Bahnitá pole

Bahnitá pole https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404570/bmid_bahnita-pole-QA0-404570.jpg 5 185 55

Autorka se řadí po bok klasika jižanské literatury Williama Faulknera. Předloha úspěšného filmu Dee Reesové. Román Hillary Jordanové je osobitým, čtivým příspěvkem do žánru jižanské literatury, jenž se díky své nezaměnitelné, dusné atmosféře a mnohdy krutému, leč barvitému prostředí může směle zařadit po bok takových velikánů americké jižanské literatury, jakými jsou William Faulkner či Erskine Caldwell. Románový debut Hillary Jordanové je zasazen do osobitého prostředí mississippské delty, plné bavlníkových plantáží a všudypřítomné rasové segregace.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Vyšehrad

Mudbound , 2008

VladkaBU
12.02.2019 5 z 5

... velmi čtivý příběh, ale také drsný o rozdílech rasy, právech a vymezených místech, trestech, bahnu, o farmaření. Příběh z pohledu více osob už jsem četla a nijak mi nevadí.

Soofi
11.02.2019 4 z 5

Velmi silný, sugestivní příběh, který vás hravě vtáhne do odlehlé venkovské oblasti mississipské delty a komplikovaných osudů dvou rodin na zdejších bavlníkových polích. Postavení černošské rodiny Jacksonových nebylo jednoduché ani před návratem nejstaršího syna Ronsela a nově vzniklým přátelstvím s Jamiem, bratrem bělošského farmáře, který jim pronajímá půdu. Právě tyto dvě postavy boří zaběhlé rasové "zvyklosti," což vyvolá nelibost nejen v obou rodinách, ale i u dalších obyvatel delty.

Hillary Jordan ve své knize nabídne celé spektrum postojů k rasové otázce, od členů Ku klux klanu, přes převažující skupinu odsuzující násilí, ale zůstávající zatvrzele věrná statu quo a jeho pravidlům (černoch nesmí sedět v autě vedle bělocha, pokud nepracuje jako řidič, nesmí použít přední vchod do obchodu) až po moderně smýšlející postavy, které přece jen byly vychovány na americkém Jihu a tak i jejich liberálnost má svoje hranice. Ani Jamie, se všemi válečnými zkušenostmi, navzdory poznání odlišného evropského postoje k černochům, v některých momentech nedokáže zapřít vliv jižanské výchovy. Tento postřeh je jedním z mnoha, které dokazují, že autorka svůj příběh opravdu zná a ovládá.

Styl vyprávění byl místy tak působivý, že jsem měla pocit, že i já stojím vedle frustrované Laury v zajetí věčného bahna na zapadlé farmě vzdálené jakékoli civilizaci a všemu, co ji připomíná. Právě její postava mi byla velmi blízká a rozhodně patřila k nejpropracovanějším charakterům románu.
Celý příběh na mě zapůsobil natolik, že jsem od samotného konce očekávala větší vypointování, přesto jsem rozhodně nebyla zklamaná.
Zbývá jen doufat, že Hillary Jordan má ještě hodně co vyprávět.

cace
26.01.2019 3 z 5

Čtivý příběh, postav je zde hodně, ale jsou trochu málo prokreslené. Zůstávají pro mě cizí, pozoruji je zvenku a nedaří se mi souznít. Nevím, jak to vyjádřit. Ještě krůček k silnému příběhu chybí.

julie111
11.01.2019 5 z 5

Luxus! Zajimavé, nepředvidatelné, drsné. Rozhodně mohu doporučit.

Vojslava
01.12.2018 5 z 5

Mozaika náhledů skládá dohromady příběh, který jistě nebyl ve své době ojedinělý, ale tímto podáním získal na velké působivosti. Těžko se věří tomu, že americký Jih ještě po poslední válce vypadal takto a že se podobné historie děly... Klobouk dolů před autorkou, která stvořila tak sugestivní text...

loudomar
09.10.2018 5 z 5

Nádherný a drsný příběh vyprávěný z několika pohledů různých výpravěčů. Zaslepený Henry, pokorná Laura, věčně nasupený otec, nezkrotný Jamie poznamenaný krutostí války, Florence matka s nehynoucí láskou a její syn Ronsel nesmirmřitelný se svým postavením. Ti všichni vypráví syrový příběh života na bavlníkové farmě bez pozlátka a přikrášlení, nastiňují nevyrovnanou xenofobní společnost a nemilosrdnost KKK. Knihu mohu jen doporučit a jsem velmi zvědavá na její filmové ztvárnění. Postavy perfektně povahově vykreslené příběh úžasně čtivý.

Arsi007
06.10.2018 5 z 5

Uzasne vykreslena atmosfera 40.let a rasove segregace v USA. Postavy jsou uveritelne a naprosto dokonale vas autorka vtahne do deje. Pri cteni se citite jako soused z okolni farmy, jako kdyby se vas osudy postav osobne dotykaly a stejne tak vam pri nekterych scenach tuhne krev v zilach z nespravedlnosti a nenavisti, ktera je v okoli delty vsudypritomna. Doporucuji naprosto vsem a to i tem, kterym se o rasove segregaci tezko cte a boji se, ze tu bude premira nasili. Neni. Obojiho je zde ,,tak akorat". Nemuzu se dockat az se podivam na film.

Pett
10.09.2018 5 z 5

Nervy drásající vyprávění plné bahna, smutku a lidské malosti... osud za osudem vás nemilosrdně žene tímto polem černobílé krutosti... hltáte okamžik za okamžikem, až se slova zastaví a vyrazí z vás dech... tak moc silný je tento příběh několika neutěšených duší a... ani vy je v sobě neutišíte ještě dlouho a dlouho po dočtení posledního písmenka...

snoopylady
05.09.2018 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Jeden příběh vyprávěný z několika úhlů pohledu každého z aktérů.
Četlo se úplně samo, ani chvíli jsem se nenudila.

Irsaf
29.08.2018 3 z 5

Nebylo to špatný čtení.

Elmo
10.08.2018 4 z 5

Kniha mě opravdu chytla. Jen jsem ji tak zkusil a pak nemohl odložit. Střídání vypravěčů moc zajímavé (zvlášť manžel-manželka), od tématu rasismu jsem neočekával nic extra, ale teď mi pořád leží v hlavě. Proč taková nenávist a takové nepochopení? I to, jak válka člověka změní a i vítěze ošklivě poznamená.
Zaujalo mě exotické prostředí. Člověk by USA za exotiku nepovažoval, ale Jih je prostě jiný. Nikde kromě Forresta Gumpa jsem se s ním blíž neseznámil. Jen bych uvítal nějakou poznámku pro českého čtenáře, kde přesně se děj odehrává. Několikrát se tam zmíní slovo Delta a mně docela trvalo, než jsem přišel na to, že to není ústí řeky do oceánu, ale specifická oblast na dolním toku Mississippi. Bezútěšnost širých bavlníkových plantáží a bahnitých polí...
Některé události mi přišly lehce nepravděpodobné. Líbilo se mi, že to nebyl krvák a thriller, ale k napětí jsme se postupně dostali.

Ditules
08.08.2018 4 z 5

Kniha se silným tématem. Úplně mě dostává, jak se pohlíželo na Ronsela v Evropě a jak ve Státech. Střídání vypravěčů dodalo na celém příběhu zajímavost a opravdovost.

orinka3
14.07.2018 5 z 5

Ta kniha je strhující. Napřed jsem měla pochyby, jestli mi nebude vadit vyprávění jednotlivých osob a jestli to nebude knihu tříštit. Naopak, všechno do sebe krásně zapadalo a každou stránkou mi ti lidé byli bližší. Děj se stupňoval až k nesnesení a scéna s KKK, ta byla naprosto příšerná. Dva bratři mi připomněli Steinbeckův román Na východ od ráje. Ten má nepoměrně více stran, ale náboj stejný. Kniha mě k sobě tak připoutala, že jsem ji četla do noci, nedokázala jsem ji odložit nedočtenou. Stojí za všechny hvězdičky, a mnohem víc. Děkuji autorce.

Kvetulina
27.06.2018 5 z 5

Velmi pěkná kniha, silný příběh. Moc se mi to líbilo.

AlenaF
01.06.2018 5 z 5

Silný příběh. Kniha mě zcela pohltila. Zajímavě rozčleněné z pohledu jednotlivých postav. Velmi čtivé, doporučuji.