Atomové návyky

Atomové návyky https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461139/bmid_atomove-navyky-8rq-461139.png 4 704 123

„Malé změny, velké výsledky“ je motto mezinárodního bestselleru, který se stále drží na vrcholu žebříčků. (Protože funguje.) James Clear, jehož blog čte měsíčně milion čtenářů, vás naučí dosáhnout cílů pomocí drobných každodenních kroků – jak sám říká, stačí 1% změna každý den. Drobné, „atomární” krůčky mají v dlouhodobém horizontu obrovský vliv na dosažení všeho, co si zamanete změnit. Atomové návyky jsou malou a základní částí vaší proměny, současně mohou být obrovskou silou schopnou změnit vše, na čem vám bude záležet. V této praktické knize najdete konkrétní postupy lehce aplikovatelné v každodenním životě. James Clear striktně vychází z ověřených poznatků psychologie, biologie a neurověd. Jestli vám to tedy s novoročním předsevzetím letos tak úplně nevyšlo, nic si nevyčítejte, možná jste na to jen šli zbytečně ve velkých dávkách a bez pochopení zákonitostí. Březen bude novým startem! Naučíte se, jak: * se soustředit na to, že budete každý den o 1 % lepší (ne na vzdálený cíl) * odstranit zlozvyky a udržet si správné návyky * vyhnout se obvyklým chybám * překonat nedostatek motivace a slabou vůli * vybudovat své sebevědomí * udělat si čas na nové návyky * přizpůsobit své prostředí k dosažení cílů * dělat malé jednoduché změny s velkým konečným efektem * se vrátit zpět do správných kolejí, pokud na chvíli sejdete z cesty * jak tohle všechno zvládnout v praxi každodenního života Prodáno přes 1 milion výtisků Wall Street Journal bestseller USA Today bestseller Publisher's Weekly bestseller... celý text

Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: ekniha , Jan Melvil

Atomic habits , 2018

DendousSKS
16.01.2023 4 z 5

"Profesionálové dodržují harmonogram, amatérům do toho vždycky něco přijde. Profesionálové vědí, co je pro ně důležité, a jdou si cílevědomě za svým. Amatéři se nechají svést na scestí naléhavostmi života."

mazlak
10.01.2023 3 z 5

Jak se zlepšit, seberozvíjet nebo dosáhnout něčeho zdánlivě nedosažitelného. Tato kniha vás krok za krokem nasměruje tím správným směrem. Je dokonce pravda, že opakování je matka moudrosti. Tady se to od půlky tak hrozně opakuje a jen z lehka rozšiřuje, že mě kniha najednou začalu nudit. Dočíst tuto knihu do konce znamenalo místy opravdu velké přemáhání.

TessieB
03.01.2023 4 z 5

Seberozvojové knížky jsou u mě na černé listině, protože jsem z nich většinou spíš naštvaná, než aby mi přinesly něco nového nebo objevného a stejně po nich občas sáhnu, abych sama sebe přesvědčila, že nějaká dobrá přece musí určitě existovat. Tahle knížka mě překvapivě docela potěšila. Jasně, dala by se zkrátit (jako všechny knížky tohoto typu), ale nenašla jsem tam až tolik opakování předchozích myšlenek, jako třeba u Cirkadiálnního kódu nebo klasické "zaručené postupy, které VŽDYCKY fungují". Rady a tipy jsou dobře aplikovatelné, oceňuji i doplňující materiály, které jsou ke stažení i v češtině. Za mě povedené a ráda doporučím i dále, pokud chce někdo nakopnout v tom, nezačínat pořád znovu s nějakým návykem. Sice nakonec zjistíte, že to za vás nikdo neudělá, ale motivaci vám to poskytne :)

Jonna
29.12.2022 4 z 5

Myslela jsem, že si knihu přečtu, jen abych věděla na co další knihy o rozvoji odkazují, ale nakonec se kniha ukázala mnohem více přínosnější, než jsem myslela. I když s některými názory a řešeními plně nesouhlasím, vzala jsem si z této knihy pár zásadních maličkostí, které mě zase trochu posunuly.

EatYellowSnow
12.12.2022 2 z 5

Naděje tlouštíků na další zázračnou dietu

Halíře dělají talíře, tak lze shrnout víceméně celý merit téhle novodobé self-help bible pro lidi, kteří uvěří naději, že sprominutím slabší charakter lze vycpat a podepřít až fašistickou sebeoptimalizací osobnosti.

Úvodem je třeba upřesnit, že návyky a cíle, kterými James Clear celou dobu operuje, jsou zhruba na úrovni člověka s bouřící krizí středního věku a obřím komplexem méněcennosti: denně chodit do fitka, pak dělat mindfulness cvičení na jógové podložce, urputně bojovat s "prokrastinací", publikovat svůj blogpost a utěšeně rozšiřovat svůj mailing list v naději, že štěstí už je blízko - 1st world problems...

Mezi příklady této optimalizace, které autor uvádí, je třeba sekundant/asistent, který vám několikrát týdně změní hesla k sociálním sítím či smlouva s vlastním trenérem, která bude finančně penalizovat vaše absence. Vkrádá se pak otázka, jestli byste skutečně chtěli být (či žít s-) člověkem, který spolu s Jamesem Clearem celý život každý měsíc poctivě bilancuje nad Excelem, nakolik v uplynulém období splnil své závazky na sebezlepšování, meditaci, poznávání nových zemí a cvičení, odměňuje se dárečky za každou hodinu kytary a jehož Twitter denně v sedm automaticky odesílá ponižující status, aby se autor donutil včas vstávat a smazat ho. Vážně je tohle ten kýžený stav a osobnost, kterou se je žádoucí stát? Připomíná to příručku na hubnutí skrze bulimii či podvázání žaludku - ano, nějaký efekt se zjevně dostaví, ale skutečně je toto celostní a udržitelné řešení? Kdo by hledal mezi žádoucími návyky například zdravý životní balanc a spokojenou uměřenost, cestu k nějakému hlubšímu sebepoznání a dobrou komunikaci, schopnost naslouchat nebo být dobrým přítelem, rodičem a partnerem, bude zklamán, stejně jako více introspektivní typy a nedejbože ženy, mezi jejichž vzory nepatří olympijští atleti, investoři a Warren Buffet.

Problémem také je, že úzkostně obsedantní typy, které jsou hnané k úspěchu svou úporností a workoholismem, opravdu nepotřebují 300-stránkovou knihu, aby jim tento typ osobnosti uměle navodila: to potřebují sprominutím lenoši, kterým koncentrace i systematičnost 40 let utíkala mezi prsty, protože je zkrátka nemají ve vínku, a nyní se na Atomové návyky upínají jako tlouštík na další zázračnou dietu. I proto kniha způsobila takový rozruch a stala se mezinárodním bestsellerem: dává takový smysl, protože pouze pojmenovává a formuluje široce všem podvědomě známé principy, které jaksi všichni užíváme už od dětství a bráníme se jim zuby nehty. Zjištění, že k osvojení si hry na flétnu, tenisu či francouzštiny potřebujete drobnou častou každodenní práci, ponoření se do toho a získání zájmu o věc, je stěží revoluční, pouze vám někdo formuluje to, co na vás všichni pedagogové, lektoři i trenéři marně aplikovali dvacet let a nezafungovalo to dosud - proč by mělo nyní?

Zároveň si kniha v mnoha místech naprosto odporuje: celá první polovina hlásá, že cestou k úspěšné a konzistentní rutinně je hlavně plná sebeidentifikace s tímto životním stylem a ponoření se do jeho náplně, v závěru pak naopak přichází důrazné varování, že identifikujete-li se příliš s nějakým životním stylem (sportovec, kuchař, spisovatel...), po krachu nebo konci téhle etapy to pro vás bude naprosto zničující a nejlépe je mít "úplně fluidní a povrchní identitu". Tak jak tedy?

Knížka nepřináší víceméně nic nového, nějakou osobitou tezi či vlastní výzkum, a jde pouze o čtivý a celkem zdařilý kompilát několika starších prací, který je vydatně "amerikanizovaný" zaměřením na výkon, peníze a cvičení, četnými citáty a příměry ze sportu či byznysu a grafickými přílohami. Ústřední motivy jsou vyloženy víceméně v prvních třech čtyřech kapitolách, zbytek je nekonečná repetice ilustrovaná podivně naroubovanými citáty Senecy či Tao Te Ťing (?!), které navozují dojem, že autor podle vlastních zásad neúnavné repetice i píše knihy. Doporučil bych jí spíše lidem, kteří čtou úplně první knížku tohoto typu.

martin9666
22.11.2022 5 z 5

Ačkoliv je velká část rad a zásad popsaných v knize trochu "common knowledge" (když chci něco umět, musím to trénovat; sejde z očí, sejde z mysli; dopamin je skvělá droga) tak forma, kterou jsou informace prezentovány, vám pomůže přenést rady do reality. Zároveň kniha obsahuje praktické tipy, na které byste možná časem také došli, ale díky knize nemusíte vynalézat kolo. Stručná shrnutí na konci každé kapitoly jsou velmi praktická a díky nim lze knihu otevřít kdykoliv a osvěžit si popsané zásady. Krátký epilog a praktické dodatky skvěle knihu ukončují. Samozřejmě není každá kapitola skvělá: najde se několik "natahovačů", kde se opravdu nedozvíte něco, co už byste nevěděli ze základní školy. Celkově je však kniha hodně přínosná i pro lidi jako já, který tyto "self-improvement" knihy čte jen z důvodu, abych v nich hledal faktické chyby či nepoužitelné nesmysly, a mohl se smát chudákům, kteří mají tyto knihy jako osobní bible. Tohle sice taky bible není, stojí však za přečtení a především za vyzkoušení tipů a triků, neboť to je to hlavní, co kniha nabízí.

PetraBery
10.11.2022 4 z 5

Zajímavá kniha o zlepšení návyků, které ovlivňují náš život i naše cíle. Psané čtivou formou, pochopitelnou pro každého. Za mne určitě téma dobře a názorně zpracované.

janka2000
07.11.2022 3 z 5

Seberozvoj považuji za něco, co by měl dělat každý a tahle kniha mi přijde jako ideální pro někoho, kdo chce se seberozvojem začít. Jsou to prostě takové základy. Ten přínos knihy tkví víc ve studiích okolo, které zmiňují, než úplně v ní samotné. A vlastně od půlky už jsem se nudila a nutila do čtení.

m_pastorka
01.11.2022 4 z 5

Na mou osobnost je tahle kniha jako dělaná a organizuje a vylepšuje mě ještě více. Dala jsem si kvůli ni do telefonu Habit tracker a malými, drobnými úkoly a uvidime, jak dlouho mi vydrží motivace i při dodržení 4 základních zásad. Na rozvoj a pochopeni snah něco dělat pro změnu je tato kniha ideální.

kozel89
16.10.2022 4 z 5

Kniha je popsána čtivou formu a autor každou kapitolu přiblíží příkladem z praxe. Řekl bych, že se z knihy dá mnoho odnést, no a já doufám, že si z knihy něco odnesu a zjednoduším si život :-) Doporučuji všem, kteří si chtějí zapracovat na osobním rozvoji.

Miroslav1234
26.09.2022 5 z 5

Výborná kniha která vám vysvětlí smysl návyků a možnosti jak návyky efektivně vytvořit. Pro člověka kterému jde o seberozvoj je tahle kniha klíčová. 5/5

zuzmi39
10.09.2022 4 z 5

Tato kniha slouží jako ideální nakopnutí k produktivitě. Obsahuje nesčetné množství tipů k osvojení nových návyků, jak z nich vytěžit co nejvíc a jak si je co nejdéle udržet. Díky krátkým příběhům ze života a praktickým ukázkám vše lépe pochopíte a snadno si tak můžete sestavit vlastní plán návyků. Mně osobně kniha přišla velmi přínosná a už se těším, až teorii vyzkouším v praxi.

jasminecka
02.09.2022 5 z 5

Kdyz pominu americky styl psani... tak jo, libila se mi. A urcite si z ni dost beru. Poznat schemata, rozdelit nove navyky na mensi casti, jak je nabalovat na to, co uz delame, jak si usnadnit cinnosti, jaj rust... a jak se zbavit navyku nezadoucich. Doporucuju.

bee88maja
31.08.2022 5 z 5

Můžete přečíst desítky motivačních knih a nic Vám to nedá. Tahle jedna Vám díky předešlým načteným, může otevřít oči.

Za mne je to minikrůček k velkým změnám. Ovšem pokud někdo z Vás očekává koláče bez práce, bude zklamán. Žádná kniha Vám nezmění život jen tím, že ji přečtete. Proč má tato kniha celosvětový úspěch je ovšem zjevné.

Naučit se disciplíně může být pro mnohé po letech prokrastinace velmi těžké, ale ne nemožné.

Cítím z této knihy náboj a chuť zdolávat velehory :)))

Kdo by rád na svém životě něco změnil, a hledá alternativu - tomu tuhle knihu doporučím všemi deseti. Má Vás namotivovat a nabudit, a to opravdu splňuje.

Chmur
26.08.2022 2 z 5

Moc tady těm motivačním knihám nevěřím. Autor vykazuje typicky účelový přístup. Ohýbá buddhismus, Nietzscheho, Sokrata, psychologii, neurobiologii ke svému účelu. V podstatě je zneužívá.
Někdy píše úplné nesmysly. Např. množstvím přečtených knížek určitě nekumulujete znalosti. To co nebudete používat, z drtivé většiny zapomenete. No prolítnu to ještě jednou, zkusím aplikovat a pak svůj skeptický pohled možná zreviduju.

FrutyZ
12.08.2022 5 z 5

Na knihu odkazuje mnoho autorů motivačních článků. Jedná se aktuálně o naprostý základ v motivační/zkykové literatuře, která čtivým způsobem přináší mnoho obsahu.
Výhodou knihy jsou krátké kapitoly, které vždycky končí shrnutím důležitých myšlenek do krátkých vět. Autor používá hodně přirovnání a příběhů.
Tolik poznámek, jako z této knihy, jsem ji ještě nevypsal nebo nepoznačil.

KáťaM.
07.08.2022 5 z 5

Tohle je knížka, na kterou odkazují snad všechny novodobé knížky o motivaci a seberozvoji a nezbývá než souhlas, že tahle knížka je základ. Přečetla jsem na tohle téma už hodně knih, dlouho jsem si z žádné neodnesla tolik jako z právě z Atomových návyků, vřele doporučuji!

Ctenaricek4
17.07.2022 5 z 5

Moderní bible všech lidí, kteří se soustředí na budování pozitivních návyků.

DK_Ronie
08.07.2022 5 z 5

Za mě asi jedna z nejlepších knih z rozvojové oblasti, které jsem četl. Žádná extra nadbytečná omáčka (ano, opakování je matkou moudrosti a i tady to platí, ale není to obtěžující, spíše užitečné), řada velmi praktických rad a tipů. Myslím, že využitelné v praktickém životě.

dani.mertova
06.07.2022 4 z 5

Kniha je dobře napsaná. Obzvlášť se mi líbí praktické příklady, které jsou součástí celého vyprávění. Doporučuji všem, i těm, kteří si své návyky nepotřebují upevnit. Naleznete v příběhu spoustu situací i z běžného života.