Balada pro Emily

Balada pro Emily https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523644/bmid_balada-pro-emily-651aacbee77fc.jpg 4 179 65

Psychologický thriller inspirovaný skutečnými událostmi. Kamila slíbila své matce, že se postará o úklid a prodej starého domu, v němž před mnoha lety společně bydlely. S vidinou snadno získaných peněz, díky nimž by si mohla splnit své sny, odjíždí do pohraniční sudetské vesničky, aby se pustila do práce. Netuší však, že špína, zatuchlost a tajemně popsané stěny jsou tím nejmenším zlem, které tady na ni číhá. Opuštěný dům má totiž velice pohnutou historii a Kamilin příjezd v něm probouzí něco, co zde přebývá už hodně dlouho a co nehodlá jen tak zapomenout na dávné křivdy. To něco Kamilu volá to něco na ni celý ten čas čeká a teď, když se konečně vrátila, už ji to jen tak nepustí.... celý text

Potolu
28.03.2024 5 z 5

Horory já můžu a tahle kniha mi velmi dobře naplnila mé očekávání. :-) Fotky doplnily atmosféru a pak ty v závěru úplně... To, že takový horor napsala i česká autorka mi jaksi... Nadmulo hruď vlasteneckou pýchou, protože "my taky umíme!" Vřele doporučuji všem milovníkům duchařských hororů... :-)

kramlinka88
27.03.2024 5 z 5

Jeden starý dům, tři hlavní dějové linky, ve dvou z nich hraje prim Kamila, jednou jako pětiletá holčička, když se spolu s maminkou Veronikou do domu nastěhuje a podruhé jako dospělá žena, když má dům před prodejem vyčistit.

Třetí linka nám odhaluje šokující živoření německé rodiny těsně po válce, psal se rok 1945 a mladý pár se musel schovávat ve sklepě spolu se svou 13-letou dcerou Emily.

Postupně se nám odkrývá nešťastný osud této rodiny. Dějové linky se pravidelně střídají, vše má své vysvětlení, dozvíme se, co se v domě před léty stalo, kdo je viník a hlavně jak do toho všeho zapadá Kamila.

Pro mě byly upřímně nejvíc šokující ty dějiny, především chování českých lidí vůči civilnímu německému obyvatelstvu, ve jménu hesla oko za oko, zub za zub. To zlo, které bujelo a rozpínalo se mezi obyčejnými lidmi.

Vždyť nebylo tehdy toho zla už dost ? Lidé zdecimovaní válkou a bídou....jak se mohli lidé k lidem chovat takto, po všech těch hrůzách, které všichni zažili? :-( A věřím tomu, že němečtí civilisté se taky neměli jak v bavlnce :-( Celá válka byla hra mocnářů, na to, kdo je lepší, kdo má větší prostředky, větší moc, ale tito lidé nebyli potrestaní, potrestaní byli úplně obyčejní lidé, kteří jen chtěli žít v klidu se svými rodinami a přáteli. Ať už to byli Češi, Němci, Poláci....Bylo mi z toho hrozně smutno, nejhorší je, že dějiny se stále opakují ať už tak či tak :-(

Po přečtení knihy vám bude, stejně jako mně, naprosto jasné, jak je možné, že se na jednom místě nakupilo tolik zla. A to takového, že dokázalo škodit i desítky let poté.

Tato kniha je opravdu jedna z nejlepších, jaké jsem kdy četla, a nejen co se týče hororového žánru, protože promiňte vydavatelé / prodejci, ale mysteriózní thriller to není ani náhodou, ale jedna z nejlepších knih vůbec. V této knize si každý čtenář najde to své a mě velice těší, a jsem hrdá na to, že kniha vzešla z pera české autorky :-) Vše pak skvěle dokreslují nejen fotografie přímo z domu, ale také naprosto úžasné kresby pana Dvorského. Tohle se tedy opravdu povedlo :-)

Jidu
26.03.2024 5 z 5

Fuha! Tohle byla jízda. Čekala jsem vše, ale upřímně, toto ne. Mazec! Top kniha tohohle roku!

Kniha je prezentována jako psychothriller, což opravdu nechápu proč. Ocitáme se totiž v hotové noční můře, která je horor jako poleno.

Tři dějové linky, každá svým způsobem strašná, každá odhalující něco jiného. V jedné jsme v době po druhé světové válce, při odsunu Němců. V druhé v roce 2003, kde hlavní postava prožívá útlé dětství v domě spolu s matkou. A v třetí, současnosti, kdy Kamila přijíždí dům zrenovovat a prodat.

V každé knize je nějaká linka maličko nudnější a nějaká zábavnější. Tady ne, hltala jsem každou stranu.

Já si knižní horory zakážu vidět, prostě si to něco nevizualizuji, ale to nám tady autorka nedovolí, jelikož příběh doplňují hrůzostrašné, ale i jiné (a z těch mě mrazilo ještě víc) ilustrace.

Myslela jsem, že už nemůže přijít nic horšího... a pak přišla strana 339...nebudu vám říkat, co se stalo, ale tohle mě rozsekalo a myslela jsem, že příběh nedočtu.

O knize bych upřímně mohla mluvit hodiny, ale řeknu to ve zkratce - tohle chcete. Jen čekejte horor a ne thriller. A čekejte fakt hrůzu. Myslím, že tohle otřese každým. Doporučuji na 100%!!

skalek
25.03.2024 5 z 5

Moje první " duchařina" ...Kniha je napsána podle skutečných událostí, konec 2.světové války, kdy se vše obrátilo...teď se ubližuje" vrací" Němcům ...I těm kteří nikdy nikomu neublížili...
Neskutečná mateřská láska, která se snaží chránit za každých okolností i po smrti....
Bravo, bravo p. Straníková

JanaŠamšová
25.03.2024 5 z 5

Jestli mi nějaká kniha utkví v paměti navždy, tak je to právě tato. Dlouho jsem se u knihy tolik nebála. Ta atmosféra je tak neuvěřitelně dobře popsána a navíc celý příběh provází naprosto dokonalé ilustrace, z kterých běhá mráz po zádech.
Tři časové linie, příběhy, které mrazí a děsí. Co se v tom domě stalo? A co ten dům vedle? Kdo je ta tajemná postava zjevující se v okně? Kdo na Kamilu neustále ťuká a čí zpěv to slyší? Může člověk zapomenout na minulost, tak jako Kamila?
Nedokážu jako rodič pochopit jednu věc. Proč Kamily matka poslala svou dceru do domu po tom, co v něm sama zažila.
Kniha byla neskutečně silným zážitkem a teď vím, že mě kromě klaunů, panenek děsí i medvídci.

Lucciella_L
24.03.2024

Naprosto skvělé čtení! Tato knížka u mě získala plusové body už jen tím, že je podle skutečné události - což miluju.... Kombinace duchů, starých domů a křivd... To je přesně to, co mám ráda...

Kamila se vrací do domu, který patří její mamince a který chce připravit na prodej, aby konečně získala nějaké peníze na studium. Dům je ponurý a dějí se tam divné věci... Všude kříže, podivné zvuky, halucinace... Kamila zjišťuje (za pomoci Erika), že nic není náhoda a všechno má své důvody.... a že za tím není nic jiného než tragický příběh a mateřské zoufalství.

V knize se prolíná příběh Emily, Veroniky s malou 5letou Kamilou a Kamilou v současnosti. Díky tomu plyne děj velice rychle a postupně se odkrývají "bubáci ve skříni".

Od začátku to bylo čtení plné strachu a napětí, doplněné o skvělé ilustrace.... A tím, že jsem to četla s partou skvělých holek, to mělo ještě svůj vlastní náboj.

To, že to bylo podle skutečných událostí, dávalo příběhu temný nádech, přestože všichni víme, jaká zvěrstva se po válce děla...

Za mě prostě SUPER!

TerkinKnižnySve
24.03.2024 5 z 5

Jarmila Stráníková - Balada pro Emily

Počet strán: 412
Vydavateľstvo: @nakladatelstvi_rosier
Žáner: #triler

Pri tejto knihy som mala dva pocity
1. Pocit takého strachu, že aj pri čítaní za bieleho dňa som mala polky stiahnuté na kameň
2. Beznádej

Tri rozdielne časy a predsa sa tak ľahko a prehľadne čítalo.

Začíname Kamilou v roku 2021, zisti, že napriek tomu že celý jej život mali s matkou "ďaleko do úst" , sa jej zverí, že vlastnia dom. Veľké prekvapenie, ktoré pri predaji obom finančne pomôže. Mama však do domu ísť nechce takže všetko nechá na Kamilu.

Ďalej tu máme Veroniku v roku 2003, ihneď zistíme, ze sa vraciame do doby, kedy v dome žila Kamila s mamou.

A na záver tu máme rok 1945 a začiatok všetkého.

Trištvrte knihy som sa tak bála az som sa hanbila aký som strachoprd, ale teda nevydesi ma len tak nejaká kniha o duchoch takže toto je ten znak toho, že tato kniha ma riadne grády!

Ale tiež som cítila obrovskú nespravodlivosť, bezmoc, smútok a veľký hnev.

Hovorí sa: klin klinom vybíjaš, ale tiež: zlo plodí len ďalšie zlo a tu jedno s druhým išlo ruka v ruke a vzišlo s toho to najhoršie, pomsta, ktorá nema hraníc a neberie ohľad na nepriateľa a nieto ešte pre priateľa.

P.S. tie kresby v knihe boli úžasné!

Ďalujem za štafetu Adka Klčová , ďakujem za úžasnú knihu Jarmila Stráníková a ďakujem dievčatá za #spolocnecitanie a spoločne prezivanie strachu
Evženie Pavelová
Lucie Dušková
Vlasta Śtěpánková

Kniha č. 68/2024
Štafeta č. 155

#recenzieTerka #kniznarecenzia #stafetovyzavislak #kniznizavislaci #kniznastafeta #podporujemeceskeautory #jarmilastranikova #baladaproemily #skbookstagram #milujemeknihy2

Obsah:

#Sudety #tajomnáminulosť #starétajomstvá #skutočnéudalosti #dom

Psychologický thriller inspirovaný skutečnými událostmi

zbožňuju_knihy
09.03.2024 4 z 5

Kniha byla čtivá, ale ten konec byl strašně rychlý a uspěchaný.
V závěru jsou nějaké fotografie z místa, které bylo pro knihu inspirací, ale vlastně nevíme, co konkrétně se tam dělo. Spousta míst je nedořešených nebo by snesly více prostoru (voják, který svedl matku, otec Emily..). U mě za 4* - za čtivost a za ty obrázky, které do knihy krásně pasovaly.

Kanuska
06.03.2024 4 z 5

Místo psychologického thrilleru by knize slušelo označení, že jde o čistokrevnou duchařinu.
Jako milovník hororu jsem na knihu narazila naprostou náhodou a málem mě jako cílovku naprosto minula.
Příběh starého zanedbaného domu se smutnou minulostí zaujal a bavil. Děj má tři hlavní časové linky a pak drobné odbočky. Ne vždy se hlavní postava Kamila chová logicky - ale, kdy se postavy v těchto příbězích takto chovají, že jo. Příběh svižně ubíhá a chcete vědět víc... ne vždy ale dostanete odpověď na všechny otázky.
Netuším proč Matěj bydlel tak blízko. Kolik bylo vlastně předchozích majitelů - to tam od hippísáka nikdo nebydlel? A proč ten zemřel? Protože byl muž? Co ten přízrak, který oblboval matku Kamily? Co otec? - takhle postava mi přišla nevyužitá, či neuzavřená. A tajemný úsek silnice mi přišla jako hodně slepá ulička, která navnadila... ale nic z toho.
Přesto šlo o skvělé počtení a pokud narazím na další knihu od autorky, nebudu váhat. A ty ilustrace jsou špičkové - krásně doplňují atmosféru příběhu.

Werule88
05.03.2024 3 z 5

Strašidelný a smutný příběh, který byl někdy až moc přitažený za vlasy.....

brabofka
04.03.2024 5 z 5

1 dům, 2 hlavní postavy, 3 dějové linky plus současnost. Autorka prolíná děj čtyřmi časovými úseky. Všechny spolu souvisí a krásně se na konci propojí a spojí. Opravdu dobře, přehledně postavené. Nedávno jsem četla příběhy K.Surmanové. Musím říct, že v tomto případě jsem se místy opravdu bála. Z knihy čišela hrůza a strach a ke konci i samotné zlo, ve chvíli kdy došlo ke kompletnímu vysvětlení. Za mě skvělé. Jen jak tu bylo zmíněno níže, ten sex tam byl trochu navíc mno...

Gabusza
28.02.2024 5 z 5

Opuštěný dům s tajemnou a nadpřirozenou historií. Kamila a další tři ženy, které hrají v příběhu dost důležité role.

Kniha je opravdu mysteriózní s námětem duchařiny. Jako chvílema jsem myslela, že se podělám strachy, jak to bylo strašidelné. Čtivost nechybí a navíc tomu autorka nasadila korunu tím, že se inspirovala skutečnými událostmi. Moc se mi líbí námět a že do příběhu zaznamenávala křehkost lidské psychiky a inspirovala se opravdovými halucinacemi člověka.
Je to tak tajemný a pochmurný čtení, až jsem měla husinu všude po těle!! Stojí určitě za přečtení.

renulka16
18.02.2024 3 z 5

Kniha Balada pro Emily je označena jako psychologický horor, ale jednoznačně zde sedí označení mysteriózní horor s psychologickými prvky.
Balada je přirovnávana k Darcy Coates a jejím strašidelným domům. Musím souhlasit, že v něčem je to svým způsobem podobné, jen s tím rozdílem, že Jarmila zvýšila laťku tím, že sem zakomponovala tři dějové linky. Třetí dějová linka je z období války a je zajímavá, protože je kniha inspirovaná skutečným příběhem a doplňuje tedy nějaké informace, ale mně sem přišla až taková přespříliš.
Nejvíce mě okouzlila linka, která se odehrává, když byla Kamila malá, byla strašidelná, bláznivá, byla svá.
Linka ze současnosti mně asi až tolik nebavila, respektive bavil mě začátek, kde se vše odhaluje, ale jakmile víme o co přesně jde, už je to takové stereotypní a zbytečně zdlouhavé a dle mě to poté ubírá na atmosféře a spádu.
Co mi ale nejvíc asi přišlo nevěrohodné je ta uspěchaná část mezi hlavními hrdiny. Bylo to rychlé, bez chemie.

Celkově ale musím zhodnotit, že je kniha čtivá, díky třem dějovým linkám originální. V knize je také několik úžasných ilustrací od Jirky Dvorského, které skvěle doplňují příběh a jsem velice ráda, že tam jsou, protože knihy s ilustracemi jsou prostě boží. A nesmím zapomenout na výbornou obálku.

Lucissia
13.02.2024 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Strašidelné a smutné. Domyšlené do podrobností a ty fotky a fuj ten jeden obrázek uvnitř. :-) Nemusela bych mít v knize ten sex, ale dejme tomu. Jen bych chtěla vědět víc o těch skutečných událostech, podle kterých je kniha napsaná. :-)

cornetka
11.02.2024 5 z 5

Tahle kniha mi neskutečně sedla. Styl psaní, postavy, děj, prostředí, propojení časových linek - prostě všechno. Jen tedy nevím, zda bych ji nazvala jako psychologicky thriller - spíš takový hororový. Každopádně je hodně čtivá, děj rychle utíká a úplně mě vytáhla do děje.

Autorce se výborně podařilo navodit děsivou atmosféru, která působila tak věrohodně. Celé to ještě povýšila skvělými obrázky, které vás v klidu nenechají. Často zažijeme situace, po kterých bych okamžitě prchala z domu a nikdy se tam nevracela. Je to skvělá kniha, která je inspirovaná skutečnými událostmi - doporučuji přečíst i doslov, ve kterém se o tom dozvíte víc. Pokud se chcete bát ještě víc, čtěte knihu večer nebo v noci.

gordon13
05.02.2024 4 z 5

Moc pěkně napsaná kniha od české autorky, což je velmi potěšující.
Příběh byl vskutku hororový, odehrávající se v různých časových
rovinách, to mám moc ráda. Jen mi připadal hodně natahovaný, zkrátila
bych, místy jsem ztrácela pozornost. Autorku si do budoucna pohlídám,
píše skutečně chytlavě!

Zuzulinka
19.01.2024 5 z 5

Výborné čtení.

wendys93
18.01.2024 5 z 5

Tohle bylo výborný čtení. Fakt sem si ho užila, i když to nebylo nic pohodovýho. Balada pro Emily je silným psychologickým románem, který zcela jednoznačně ukazuje, jak sme jako lidi nesnášenliví vůči ostatním, jak moc si ubližujeme navzájem v naprosto mylné představě, že máme právo na pomstu bez rozdílu a slitování a že ze zla nikdy nemůže vzejít nic dobrého.
O to silnější pak celý čtení je, když si uvědomíte, že vše je založeno na skutečných událostech, místě, době...a o to víc si přejete aby to celé byla jen pouhá fabulace.

kalinka99
13.01.2024 4 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou a výborný počin české autorky. Možná to mohlo být ještě víc hororovější.

HanulkaK.
10.01.2024 5 z 5

Knížka byla opravdu... chytlavá... už dlouho jsem žádný horor nečetla, ale od téhle knihy jsem se opravdu nemohla odtrhnout, skvělá oddechovka.