Barva vraždy Bee Larkhamové ekniha

O Jasperovi byste měli vědět tři věci: 1. Vidí svět úplně jinak než vy. 2. Nedokáže rozpoznávat obličeje. Ani svůj vlastní. 3. Stal se jediným svědkem vraždy své sousedky Bee Larkhamové. Jenže chytit vraha, jehož obličej si nepamatujete, není jednoduché… Svět třináctiletého Jaspera Wisharta je vymalovaný barvami, které nikdo jiný nevidí. Slova, čísla, hudba, dny v týdnu, hlasy lidí — to vše má svůj vlastní, jedinečný odstín. V pátek však Jasper objevil novou barvu, která se mu nelíbí a které nerozumí — barvu vraždy. Jasper má podezření, že provedl něco strašného a že s tím má něco společného i jeho otec. Zakrvácený nůž, křik a obrazy, které mu víří v hlavě, chlapci nahánějí strach. Rozhodne se proto znovu projít události posledních měsíců a poté příběh svého vztahu s Bee namalovat. Jasper se zoufale pokouší vyznat ve svých vzpomínkách i barvách, které ho nakonec dovedou k pravdě. Zdá se však, že ve hře je ještě někdo další, kdo se jeho úsilí snaží překazit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/411893/barva-vrazdy-bee-larkhamove-R4s-411893.jpg 3.835
Vydáno (ekniha), Host

The Color of Bee Larkham's Murder, 2018

Kniha Barva vraždy Bee Larkhamové

Atuin

Ta kniha je výborná. Na debut je to až drze dobré. Pokud má příběh nějaké slabiny, autorka je umí zdařilé zametat pod koberec. Vyprávění je nezvykle zajímavé,což je u takových témat zásadní a nebývá to pravidlem.
Jasper je osůbka velice zajímavá,velice dobře napsaná a podmanivá. Věříte mu nejen každé slovo, ale máte dojem že to vám schází řada nebývale osobitých smyslů.

rode
06.09.2019

Jakožto člověk, který nejvíc upřednostňuje černou barvu, mi občas všechna ta kobaltově modrá a další barvy lezly krkem. Nicméně kniha se snaží přiblížit myšlení autistického chlapce, takže všechny ty barvičky a vzory jsou asi potřeba, ale i tak si myslím, že kniha mohla být o pár stránek kratší.

astra3
25.08.2019

Určitě zajímavý případ. Už jsem něco podobného četla. Lidí s různými poruchami je čím dál víc.

VeruFreckles
30.07.2019

Knihy s hlavním hrdinou s poruchou auristického spektra by se snad daly přehazovat vidlemi. Barevný svět synestezie i tak přináší něco nového, co v knižním vyprávění dobře funguje a provokuje čtenářovu představivost.

Příběh samotný začal mít spád až v poslední třetině. Začátek byl až zbytečně zdlouhavý. Knihu jsem několikrát odložila, ale jsem ráda, že jsem se prokousala k druhé půlce, kterou jsem si užila.

konicekbily
20.06.2019

Je to monolog dospívajícího chlapce s těžkou poruchou vidění/vnímání skutečného/reálného děje. Autorka to hodně zamotala: jednak osvětlováním chlapcovy choroby a podle mne nadměrným natahováním děje.

knihovniceVS
16.06.2019

Zdařilá kniha. Vždy bude porovnávána s Haddonovou knihou, ale tu cestu si autorka zvolila sama. Hlavním hrdinou mohl být klidně muž třeba o dvacet let starší, inteligenčně by na tom nebyl jinak, jen by už nevyvolával takovou dávku soucitu a kladných emocí. Jinak emoce u mě vyvolala spíš překladatelka, opakovaným použitím výrazu "v modrých džínech" :-( Po přečtení slova maršmeloun se mě pro změnu zmocní představa pochodu melounů, což v souladu s knihou je sice hodně barevná vize, ale prostě neoslní.

capricornus
14.06.2019

Ze začátku docela těžké čtení. Ale jsem ráda, že jsem knihu dočetla a dozvěděla se spoustu nových informací. Dějové zvraty v knize stojí za přečtení!!

elenai
11.06.2019

Na prvotinu je to velmi dobré. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že by kniha mohla být o sto stran kratší. Ale moc oceňuju téma, které si autorka vybrala. Ještě jsem nikdy nic takového nečetla. Tedy, o autistech ano, ale ne nic o synestezii a prosopagnozii. A nemůžu si pomoct, vím, že to musí mít tito lidé velmi těžké, ale zároveň je jejich svět o tolik bohatší. Příběh byl také slušný, z postav mě zezačatku trochu zklamal Jasperův táta a samozřejmě mě velmi rozčilovala samotná Bee Larkhamová, byť dopadla, jak dopadla. Závěr pro mě měl takový thrilleroidní nádech, kdy mi i místy zatrnulo. Super!

prosopagnosie

Autor knihy