Básně Kima Klobouka

Básně Kima Klobouka https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19859/basne-kima-klobouka-19859.jpg 4 8 4

Dílo výjimečného korejského básníka (1807–1863), aristokrata původem, tuláka z vlastní vůle, milovníka alkoholu, žen a scenérií, jenž se stal mýtem už za svého života. Přeložila Miriam Löwensteinová.

Poezie
Vydáno: , DharmaGaia

Velekněžka
03.03.2024 4 z 5

Klobouku, Tvé básně čte málokdo
já ano
mají v sobě sílu, tu svobodu tuláka
skutečnou, co nelze ji ovládnout
jen podlehnout, však víš...

drakamena
23.01.2022 4 z 5

Zatím nejlepší sbírka korejské poezie, na jakou jsem v češtině narazila. Lyrikou mi v mnohém připomínala básně Li Poa nebo Tu Fua, což je vždy plus.

Pablo70
05.11.2020 5 z 5

Existují ještě dnes takoví tuláci jako Kim Klobouk? Toulal jsem se s ním po staré Koreji, viděl její krásu, potkával chudé i bohaté, líné mnichy, opilé učence a laškoval se ženami... Jeho milostná dobrodružství prý byla proslulá, ach, to moje zdaleka ne! Ale snad jsem na své životní pouti také něco pochopil. Jako Kim.

I na zemi jsou nesmrtelní
To bohatí jsou nesmrtelní
V lidském světě nejsou hříchy
Jen bída je hřích
Chudák a bohatý
Nemluv o nich zvlášť
Jeden i druhý se můžou stát
Jedním i druhým...

Tak to chodí.

Shindo
18.01.2018 4 z 5

Na svoju dobu nemravný, rebel a vyvrheľ, no dokáže zaujať ešte aj dnes, hoci na mňa jeho básne už nepôsobili až tak šokujúco. Od básní o obyčajných veciach či zvieratách, cez poéziu plnú smútku a clivoty, erotiky či posmešnej kritiky vtedajšej spoločnosti, bolo z čoho vyberať. Zaujali ma hlavne básne - dialógy a kedže Kim sa zjavne vymykal zavedeným normám, v zbierke sa nájdu trebárs aj básne, ktorých spoluautormi sú prostitútky (kiseng) alebo tuláci.

Ako už býva zvykom pri ázijskej poézii v DharmaGaii, aj táto vyšla v sympatickom vreckovom formáte, s predslovom a edičnou poznámkou od prekladateľa.

korejská literatura poezie

Autorovy knížky