Asfalt

Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují. Že je toto známé rčení pravdivé, se členové Kuffenbachova komanda přesvědčí po jedné nepříliš povedené akci. Jenže peklo není žádná pohádková idylka - ale temná industriální dimenze, kde jsou mrtví degradováni na mazlavou hmotu, na pouhý materiál. Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt. Problém je v tom, že Kuffenbachovi vojáci se s touto rolí odmítnou smířit. A jelikož mají výcvik, zkušenosti i potřebnou dávku šílenství, situace se poměrně rychle zvrhne. Pět žoldáků proti celému peklu. Noe může rovnou začít stloukat nový škuner. Protože tenhle svět utone v krvi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479628/big_asfalt-Lam-479628.jpg 4.3746

Kniha Asfalt

Mabie
předevčírem

Kniha je naprostý úlet, který přináší nejen brutální a značně znechucující prostředí a pubertálně akční děj, ale i geniální dialogy, detailně vykreslené postavy, gejzír vtipných hlášek a hromadu morbidních vtipů. Autorova fantazie je famózní, představivost brilantní, humor unikátní a v neposlední řadě umí Kopřiva čarovat s češtinou naprosto spektakulárně.
“Fantastický”, jak by řekl náš přítel Chorozon.
“Vila není ani tak vila, jako spíš letohrádek. Třípatrový dům, potřísněný rokokem se rozmachuje dvojitým schodištěm, balustráda se hemží štukovými volutami jako nacucanými pijavicemi. Celkový dojem: zmutované svatební šaty, co sežraly nevěstu, ženicha, svědka i s prstýnky a celý kostel a teď dřepí uprostřed pětihektarové zahrady, krkají, a čekají na další chod.”
Toto zcela jistě není literatura pro každého, ale kdo se Štěpánem Kopřivou najde souznění, ten bude nadšen. Přes všechno výše napsané se mi ale Rychlopalba líbila podstatně více a dávám “jen” 4 *.

Poeta.kno

Takhle barvitě popsaná každá "maličkost" se jen tak v nějaké knize nečte.

Solverino

Tak to musím říct že jsem fakt nedal. Sice spousta dobrých nápadů, vtipných, originálních a krásně barvitě popsaných.... ale tu totálně repetitivní akci jsem fakt nedal. Pořád stejné a pořád dokola. Takže sorry, ale proti Rychlopalbě a Křížové palbě je tohle fakt veliká bída, tak snad možná pro teenagery?

Merlin_CZ

Výborný zábavný akční a hlavně krvavý příběh.
Komando žoldáků proti celému peklu, z lidí, teda spíš lidských duší (asfalťáků) se tam dělá úplně všechno, trubky, stromy, tráva .....
Sakra tohle mě bavilo, sice to bylo hodně dlouhé, ale i tak jsem to přečetl na jeden zátah a parádně se bavil. Pár týdnů předtím jsem četl od Bureše Inferium což je ve své podstatě podobný příběh, ale tenhle byl teda lepší :)

Naprosto vede doktor Holofaust s polní lopatkou :)

DaNDee

SILNĚ DOPORUČUJU! Nechápu, jak se to tolika lidem nemůže líbit. Podle mě je to pecka! Kopřivova představivost a myšlenka celého podsvětí je úžasná! Rozjezd je sice slabší, ale na "pekelné skluzavce" se čtenář dostane do kůže jednoho ze členů týmu, jejichž totožnosti mimochodem působí tak, že si je člověk reálně dokáže představit a baví ho. Všechny hlavní postavy tak nejsou žádné "umělotiny," a za to velký palec nahoru. Popis démonů je potom naopak tak odporně naturalistický, že si snad nevzpomínám, kteří záporáci se mi kdy hnusili více (když nepočítám Neffovu Tmu).. zvlášť to tlustý lítající slizký démoní prase ! (na jehož jméno si samozřejmě už nevzpomenu, ale ten obraz mi byl vypálen do mozku navždy : D )
Většinou se mi u takhle dobře napsaných knih nelíbí závěr. Jednak protože čekám něco jiného (co už jsem si předem v hlavě vykreslil), ale také protože mi přijde, že závěry autorům tohohle typu české sci-fi nějak nejdou. U Asfaltu je to takové "nahoru-dolu." Nápad skvělý, ale provedení lehce pokulhává a ještě něco vepsat by tam přeci jen šlo.

PS: Moreanne, to je neomalenost! Jestli tohle čteš, tak si laskavě uvědom, že tvůj komentář je absolutně povrchní, vzhledem k tomu, že si knížku vůbec nečetla! Audio je naprosto nesrovnatelné s tím, když si vytváříš představu ve vlastní hlavě.

Michal_SK

Asfalt je klasika klasík a Koprivou najkvalitnejší román/príbeh, ktorý už pravdepodobne nikdy neprekoná. Je to umelecké dielo od prvej kapitoly, cez obálku, hromady textu až po záverečnú bodku. Je to aj celkom netradične písané, na rozdiel od iných akčných príbehov československých autorov tu sledujeme viaceré postavy žoldnierskeho komanda a teda príbeh nemá jednu ústrednú hlavnú postavu a nie je písaná z prvej osoby, ale pasáže, kde sa myšlienky postáv premietajú sú, takže človek má možnosť nazrieť hlbšie pod okraj. Kulhánek je možno klasika, ale Asfalt je rádovo lepší a patrí na absolútny vrchol akčných strielačiek v knihách.

Maud22

Před šesti lety jedni z nejlépe placených žoldáků sedí v baru, bez práce. Přemýšlejí, jestli se dát k popelářům. Prostě pokles na úplné dno, teda ne, úplné dno je práce burzovního makléře... :-) Komando se dává znova dohromady, aby splnilo zakázku za hodně peněz, ale poněkud specifickou, neboť zavání okultismem a magií. A pak už nastane šílená jízda plná zvratů, naděje, zoufalství, šílenství a bolesti. Jízda Peklem. Myšlenky jednotlivých protagonistů, které se jim honí hlavou a které absolutně nereflektují jejich skutečné jednání, jsou odlišeny kurzívou a jsou značně sebeironizující. To se mi moc líbilo, ta póza a ta skutečná dřeň. Pozor spoiler - Lucifer je údajně mrtvý. Je to fakt peklo.

ctenar2846

(+ SPOILER) Říci to ve zkratce, ale jak? Možná takhle: Geniální, grandiózní, gigantické, vskutku gargantuovské … ne není to konec, pouze mi došla superlativa, díky Pane Pudinku, vnášel jsi do děje sadismus na úrovni jako nikdo jiný.
Knihu jsem už četl poněkolikáté, neomylně patří k období Vánoc, když vidím, že se blíží ten čas, romantická zasněžená krajina, pohodová atmosféra, láska a mír všude okolo… tak to prostě musím něčím přerazit a Asfalt to přerazí pořádně, rozerve to na kusy a ty potom rozmačká na kaši a ve finále zapálí náloží tertytolu, protože bez něj by tomu něco chybělo. Dle mého názoru se jedná o naprostý unikát, brutální humor, drsné hlášky, vtipné situace se najdou co pár stránek (někdy i řádek), prvky fantasy, scify, odkazy na legendy popkultury, nekončící akce,….
(,,Kámo, chtěl jsi aby to byl kratší komentář!!!'')
(,,Kratší to nejde je to tak skvělé!!!'')
Jestli se chcete svézt na vlně krve, jako surfovací prkno mít čerstvou mrtvolu a přitom se naplno zasmát je tohle správná volba se vším všudy (jediné co mi chybělo, byl nacistický poklad, jinak bylo v knize absolutně všechno).