Balada mrtvého světa

Balada mrtvého světa https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518941/bmid_balada-mrtveho-sveta-Zcv-518941.jpg 4 80 36

Před stovkami let rozdělila magická apokalypsa svět vedví. Nikdo přesně neví proč, a Hledačka Robin Pembertonová doufá, že se stane první vědkyní, která na to přijde. Neváhá proto riskovat a podnikat cesty do Starého světa, ve kterém magie ještě funguje, je ale vrtkavá a může zabíjet. Kai Austen – kapitán jednotky strážců Hranice o tom ví své. Jeho bratr vědkyni na jednu z výprav doprovázel a už se nevrátil. Kai jí to nemůže zapomenout a během vzájemné potyčky ji pronásleduje skrze Hranici až na druhou stranu. Kvůli všudypřítomným hrozbám uzavřou křehké spojenectví a brzy zjišťují, že magie Starého světa začala hnít. Dokážou včas odvrátit blížící se konec, který může pohltit celý kontinent?... celý text

klarunas
14.10.2023 5 z 5

Nevěděla jsem co očekávat, jelikož toto byla má první knížka od autorky Alžběty Bílkové. A absolutně nelituji! Kniha vás zavede do světa, který je prodchnut magií a plný bohů. Nicméně byl v minulosti rozdělen vedví a na jedné straně najdete “náš svět bez magie a na druhé straně, za Hranicí, je ten magický, plný monster, lidí co ovládají kouzla a plný starých bohů. Tento magický svět mají za úkol prozkoumat takzvaní hledači, kteří riskují svůj život, aby odnesli vzorky a zapsali si zvláštní jevy ze země za Hranicí.

Hlavní hrdinkou je slečna Robin Pembertonová, tvrdohlavá dívka, která pochází z bohaté rodiny, ale vždy si šla za svým i když s ní rodiče nesouhlasili. Robin je právě zmíněnou hledačkou a jednoho dne se vrátí v zuboženém stavu bez svého kolegy, který nejspíše zahynul. Nic si z té události nepamatuje. A od této chvíle se její svět obrátí naruby. Díky knize, kterou dostala od bytosti z magického světa se u ní začne projevovat magie. Je z toho vyděšená, tudíž se vydá na druhou stranu za Hranicí, aby zjistila co se sní děje a vyřešila záhadu s jejím ztraceným kolegou.

K Robin se přidá i Kai Austern, kapitán jednotky strážců Hranice, který ji chce polapit a získat od ní informace o jeho ztraceném bratrovi.

Ten svět, který vylíčila autorka v knize je dokonalý, ano mísí se tam severská mytologie až po jiná náboženství, monstra, kletbyale vždyť je to fantasy a tohle přesně miluju. Čím déle knihu čtete, tím více je temnější a strašidelnější. V životě by mě nenapadlo, že si zamiluji knihu, která prakticky vypráví o cestě na jedno místo. Ale stále se tam něco děje, buď hrdinka či hrdina přemítají o svém životě a nebo je chce někdo zabít. Moc se těším na další díl!!! A prosím víc romantiky mezi Robin a Kaiem. Protože milostná linka tam je taky, ale jen malilinkatá .

Moc doporučuji.

Bryel
14.10.2023 3 z 5

"Přežilas. Oklep se. Jdi dál."

Věřím, že si Balada mrtvého světa najde spoustu nadšených čtenářů, ale já se k nim nezařadím.
Kniha zachycuje temný svět plný magie a bohů rozdělený magickou Hranicí vedví.. Inspirace jinými autory je očividná.
Hlavní hrdinka Robin má většinu nešvarů a vlastností typických YA hrdinek, které se pokouší zachránit svět.
Rozhodně si nemyslím, že by příběh byl špatný, jen mi úplně nesedla jeho forma. Hodně popisných pasáží, hodně rýpání v minulosti a vzpomínkách, málo dialogů a minimum dějových posunů.
Za mě je to trochu utahaný úvod do série..

TerryDee
11.10.2023 5 z 5

Od Bětky @alzbetbilkova mám doma dvě knížky, a z toho jsem již četla Z kouře a kamene, která se mi líbila jak příběhem, tak stylem psaní. Takže na tuhle knihu jsem se těšila a zároveň jsem byla zvědavá, co nám tenhle příběh přinese.

V první řadě musím vyzdvihnout propracovaný svět a jeho historii. Před mnoha lety byl svět rozdělen tzv. Hranicí na dvě části, a to na část bez magie a na část s magií. Nikdo neví, proč se tomu tak stalo. Za úkol prozkoumat magický svět mají hledači. Jenž podnikají nebezpečné cesty na druhou stranu za svým výzkumem.

Hlavní hrdinkou je hledačka Robin Pembwetonová, jenž podniká výpravy za hranici. A i když ví, že jí pokaždé hrozí smrt, tak ona se nevzdává a postupuje tuto cestu znovu a znovu, aby přišla věcem na kloub. Druhou postavou je kapitán brenwické stráže Kai Austern, a take mladší bratr Willema, což byl hledač a partner Robin, který je však už rok nezvěstný. Kai to dává celé za vinu Robin a proto se k ní chová se záští a chladným srdcem. Ale to se vzhledem událostem postupně změní.

Robin a Kai se ocitnou ve Starém světě a vydají se na cestu k Ashaře a pověstné Alisterově věži. Cesta je to nebezpečná a na každém rohu jim hrozí smrtelné nebezpečí. Proto spolu uzavřou spojenectví. A právě během tohohle putování se začnou více sbližovat a poznávat se.

Můžu říct, že příběh je všemi čtivý a napínavý. V knize se pořád něco dělo a nutilo vás to pokračovat ve čtení. A pak byl konec!? A já si říkala, what?? Takže doufám, že se pokračování dočkáme brzy. Už se nemůžu dočkat.

Hodnocení: 5 / 5

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji @endlessbibliophile z @humbook a @humbook_blogeri #spoluprace #humbookblogeri

Local_Bunny
10.10.2023 5 z 5

Knihy od Alžběty mám moc ráda. Mají takový temnější vibe, který se postupně stupňuje a Balada teda jede až na hororové vlně. Zatím i obsadila první místo ze tří knih, které u nás prozatím vyšly.
Robin je tvrdohlavá a nebojí se jít za svým. I když jejím osudem je sedět nás čajíkem v krásných šatech, ona raději oblékne kalhoty a jde prozkoumávat nebezpečný svět, který je od toho jejich oddělen magickou hranicí. Kai, nejmladší kapitán Strážců, bojuje se svými vnitřními démony, do kterých Robin tak trošku zapadá. Co se ovšem stane, když se za hranicí ocitnou oba?
Příběh možná může mít pomalejší start, ale mě hrozně bavilo, co všechno postupně odkrýval. Miluju tajemství a intriky, tady ani o jedno není nouze a i když akce možná není tolik, jako jinde, parádně to vyrovná fakt, že vážně stojí za to. Svět mi přišel možná trošku inspirován severskou tématikou, máme zde různá monstra či bohy, kteří nám jsou představení a do Starého světa perfektně zapadají. Knize nechybí správná dávka sarkasmu, občas zahraje na emoce, je to pořádně temný, místy až děsivý, je tady slow burn a taky enemies to lovers.
Kniha se nicméně primárně zaměřuje na putování spojené s pátráním po pravdě. Narazí tady na sebe dva světy, kdy každý dostával jiné informace a oba zjistí, že pravda je ještě horší, než očekávali. Závěr jsem si trošku poskládala, jelikož pár vodítek tady je, nicméně i tak jsem byla zvratem příjemně překvapená. Hlavně tedy tím otevřeným koncem, jelikož jsem myslela, že kniha bude stand alone
za knihu v rámci spolupráce děkuji Albatros Media

Kris204
08.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Pozor, je to dílovka!
Já jsem za to naštvaná. Těšila jsem se na jednodílné fantasy, příběh ve smyšleném světě, ale romatický příběh dvou lidí (Kaie a Robin).
To jsem sice dostala, ale děj (ani jejich vztah) nebyl uzavřený, a ještě konec naznačuje dlouhý epický příběh boje (asi) bohů. To jsem od knihy podle anotace nečekala a dost mě to zklamalo.

JaAnička
08.10.2023 5 z 5

Upřímně lituji všechny, kteří díky škole a povinné četby zavrhli českou literaturu, a díky tomu přicházejí o tyto a podobné literární skvosty.

Tato knížka je totiž skvělá, má skvělý děj, skvěle popsané prostředí plné temnoty, nebezpečí, magie a mrtvých bohů...Také má ale skvěle popsané postavy. Autorka krásně vystihuje jejich vzájemný vztah, mentalitu, různé životní strasti, a díky tomu i jejich následnou motivaci a to, co dělají.

Já jsem z knihy vskutku nadšená, je to ale balada, takže nečekejte Armentroutin eroticko-fantasy román, ale spíše jeho dark verzi z níž budete pociťovat bolest na hrudi.

Jen škoda, že je ta kniha tak strašně krátká...ať už je druhý díl prosím.

lvice_elaa
06.10.2023 2 z 5

Na tuhle knížku jsem byla fakt natěšená. Super námět a název, jenomže zpracování za mě bylo až moc nezáživný a nepovedený. Psát autorka umí, to je vidět, ale má děsně popisnej a utahanej styl, navíc pořád dokola opakuje stejný informace. Knížka je taková slátanina všeho možnýho, od princezny Mononoke přes Robina Hooda až po severskou mytologii. Fakt mi nepřišlo nijak napínavý ani originální, jak se po někom sápou stromy nebo v hlavě slyší hlasy. Nedorozumění mezi postavama je klasicky trapně založený na tom, že si prostě neřeknou, co si hrozně chtějí říct. TAK URČITĚ, RADŠI CHLAPA NECHÁM, AŤ SE KE MNĚ CHOVÁ JAKO NEURVALEJ KRETÉN, HLAVNĚ ABYCH HO CHUDÁKA NERANILA :-D Chemie mezi nima funguje tím stylem, že nás autorka čas od času upozorní, že se přitahujou. Chyb a překlepů za mě taky až moc. Plus mě docela naštvalo, že se člověk nikde nedočte, že má jít o sérii. Další díl si s klidem nechám ujít.

Kate3003
04.10.2023 3 z 5

"Přežilas, oklepej se, jdi dál."

Pro mě je to již druhá kniha od Alžběty Bílkové. Jako první jsem četla knihu Z kouře a kamene a po přečtení Balady mrtvého světa se mi potvrdilo, že má autorka velmi příjemný styl psaní, který mi sedí. Už prolog mě na knihu opravdu navnadil a byla jsem zvědavá co se po tak trochu hororovém úvodu bude v příběhu dále odehrávat.
Dostáváme se do světa, který byl díky magii rozdělen vedví a nikdo neví co se vlastně stalo. Mnoho informací, které se na veřejnost dostanou jsou pouze dohady a zájem o to co je za magickou hranicí opadá.
To ovšem neplatí pro hlavní hrdinku Robin, která je odhodlaná objevit tajemství Starého světa i za cenu vlastního života. Robin je vlastně takový typická YA hrdinka, která dost často dříve koná než myslí a přestože by měla být trénovaná hledačka tak čas od času dělá poměrně nelogická rozhodnutí.
Při její poslední výpravě se k ní připlete kapitán Kai, jehož bratr byl také hledač a v minulosti Robin doprovázel na výpravách. Kai ze začátku působí jako pěkný protiva, ale postupem času odkrývá svou pravou povahu, která se skrývala za bolestí ze ztráty jeho bratra.
Chemie mezi hlavními postavami mě docela bavila mám ráda, když se postavy trochu popichují a neskáčou si hned od začátku kolem krku. Takže za to má rozhodně autorka plusové body.
Celkové fungování světa, magii a různé bytosti nám autorka rozdrobila do celého příběhu takže se vše dozvídáme společně s hlavními hrdiny. Vůbec by mi nevadilo kdyby bylo celkové fungování světa a magie popsáno ještě o něco více.
Trošku mě zklamal konec, který mi přijde unáhlený a tak nějak useknutý. Chápu, že kniha má mít pokračování a proto není možné příběh zcela uzavřít, ale tady je konec až moc otevřený a celkově z něj plyne více otázek než odpovědí.

Za knihu k rezenzi mnohokrát děkuji @humbook_blogeri

patricieG
03.10.2023 4 z 5

Na knížce mě zaujal hlavně její svět, který je rozděleny magickou hranicí na dvě části.... část starého světa kde stále vládne magie a hlavně překypuje různými magickými bytostmi, jak už dobrými, nebo zlými. A část nového světa, který dosáhl velkého pokroku hlavně na vědecké úrovni a posílá do starého světa své výzkumníky - hledače. Četla jsem různé recenze, že někomu tato hranice připomíná třeba Vrásu z Griši, za mě tam moc podobnosti není, takže se toho nemusíte bát.

Autorka si celkově s knižním světem vyhrála a vytvořila příběh plný dobrodružství a záhad. Líbilo se mi, že jsem po celou dobu vlastně nevěděla co stalo mezi Robin a Wilémem a celá ta záhada mě poháněla dopředu.

Postav v knize není moc, takže si nemusíte pamatovat hromadu jmen. Hlavní hrdinka Robin je nefalšovaná hledačka, která touží po poznání starého světa a hlavně po nápravě a spojení obou světů. Robin pro mě je pozitivní a hlavně racionální postava.
Hlavní hrdina Kai byl z počátku dost protivný, ale měl k tomu své důvody. Postupně se projevuje jeho práva povaha a hlavně celkově ovlivnění jeho otcem a Wilémem.
U hlavní dvojice se mi líbila hlavně jejich lidskost a autentičnost, oba se nebáli projevit své emoce když šlo do tuhého. To se mi líbilo hlavně u Kaie, že to není takový ten typicky YA hrdina, který je ukovaný z oceli a ničeho se nezalekne .

Já v knize vidím jen malé mínus a to je slabá romantická linka, ale to jsem už věděla předem, takže to je jen můj osobní problém. A překlepy v knize, kdy třeba v jedné části dělá něco Wilémem, ale je tam napsáno Kai.

Konec knihy jsem vůbec nečekala, vlastně jsem ani netušila, jak to může dopadnout a teda wau... druhý díl bude určitě pecka a já už se těším až se vrátím zpátky za Robin a Kaiem.

Knížku jsem četla v rámci spolupráce s @humbook_blogeri @humbook

lena.o.knihach
03.10.2023 4 z 5

Balada mrtvého světa je již třetí knihou od první vítězky Hvězdy inkoustu. Já jsem Z kouře a kamene ani Kosti mrazu nečetla, ale po Baladě se do nich určitě pustím. Tahle fantasy od Alžběty Bílkové se mi líbila, a když se jedná o českou autorku, mám radost o to větší.

Kdysi dávno rozdělila magická apokalypsa svět vedví.
Hledači studují a prozkoumávají Starý svět, ve kterém magie ještě funguje. Aby mohli podnikat tyto nebezpečné vědecké výpravy, musí projít skrz přísně střeženou Hranici.

„Jsi pořád Robin Pembertonová. Brenwickská Hledačka. A velice tvrdohlavá, hrdá žena, která mě občas přivádí o rozum.“

Robin pochází z vyšší společnosti, jenže se odmítá promenádovat v šatech, když ji v hloubi duše láká dobrodružství.
Kai je kapitán jednotky strážců Hranice a jednou Robin pronásleduje na druhou stranu, aby se dozvěděl pravdu o svém bratrovi, který se odtud už nevrátil.

Příběh začíná téměř hororovým prologem, který mě naprosto uchvátil. V tomto duchu kniha dál nepokračuje, ale najela na klidnější vlnu.
Hranice mi připomínala Vrásu z Griši. Výpravy ve Starém světě oplývaného magií, kde na každém kroku číhaly nestvůry z nočních můr, neměly chybu. I když se tu dost putovalo, nikdy to nebylo to stejné, jako byste sledovali dobrodružný film. Jen tu Mumii s Brendanem Fraserem (jak zmiňuje sama autorka) jsem tady neviděla.

Nechyběla ani lehká romantická linka. Jsem ráda, že v tomto případě byla jen vedlejší a spíše oťukávací, protože mě hodně zajímal ten svět, magie, nadpřirozené bytosti zkrátka vše, co se v příběhu dělo. A co je nejlepší? S postavami se nemusím loučit, protože Balada mrtvého světa bude pokračovat.

#spoluprace #humbookblogeri @humbook_blogeri @humbook @albatrosmedia @nakladatelstvi_fragment

Prokrastinuji
03.10.2023 5 z 5

Anotace mi dávala vibes Anihilace, ale ve finále jsem dostala něco úplně jiného Obě hlavní postavy - Robin a Kai mají určitý trauma, a nevyřešenou minulost ohledně smrti Kaiova bratra + je tady i lehká romantická linka. Máme tady nový originální svět se svou historií, božstvem, legendami a magií. A bože ten samotný hororový úvod?! Ten byl brutální ale pak už to bylo klidnější. Hodně mě zaujalo nakousnutí otázky cenzurování informací - lidi nevěděli vše, protože jim to bylo zatajováno. V příběhu se hodně putuje, ale rozhodně jsem tam nenašla žádná hluchá místa. Dvě další postavy v zápletce mi navíc připomněly můj oblíbený seriál Britannia. No rozhodně mě to dost bavilo, a myslím, že by to mohlo sednout třeba i čtenářům Naslouchače. Snad se brzy dočkáme dalšího dílu

4,5/5

annora_cte
30.09.2023 4 z 5

"Přežilas, oklepej se, jdi dál.“

Fantasy kniha plná dobrodružství, která vás nenechá si oddechnout.
Na začátek chci vyzdvihnout perfektně propracovaný svět, který je rozdělen Hranicí. Autorka nešetřila na fantazii, byla jsem přímo ohromena tvory, prostředím a historií světa, se kterou přišla.
Dějem vás provede Hledačka Robin a nejmladší kapitán v historii císařského vojska v Brenwicku Kai Austern. Děj je plný dobrodružství a cesta překypuje nebezpečnými nástrahami. Budete chtít odhalit pravdu a vyřešit jisté problémy spolu s hlavními hrdiny.
Ohledně romantické linky, obávala jsem se, jak to s ní bude, ale nakonec jsem byla potěšena, protože nedostala tolik prostoru. Kaiovi a Robin bych to jistě přála, avšak víc mě zajímal samotný svět za Hranicí a ne jejich vztah.
Tenhle úžasný, magický a temný svět jsem si užila, bavilo mě dozvídat se od zkušené Robin nejrůznější fakta a historii.
Konec mě víc než nalákal na další díl, skončilo to zajímavě, napínavě. Nemůžu se dočkat druhého dílu.
Abych ale jen nechválila, mám jedinou negativní věc, a tou je poměrně velké množství překlepů.
Nicméně co se týče samotného obsahu, kniha je propracovaná, čtivě napsaná. Za sebe určitě doporučuji.

Za poskytnutí knihy v rámci #spoluprace mockrát děkuji @humbook a @humbook_blogeri

Tereziee
26.09.2023 4 z 5

Po knize Balada mrtvého světa jsem šla na jisto, protože jsem chtěla vyzkoušet další českou fantasy autorku. A musím říct, že jsem byla velmi mile překvapena. Co musím vyzdvihnout je velmi dobře propracovaný svět. Svět, který je rozdělený Hranicí, a který je na každé straně naprosto odlišný. Celý příběh je jedno velké putovní dobrodružství, kde na hlavní hrdiny Robin a Kaie čekají různé nástrahy. Samozřejmě se mezi hlavními postavami krystalizuje i nějaký ten romantický vztah, který funguje, jiskří a není vůbec na sílu. Celý příběh vyvolal spoustu otazníků - hlavně na konci a doufám, že autorka brzy napíše pokračování. Nutně potřebuju vědět, co bude dál.

Knihomol_ka
21.09.2023 5 z 5

Na začátek bych chtěla říct, že jsem měla trochu obavy se do knihy pustit. Jsem nakonec velmi ráda, že jsem knihu vzala do ruky a přečetla si ji. Byla jsem velmi překvapená, jak je příběh krásně promyšlený a do detailu propracovaný. Klobouk dolů před autorkou.

Svět, který se rozdělí vedví. Na jedné půlce je magie a na druhé ne. Líbí se mi opravdu tento nápad. Hlavní hrdinka Robin je hledačka, která se vypracuje na cestu za Hranicí. Je to velmi nebezpečné a na každém kroku jí hrozí smrt.

Příběh je čtivý a plný napětí. Pořád se zde něco dělo a já jen čekala co zase přijde.

Strážce Kai mi ze začátku nebyl až tak sympatický, ale postupem času se ukazuje, jaký doopravdy je.

Co se týče romantické linky, tak je to velmi pomalý a v podstatě tu nic není. Jen takové oťukávání. Jestli mi to nějak vadilo? Vůbec ! Já si užívala samotný děj a zajímalo mě co se tam vlastně děje.

Příběh se mi opravdu líbil a chci rozhodně další díl. Na závěr bych chtěla říct, že jsem byla překvapená, že česká autorka napsala tak úžasně propracovanou fantasy knihu.

Za mě rozhodně doporučuji

Za poskytnutí knihy děluji @albatrosmedia #spolupráce

nofreeusernames
19.09.2023 5 z 5

Představte si svět rozdělený dávnou magickou apokalypsou vedví. Jedna půlka zůstává téměř nezměněná, plná nadpřirozených bytostí a magie, z té druhé kouzla vymizela a život šel dál. Ve své hlavě to vidím jako viktoriánský Londýn ve stylu Kronik prachu versus starý svět s magií inspirovanou v anglosaském folklóru (myslím, že manga Čarodějova nevěsta čerpá z podobného zdroje, nebo možná ne, ale prostě se mi to spojilo).

Z toho nemagického světa se dříve pořádaly pravidelné výpravy za Hranici, což byla úloha hledačů, jenomže s tím je konec. Hledačka Robin toto rozhodnutí ale nehodlá akceptovat, a tak se i přes zákaz ocitne zpátky ve Starém světě. A ne sama, omylem se k ní připlete i kapitán strážců Kai, jehož bratr se kdysi nevrátil z jedné z výprav, shodou okolností z té s Robin. Takže asi chápete, že není její největší fanoušek a asi tušíte, že se to změní, protože #hatetolove, hihi. Tohle mě samozřejmě dost bavilo, protože romantiku já potřebuju.

Ale nebojte, tahle recenze nebude jen o lásce, bude i tom, jak parádní má ta knížka atmosféru (miluju třeba cestu lesem), jak si ji Bětka nekonečným přepisováním vyňuňala, takže má dobré tempo, je napěchovaná spoustou zajímavých informací, které hltáte a pořád nemáte dost. Bětka sama na Goodreads píše, že má její kniha připomínat dobrodružný film mixnutý špetkou nadpřirozena, něco jako legendární klasika Mumie s Brendanem Fraserem. A jo, sedí to. Není to komplikované a těžké čtení, je to fakt jako se dívat na film, u kterého sem tam lapáte po dechu, sem tam přijde nějaké to awww, ale nezatíží vám to mozkové buňky do jejich úplného vyčerpání. Strašně fajn to je, fakt.

Grohlinka
18.09.2023 2 z 5

Když jsem si knihu vyzvedla, první věc, která mě zarazila byl rozsah, čekala jsem, že bude mnohem větší. Kniha obsahuje několik prvků, které se objevují v mnoha dalších fantasy knihách.

Hlavní hrdinka je typickou YA hrdinkou, má jiskru v oku a je nejlepší ze všech, přestože o sobě neustále pochybuje, občas se chová nelogicky až hloupě, vážně si myslela, že ji zadrží, když se přiváže provázkem za ruku, vážně? Má také tendenci řešit důležité věci v nejméně vhodnou chvíli, třeba když okolo ní padá suť a kamení.

Vadilo mi poměrně velké množství překlepů, u překladů to vůbec neřeším, kniha ani autor nemůžou za špatný překlad, tady je to ale nepochopitelné.

Z celého díla dýchá to, že se autorka hodně inspirovala u slavnějších děl a kolegů. Většinou mi to tolik nevadí, když tím autor původnímu dílu vzdává hold, ale mezi tím a sprostým vykrádáním je tenká hranice. Zajímalo by mě, kolik nápadů bylo originálních, ale popis ragnaroku, kdy autorka zaměnila pouze jména, mě trošku nadzvedl ze židle, to je pravda. Dala bych přednost méně působivému, ale vlastnímu nápadu. Chválím za stahování zajíce, všichni známe slavnější scénu s jelenem, ale tahle byla skoro propracovanější. Cítila jsem z toho Princeznu Mononoke (což byl prý záměr, takže chválím, pasáž s divočákem byla jak vystřižená). Ve stínu hvozdu s centrálním stromem. Hranice je také nápadně podobná Vráse, no zkrátka, bylo toho dost, snad až příliš.

Některé pasáže jsem i po kratičkém přemýšlení nerozluštila, jako třeba když našli mrtvého hledače, ví autorka, že mrtvoly nestárnou, že ano? Útěk před jezdci na ještěrech, kdy se Kai podrobně kontroluje, zda není zraněný ve chvíli, kdy má nepřítele v patách pominu, ale jak následně unikli těm ostatním, kdy je najednou odpoledne a celá pasáž je vlastně podivně useklá, to mě vážně zarazilo.

Celá kniha na mě působila jako koláž cool pasáží, které ale už někdo napsal, popravdě jsem čekala víc, mnohem víc.

Alžběta Bílková
česká, 1994