Arménská genocida - Příčiny, průběh a osobní svědectví událostí z let 1915-1922

Publikace poutavě a uceleně představuje jednu z nejtemnějších kapitol moderních světových dějin: likvidaci osmanských Arménů – aghet – mladotureckou diktaturou. Autor systematicky a na základě důkladného studia pramenů rozebírá příčiny aghetu (mj. přítomnost diktatury jedné politické strany, nastupující geopolitický řád národních států a světovou válku rozdmýchávající násilí v bezpříkladném rozsahu), jeho průběh i následky. Skrze dobové dokumenty a výpovědi přeživších i svědků z řad cizinců (misionářů, velvyslanců, představitelů zahraničních institucí…) umožňuje čtenáři lépe se vcítit do událostí, jež v roce 1915 vyvrcholily genocidou Arménů. Autor neopomíjí ani tak složité a zároveň citlivé téma, jakým je vztah politiky a paměti při pokusech uznat genocidu nebo ji naopak popřít. V neposlední řadě kniha představuje také české reflexe arménských událostí v soudobém tisku a v díle humanisty a cestovatele Karla Hansy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388568/big_armenska-genocida-priciny-prubeh-a--0kO-388568.jpg 3.85

Kniha Arménská genocida - Příčiny, průběh a osobní svědectví událostí z let 1915-1922

Prospero
13.07.2021

(+ SPOILER) Arménská genocida.. A to jsem myslel, že po Druhé Světové Válce a všech těch narušených egomaniacích a psychopatech, nebo Sebrenickém masakru mě už nemůže nic zhnusit víc. A ono hle.. po všech těch náckách a komunistech to dokázalo ještě Turecko.. A nevím, co mě znechucuje více. Jestli to, co dělali za Osmanské říše, nebo jejich celkový přístup k celé věci - mlžení, lhaní, popírání a nulová úcta, nebo snad snaha uznat svoji účast a zodpovědnost za všechna ta zvěrstva, co páchali na nevinných lidech.

Mám jenom jednu otázku..

Když někdo zabije vaši manželku a vyřízne ji vaše nenarozené dítě z břicha.. Pozabijí vaší rodinu, vaši matku, otce, děti, prarodiče a naháže je na jednu hromadu někde v lese, zmasakrované, někdo z nich je mrtvý, někdo polomrtvý a pomalu tam umírá.. Je odpovídajícím trestem ho prostě a jenom propustit z armády..? Nebo ho zavřít, dát mu teplou postel, tři jídla denně a střechu nad hlavou do konce života?

Tohle je spravedlnost?

Já měl za to, že se zavírají jenom lidi. To, co se stalo Arménům během první světové války.. To neudělali lidi. To byla zvířata. A zvířata se nezavírají, zvířata se utrácej. A jediný spravedlivý trest pro takové zrůdy? Umučit a zabít. Naházet do hromadného hrobu bez označení a nechat je tam hnít.

Protože..

To je vždycky keců, komentářů a vystoupení, jak každý kde co odsuzuje, ale tím to končí. Problémem dnešní společnosti je, že se o problémech přehršle řeční, ale málokdy se opravdu řeší. Co je mi do toho, kde jaký politik vystoupil s tím, že něco "zásadně odsuzuje"? Co z toho pozůstalí mají? A řešilo se tehdy něco? Neřešilo. V tomto případě právo přirozeně opět selhalo, a když se pozůstalí nemohli dovolat spravedlnosti morální cestou, tak logicky vzali spravedlnost do svých vlastních rukou a začali páchat atentáty na strůjce toho nesmyslného bordelu, který zničil život milionům lidí.. A proč? Protože blázen, protože schizofrenie, protože nějakému psychopatovi zase ruplo v bedně a zavelel. A banda nemyslících blbců a opic popadla zbraně a šla masakrovat děti.

Ale ano.. občas se zasmějete i u takového tématu, zvláště já, když jsem před několika měsíci četl tenhle článek a schválně si to uložil, protože jsem věděl, že jednou k této knize napíšu komentář..

"Americký prezident Joe Biden v sobotu formálně uznal za genocidu systematické zabíjení a deportace stovek tisíc Arménů, páchané vojáky Osmanské říše během první světové války. Informovala o tom agentura AP. "

- 24. Dubna, 2021..

Wow.. Super, po 106-ti letech.

Melic
18.07.2019

Precizním a vyčerpávajícím způsobem sesbíraná fakta o událostech, které nepatří všeobecně známým. Líbilo se mi jak autor, ačkoli by se kniha dala napsat vysloveně jako protiturecká, udržoval nadhled a krotil emoce čtenářů příklady "dobrých" Turků, kteří se snažili Arménům pomoci. Nemáme tak tendenci odsoudit všechny dohromady. Taky se mi líbilo celé uchopení práce, kdy je rozebírána stránka historická, geografická, politická i psychologická, že na vině nebyla jen samotná zášť, ale celkové geopolitické podmínky. Z hlediska čtivosti se přiznám, že bych radějil kratší knihu, pokud však někdo shání zdroj informací a podrobnosti, doporučuji.