Ariel alebo život Shelleyho

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Francúzsky spisovateľ André Maurois (1885 - 1967) je autorom celého radu životopisov významných osobností svetového umenia, literatúry a vedy. Prvým a azda najrománovejším je portrét anglického romantického básnika Percyho Byssheho Shelleyho. Súvisí to predovšetkým s dramatickým a na zvraty bohatým životom básnika. Autor si všíma Shelleyho život od čias strednej školy v Etone, potom krátky pobyt v Oxforde, odkiaľ Shelleyho pre ateizmus vylúčili, jeho priateľstvo so spolužiakom Hoggom, osudy jeho manželstva so spolužiačkou Shelleyho sestier Harriet Westbrookovou, ktoré sa skončilo jeho odchodom od ženy a jej neskoršou samovraždou (pre túto okolnosť odopreli Shelleymu právo vychovávať dve vlastné deti), vzťah Shelleyho a Byrona, ich pobyt vo Švajčiarsku a v Taliansku, kde napokon Shelley počas plavby na plachetnici zahynul aj s priateľom a námorníkom. Mauroisov pohľad na Shelleyho život, na mnohé rodinné tragédie, ktoré musel básnik prežiť, na jeho priateľstvo s Byronom, na finančné problémy, ktoré ho veľmi dlho trápili, to všetko je veľmi zaujímavé a dokresľuje to tvorbu tohto významného romantického básnika, jedného z najväčších nielen v anglickej literatúre. (záložka knihy)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93366/ariel-alebo-zivot-sh-93366.jpg 4.816
Žánr
Romány, Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Tatran (Bratislava)
Orig. název

Ariel ou la vie de Shelley, 1923

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Ariel alebo život Shelleyho

Přidat komentář
666Jitka
31. srpna

Kniha se mi dobře četla a rozhodně mě obohatila ve znalostech nejenom Shellyho života, ale i dalších pro mě zajímavých postav jako např. Mary Shelley, Lorda Byrona atd. Některé názory P.B.S., tohoto zásadového mladého muže, byly na svou dobu opravdu revoluční a jsou mi sympatické. Naopak některé jeho skutky mi přišly až sobecké, ale jak vyplývá z knihy a zdrojů, tak si P.B.S. ani neuvědomoval, čeho všeho byl možná příčinou ...

Jaruš7
24.05.2018

Tato kniha má být spíš dílem romanopiscovým než prací historika nebo kritika.
Skutečnosti jsou ovšem pravdivé a nedovolili jsme si připsat Shelleymu ani větu, ani myšlenku, která by nebyla obsažena nebo naznačena v pamětech jeho přátel, v dopisech nebo v básních; ale pokoušeli jsme se ty skutečnosti seřadit tak, aby budily dojem postupného odhalování a přirozeného růstu, jak je to vlastní jen románů.
Ať tedy zde čtenář nehledá ani erudicí, ani nějaká odhalení, a nemá-li skutečnou zálibu v citové výchově, ať dílko ani neotvírá.
Ti co se zajímají o historii a přejí si naše vyprávění porovnat s jinými, najdou na konci svazku seznam dostupných pramenů. A.M.
( Z předmluvy Laskavému čtenáři ).


Doporučujeme

Most přes navždy
Most přes navždy