Ariadna

Ariadna https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483103/bmid_ariadna-eiM-483103.jpg 4 65 65

Krásná Ariadna, dcera mocného krétského krále Mínóa, vyrůstá se svými sourozenci v paláci, v jehož podzemí je uvězněný Mínótauros, napůl býk, napůl člověk. Jednou z jeho dalších obětí se má stát mladý athénský princ Théseus, ale Ariadna se do něj zamiluje a pomůže mu. Její nit ho bezpečně vyvede ze zrádného labyrintu. Ale co se stane poté, co je monstrum poraženo a princezna odejde s hrdinou? Zajistí jí rozhodnutí zradit Krétu šťastný konec? Ve světě, kde rozhodují muži – a vrtkaví bohové, není nic jisté.... celý text

Literatura světová Romány Mytologie
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

Ariadne , 2021

Shaxx
13.12.2021 4 z 5

3,5*
Z Ariadny jsem taková rozpačitá.
Mám ráda řeckou mytologii a líbí se mi, že se autorka rozhodla zpracovat detailnější příběh postavy, která není zas až tak známá.
Plusem rozhodně je, že se příběh drží věrně legend a jde tedy zejména o to, že zevrubně vypráví příběh z pohledu hlavních postav, dvou sester Ariadny a Faidry.
Bohužel zde moc nefunguje, že by se sestry, ačkoliv vypráví svůj osud, přiblížily čtenáři jako uvěřitelné postavy. Není zde moc přímé řeči a Ariadna mluví o svém životě tak nějak netečně, spíš jako vzdálený vypravěč. Občas některé části postrádaly jiskru a celé to pohromadě držel hlavně zajímavý hlavní námět (tedy aspoň pro mě, jak jsem zmínila, mám ráda řeckou mytologii).
Ale rozhodně to nebylo špatné, to ne, dozvěděla jsem se zas něco víc, jen jsem měla problém se občas prokousat nějakými částmi.

Sisssi
29.11.2021

Obálka je vskutku nádherná, zpracování příběhu však bohužel pokulhává. Vyprávět příběhy z řecké mytologie z pohledu žen se stává novou módou. Bohužel autorky vždy sklouznou k zjednodušenému, černobílému pohledu na oddělený svět žen, utlačovaných chudinek, mezi nimiž se čas od času objeví pár silných výjimek, a svět násilných a brutálních mužů, kterým jde jen o slávu, moc a zotročování. Opravdu si ještě dnes někdo myslí, že svět funguje či fungoval tak černobíle? Opravdu si někdo myslí, že všem mužům vyhovuje válka? Autorky zpravidla bohužel postrádají hlubší vhled do mužské psychologie.