Balada o siedmich obesených

od:

Balada o siedmich obesených

Prierez poviedkovou tvorbou predstavuje Leonida Andrejeva ako spisovateľa mučeného strachom z chaosu a ničenia tradičných hodnôt. Andrejevove poviedky, v ktorých sa prejavil vplyv Dostojevského, možno charakterizovať ako realistické, naturalistické, symbolistické, fantastické i expresionistické zároveň. Tematicky ho zaujímali najmä otázky spoločenskej morálky, problémy vzbury proti skostnatenému náboženskému cíteniu (Život Vasilija Fivejského) či protest proti tyranii (Balada o siedmich obesených). Základným tónom pritom zostáva pesimizmus, ktorý v jednej chvíli znie ako tichá melódia, kým v ďalšej už buráca ako napríklad v poviedkach Kresťania, Lazár, Múr, Priepasť, Prízraky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27826/balada-o-siedmich-ob.jpg 4.327
Originální název:

Рассказ о семи повешенных (Paskaz o semn povešennych) (1909)

Žánr:
Literatura světová
Vydáno:, Ikar (SK)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
Palivo
17. července

Ahojda!

Balada o sedmi obešených je knížka o sedmi lidech, kteří čekají na smrt. Já čekal dost často na autobus když jsem byl mladší, takže si dokážu představit, jak otravné to musí být.

Celá knížka se odehrává v cele, což dává rozum. Kdyby se odehrávala třeba na koupališti, to by asi bylo trochu divný ne? No nevrťte hlavou co to tady píšu za blbosti, já ty moje recenze nečtu, to vy je čtete. Nemáte nic lepšího na práci?

Jak už to u Andrejeva chodí, stačí mu věnovat pár stránek každýmu oběšenci a vykřesá z těch několika vět tak hutnej psychologickej profil, že by si jeden ukroutil hlavu, jak mu to jde dobře. Já jsem četl knihu během Wimbledonu, takže když jsem kroutil hlavou, stíhal jsem u toho sledovat Djokovic - Anderson.

Hodnotím 8/10, dva body strhávám za fakt, že v knize není ani jeden tank, Jirka Pomeje a grupnsex.

000nugatovej
01. května

Každý z odsouzených přijímá rozsudek svým svébytným způsobem. Ovšem zoufalcem je i ministr se svým panickým strachem "v jednu, po poledni". Mistrovská sonda do psychiky člověka.

wiix
01.06.2015

Adorujem ruských autorov 19.-20. storočia a na odporúčanie som sa nechala zviesť na toto dielo, avšak nič nové mi nedalo, avšak neodradilo ma od ruskej literatúry.

eraserhead
13.03.2013

To byl samý Tolstoj, Dostojevskij, Gogol, Puškin... Proč mi doteď nikdo neřekl o Andrejevovi? A jeho výborné sondě do posledních hodin několika odsouzenců k trestu smrti? Jak je u této edice snad již zvykem (ještě tomu nebylo jinak), výborný výběr a nádherné setkání. Andrejev má velmi jednoduchý, prostý, přesto niterně poutavý styl a všech sedm odsouzených dokázal vykreslit hodně povedeně. Budu se muset poohlédnout po nějakém dalším Andrejevově díle.