Barokní koncert / Harfa a stín

Barokní koncert / Harfa a stín https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13431/bmid_barokni-koncert-harfa-a-stin-OTa-13431.jpg 4 8 1

Dvě novely kubánského autora naší doby. Barokní koncert (1974) se odehrává v Benátkách o masopustě roku 1733, kdy Vivaldi diriguje svou operu o aztéckém králi Montezumovi. Příběh vyjadřuje autorovo přesvědčení o nadčasovosti hudby a souvislosti jejích různých stylů. Harfa a stín (1979) je zamyšlením nad osobností Kryštofa Kolumba, nad motivací jeho objevitelských cest a úvahou o významu připojení Ameriky k Starému světu a také zamyšlením nad historií a problematikou americko-evropských vztahů.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

Concierto barroco / El arpa y la sombra

Skip
03.07.2014 4 z 5

Barokní koncert: Místy poněkud bizarní příběh mexického boháče, který vyrazí do Evropy, kde se setkává s Vivaldim a Händlem, kteří slušně "zapaří" na své nástroje. Carpentierova vášeň pro hudbu hrála velkou roli při napsání tohoto příběhu, což ale nedokážu moc ocenit, protože se mi nějak nedaří kombinovat hudbu a literaturu. Celé to bez varování končí v úplně jiné časové rovině, což mě poněkud vyvedlo z konceptu. Není to špatně napsané, ale také to nijak zvlášť nenadchne. Beru to mezi mými knihami jako takovou malou kuriozitku.

Harfa a stín: Děj této novely se odehrává ve třech časových rovinách. V první podepíše papež Pius IX. po dlouhém váhání souhlas se započetím svatořečení Kryštofa Kolumba. Ve druhé leží Kryštof Kolumbus na smrtelné posteli a čeká na zpovědníka. Rekapituluje, co mu řekne, a prostřednictvím této vnitřní rozmluvy se dozvídáme mnohé o jeho životě a cestách, přičemž Capentier popustil uzdu fantazii a hodně fabuluje, nikoliv však nezajímavě. Naopak jako by dodává podklady k zamyšlení, kdy si čtenář říká, že takhle to klidně mohlo být, anebo naopak. Ve třetí se sejde komise, která má rozhodnout, jestli bude Kolumbus svatořečen nebo ne. Odehrává se to již po smrti Pia IX. Zasedání komise je přítomen i Kolumbus coby neviditelná entita, protože se to odehrává kolem roku 1892, 400 let po objevení Ameriky. Celé zasedání má docela absurdní ráz a je to vcelku zábavné čtení. Celkově jde o zajímavou novelu, která se možná čte trochu ztuha, ale rozhodně má čtenáři co nabídnout.

Kryštof Kolumbus kubánská literatura hispanoamerická literatura

Alejo Carpentier
kubánská, 1904 - 1980