ve čtených zhruba týden. Rozhodně jsem neměla pocit, že bych se od ní nemohla odtrhnout spíše naopak a co za to může? No, čekala jsem něco trochu jiného. Ano, má to být dark fantasy, což jsem sice zjistila až později, koneckonců smrti a jejího více či méně realistického vykreslení se to tam jen hemží, ale co mě nejvíce prudilo, hned po té geometrické řadě šotků, chyb a nedorazů, bylo to, že jsem měla s prominutím pocit, že čtu soft porno, což tak nějak nehezky kontrastovalo s celkem slušným historicky vykresleným prostředím, ale vysvětlilo to, proč je na knize označení 15+. Detektivní linka byla dobrá, ale zdálo se mi, že hraje až druhé housle po té ero. Jinak já mám téma duchů a všeho, co se jich týká víceméně ráda, ale tohle. A sakra ještě k tomu to musí být minimálně trilogie. Abych ale jen nekritizovala, tak musím podotknout, že kniha je graficky fakt vymazlená. Pokud vás neupoutá zajímavá anotace, na kterou ulovili mě, tak obálka je moc krásná a ořízka, narozdíl třeba od podobně graficky řešené Legendy a latéčka, je taky moc povedená a s designem se netluče, ale naopak ho hezky doplňuje. Pokud u nás vyjde další díl, asi si ho přečtu, přeci jen ten cliffhanger na konci byl vážně dobrý a vlastně mě autorka pěkně povodila za nos, což se mi často nestává. Schválně, zda vy uhodnete, kdo za tím byl? Jinak samozřejmě mi vztah připomněl Daryndu Jones a její Charley Davidson, asi uhodnete, kdo se kým inspiroval, ne?

Knihomol.ka
14.11.2023 3 z 5

Kniha mě nalákala hlavně vzhledem. Obálka i ořízka je naprosto nádherná.
Příběh byl nápaditý, ale provedení bylo slabší. Celé to bylo předvídatelné a klouzalo po povrchu. Čekala jsem víc. Do dalšího dílu už se nepustím.

AlcaLou
12.11.2023 5 z 5

Nikdy nečtu detektivky. Mám na ně svůj dost vyhraněný názor. Ale u Beladony jsem udělala výjimku, protože mne nalákala anotace, kladné recenze a nebudu lhát - i ta překrásná ořízka, kterou jsem chtěla mít doma :-D A jsem za její pořízení opravdu strašně ráda. Kniha mne opravdu moc bavila, ze začátku jsem se i dost nasmála, u scénky s občerstvením ve vlaku i dost nahlas, což se mi u knih málokdy stává.
Styl psaní mi velmi sedl, detektivní zápletku jsem nerozluštila, takže jsem byla v napětí až do vyřešení, romantická linka za mě skvělá, Smrtotoš je prostě miláček. Vlastně knize nemám co vytknout. Super čtení s temnější atmosférou, které ale i pobaví a potěší romantické duše.

Akléda_
08.11.2023 4 z 5

3,5*/5* Tohle bylo super YA podzimní fantasy, které ale nebylo zas tak dokonalé abych ho cpala všem. Což teda neznamená, že bych si ho neužila, ale že bych na Beladonu i po dočtení pořád myslela, to také úplně ne. Jestli je nějaká věc na téhle knížce super, tak je to rozhodně ta atmosféra. To, jak je celá knížka prodchnutá tou temnotou, která se proplétá mezi stránkami, jak cítíte to mrazivé počasí a zataženou oblohu, to vše na pozadí luxusního sídla v devatenáctém století... boží! Moc hezky se to četlo, mělo to příjemně krátké kapitoly a také mě bavila ta detektivní linka. Vůbec jsem neodhadla kdo by za tím mohl stát, takže mě to velmi příjemně překvapilo. Knížka je víceméně uzavřená, ale jsem ráda, že se u nás dočkáme dalších dílů, s radostí si je přečtu. Až epilog otevírá prostor pro pokračování a nové otázky, což bylo zajímavé. S čím jsem ale měla trochu problém, byla ta romantika. Já jsem velkým zastáncem romantiky v knížkách, ale tady to bylo divné. Ta romantika jako taková byla v pohodě, ale ten milostný trojúhelník mi nedával smysl a něco na něm nehrálo. To se pak vysvětlilo a dávalo to smysl, dobře, ale pořád jsem s tím měla problém. Nechci spoilerovat, takže když to řeknu velmi jednoduše, tak se mi k sobě nehodili tak extrémně, že jsem se přes to nedokázala přenést. Vadilo mi to, stále jsem nad tím přemýšlela a zvlášť u těch intimních chvil jsem to faaaaakt nezvládala. Knížka je to ale jinak moc fajn, bavila mě a do dalších dílů se určitě pustím.

Calwen89
02.11.2023 4 z 5

Po dlouhé době kniha u které jsem zvažovala plný počet. Děj je pozvolný, přesto se příběh zbytečně natáhne a dílky skládačky do sebe postupně zapadají. Vraha jsem až do konce tipovala špatně, ale pravá totožnost Sylase mi byla jasná od začátku.

Local_Bunny
27.10.2023

(SPOILER) Beladona je boží a všichni byste si ji měli přečíst! Signu od mládí provází smrt. Přišla o svojí rodinu a vystřídala několik poručíků, které ovšem víc, než jí samotnou, zajímalo její bohatství. Nakonec se ale dostane na panství Thorn Grove, kde by jí konečně mohl čekat spokojený život. A nebo ne? Pokud hledáte temný příběh s kapkou detektivního pátrání, kde si hlavní hrdinka nenechá nic líbit, v Yoli se o jeden postarali.
Nejen, že mě kniha ihned pohltila skvělým stylem vyprávěním, atmosférou, boží hlavní hrdinkou, ale ještě je tady Smrtonoš! No copak už jste někdy milovali smrt? Tak začnete. Autorka píše vážně skvěle, z knihy na mě krásně dýchala atmosféra, neměla jsem problém si cokoliv představit a hrozně mě bavily i interakce mezi postavami. Všichni mi byli hrozně sympatičtí, měla jsem ráda slovní přestřelky mezi Signou a Sylasem, dokonce i romantická linka se mi líbila. Je pomalá, propracovaná a líbí se mi, že ne taková, jakou by si ji čtenář mohl hned představit. Další skvělá věc byla hlavní zápletka - budeme řešit vraždu za pomocí smrti a duchů. I když jsem měla své domněnky, žádná se nepotvrdila a já jsem příjemně překvapená, jak to autorka měla vymyšlené. Může to na první pohled působit překombinovaně, ale ve výsledku to vlastně dává perfektní smysl. Takže jo, jednoduše řečeno se mi kniha líbila od první stránky až po tu poslední. Jsem zvědavá, kterým směrem se v dalším díle bude ubírat Signina cesta.
za knihu děkuji Knižní Klub a Knihkupectví Luxor

Shaxx
26.10.2023 3 z 5

Asi jsem čekala víc. Víc než jen otravnou romantickou linku, která mi v tom všem vystupovala do popředí. Stojím si za tím, že každé YA nemusí obsahovat prostoduchou hrdinku, která zadržuje dech, když se o ni otře druhý pohlaví omylem malíčkem. Možná jsem na to vysazená, přiznávám, prostě mě tohle nebaví, když hormony blázní pokaždé, když je druhá postava přítomná. Nevadí mi romantika i nějaké to ero, jen to prostě musí být dobře napsané, tady to klasicky působí strašně prvoplánově. Oceňuju temnější prvky, zajímavý nápad, to, že tam zbylo dostatek tajemství pro pokračování a cliffhanger na konci je povedený, i přes moje brblání nad romantickou linkou mě dostal, takže si dvojku přečtu.

tyrkysoveknihy
25.10.2023 4 z 5

4 - 4,5 hvězdičky

- trochu z toho skutečnost, že Signa byla vychována řadou opatrovníků mi připomnělo sérii Řada nešťastných příhod - znáte???

- je tam murder mystery zápletka, tedy záhada ohledně vraždy, která mě hodně bavila měla jsem spoustu teorií! a já prostě ráda teoretizuji - užila jsem si to, i když mě napadalo, jak by se to dalo udělat ještě o něco lépe, pár věcí bylo dosti průhledných

- kdyby se Addie LaRue a Gallantovi narodilo dítě... mohla by to být tato kniha a postava Smrtonoše, ten nádech to podle mě (a pár kamarádek) rozhodně má

- bezvadná romance

- Smrtonoš (v originále Death, tedy Smrt) mě dokázal okouzlit... bez spoilerů mohu říci, že je to prostě zajímavej týpek

- ta atmoška byla suprová, stejně jako styl psaní, což s tím vlastně souvisí

Zrecenzováno ve spolupráci s knihkupectvím Luxor a společností Euromedia

Prokrastinuji
24.10.2023 5 z 5

Pokud stejně jako já máte rádi Neviditelný život Addie LaRue a Gallant, věřím, že Beladona vám sedne. Já jsem měla velká očekávání, a rozhodně nejsem zklamaná. Nejvíce jsem samozřejmě v příběhu ocenila romantickou linku. A vůbec mi nevadilo, že zápletka má detektivní aspekt - jsem čtenář, který detektivky opravdu nemusí.

Jediné, co bych mohla vytknout je, že se ke konci opakovaly určité fráze mezi Signou a Smrtonošem. Nebo mi to tak alespoň přišlo, a je to škoda. Knize nechybí čtivost a příběh je ideální do sychravých podzimních dnů.

4,5/5

SilvieB
21.10.2023 3 z 5

Taková milá duchařina. Celkem předvídatelný děj až na konec , ten mě dost překvapil.

Ráda bych se dozvěděla víc o vedlejších postavách, snad v dalším dílu?

Nádherná ořízka.

Vampucha
18.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Beladona mě naprosto dostala, taky je to ideální čtení do podzimního dušičkového období. Venku je pošmourno, máte zapálenou svíčku, uvařený čaj, ze kterého se ještě kouří a vy jste s touhle skvělou knihou pod dekou na svém oblíbeném čtecím místě. Jestli nějaká kniha přesně zapadá do téhle představy, pak je to právě Beladona.

Příběh je od prvních stránek správně temný a jak postupně plyne, tajemná atmosféra spíše houstne.
Signa, hlavní hrdinka, má zvláštní schopnosti, které nemá žádný jiný smrtelník. Osud k ní není zrovna milý a její pěstouni jakbysmet. Až na výstřední Hawthornovi, ke kterým se dostává pár měsíců před svou plnoletostí. Jejich sídlo by bylo krásné, ale je ponuré a plné zármutku. Paní domu před časem zemřela a zdá se, že její dcera trpí stejnou nemocí.
Díky svým schopnostem Signa zjistí, že se dívku někdo snaží zavraždit a tak začíná na vlastní pěst pátrat. Jediný pomocník, kterého má je Smrtonoš, kterého nenávidí a kromě ní a mrtvých ho nikdo jiný nevidí. Postupně mezi Signou a Smrtonošem vzniká jakési příměří a jejich vztah je to, co vás při čtení bude bavit, ale také napínat do posledních stránek. Signa se snaží poznat sama sebe, zjišťuje, že možné to co celou dobu chtěla je jen přetvářka a skutečnost je docela jiná.

Je to fantasy, trochu detektivka a nechybí romantická linka, která je za mě skvělá a originální. Je to rozkošně temné a postava Smrtonoše je k sežrání :D
Překvapivě mi Signa byla celkem sympatická, já to s těma holkama mám většinou komplikované. Odhalit toho, kdo za vším stojí se mi nakonec nepovedlo, ale o to mi vlastně ani nešlo. Užila jsem si to od začátku dokonce a rozhodně potřebuji další díl!

Málem bych zapomněla, mám zmiňovat nádhernou obálku a ořízku? Protože pokud vás nenaláká to, tak už nevím co by to mělo být. Možná ten tajemný Smrtonoš, ten za to fakt stojí!

nada3314
17.10.2023 5 z 5

(SPOILER) BELADONA – nádherná kniha s ještě krásnější obálkou a ořízkou, kterou musí mít každá správná knihomolka ve své knihovně. Jsem nadšená z této temné fantasy. Nic tak originálního a krásného jsem asi ještě nečetla. Příběh mě vtáhl od první stránky a nešlo přestat číst. Postavy jsou úžasné, hlavní hrdinka Signa v kombinaci se Smrtonošem jsou dokonalá dvojice, která nás nenechá vydechnout.

Vůbec jsem netušila, že se jedná o sérii, ale o to víc jsem nadšená, že se zase někdy podívám do světa Signy. Doufám, že tentokrát už bude mít více štěstí a vše se v dobré obrátí a její moc se ukáže naplno. Určitě pilně trénovala a později nám ukáže co v ní ještě je.

Když jsem si knihu brala na čtení, hned mě zaujal název a říkala jsem si, co nebo kdo bude ta BELADONA – odpovědi jsem dostala a tohle by mě fakt asi nikdy nenapadlo.

Kniha je opět určena pro mladší čtenářky, ale i já si ji užila. Kdyby takové knihy vycházely, když jsem byla já teanegerka, tak asi nic jiného nedělám, než jsem zakopaná v příbězích. Nevadí, i tak si ke mně cestu našli a já si je můžu užívat nyní.

Skvělé, úžásné, temné čtení. Velmi originální! Moc se těším na pokračování a Vás určitě nesmí minout. Juch

vraždy smrt rodina pro dívky jedy sirotci pro dospívající mládež (young adult)

Adalyn Grace
americká, 1994