Anomálie

Anomálie https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476584/bmid_anomalie-DqW-476584.jpg 4 130 38

Co by se stalo, kdyby se v naší realitě objevila jistá anomálie? Po teroristickém útoku na newyorská Dvojčata americká vláda zjistila, že nemá jasný postup pro řešení krizových situací. Oslovila tedy dva odborníky, aby vypracovali manuál ke každé situaci, s níž by se letová kontrola mohla setkat. Ti sepsali soubor postupů, a navíc přidali protokol 42 pro neočekávané situace. A právě ten je jednoho dne opravdu aktivován a oni jsou povoláni řešit situaci, s níž se dosud nikdy nikdo nesetkal. V letadle z Paříže do New Yorku letí desítky cestujících. Mezi nimi jsou nájemný zabiják Blake, nigerijský popový zpěvák Slimboy, právnička Joanna nebo neúspěšný spisovatel Victor. Všechny spojuje jediná věc vedou svým způsobem dvojí život. Během letu nastanou turbulence, jaké pilot ani posádka ještě nezažili. Naštěstí vše dobře dopadne a letadlo podle plánu přistává v New Yorku. Jenže něco je jinak. A výraz „dvojí život“ najednou dostává úplně nový význam.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

L'Anomalie , 2020

libuse6749
04.07.2022

Kniha Anomálie je zajímavý kříženec scifi žánru, s nádechem thrilleru, kapkou romantiky a špetkou filozofickým zamyšlení. Román mě zaujal zajímavou zápletkou a má zvědavost neodolala pokušení dočíst se o dvojím životě pasažérů z letu Pažíž - New York. ️

Závěrem snad jen jedno moudro z knihy: "Jenže láska znamená neumět zabránit srdci, aby podupalo rozum."

Kutcho
11.06.2022 4 z 5

Nápad bol výborný a ani prevedenie nebolo v žiadnom prípade zlé, takže sa dá povedať, že ide o kvalitnú knihu. Napriek tomu, že ma celkom bavila, ma až tak nezaujala.

Dani25
10.06.2022 5 z 5

Netušila som čo mám očakávať od tejto knihy, zaujal ma názov. A asi v tretine knihy to prišlo a vravím si “čože??” :) Tak toto som nečakala. Prečítajte si ju. Je to zážitok.

Katania
20.04.2022 4 z 5

Taková trochu jiná kniha. Každopádně zajímavé, vtipné a nápadité.

ANTITERRA
16.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Brilantní dílo. Pokud je náš svět pouze x-tá projekce, jsem ráda, že jsem se ocitla zrovna v této verzi, kde jsem si mohla přečíst tento skvěle napsaný román, který autor zabydlel mnohovrstevnatými a uvěřitelnými postavami, se kterými pohybuje potměšile jako trochu zlomyslný, ale přesto laskavý bůh. Děkuji za fantastický zážitek.

harena
15.04.2022 5 z 5

Perfektní, originální román, trošinku sci-fi a trošku filozofie, občas proložené vtipnými komentáří, že jsem se smála nahlas. Nejdřív se asi v osmi kapitolách seznámíme s jednotlivými aktéry. Netrpělivě jsem čekala, kdy se konečně tito účastníci letu sejdou v letadle, které má proletět strašnou turbulencí - jak je uvedeno v anotaci. Jsem nadšená nejen jazykem, stylem psaní, nápady, četla jsem i dvakrát, abych pochopila, třeba:
(možný spoiler)
"Tato technická civilizace, jediná z milionu, pak sama o sobě dokáže nasimulovat, řekněme, miliardu "virtuálních civilizací." Přičemž "virtuální civilizací" rozumíme pokaždé stovky virtuálních ticíciletí, během nichž se vystřídají miliony virtuálních civilizací, z nich se zrodí stovky miliard stejně virtuálně myslících bytostí. Tak například: za padesát tisíc let jejich existence kráčelo po Zemi ani ne sto miliard kromaňonců. Nasimulování kromaňonce, tedy nás, je pouhá otázka výpočetní síly. Je to zatím jasné?"

"Jestli je ta hypotéza správná, Adriane, pak žijeme v podobenství o jeskyni, ale na n-tou. A to je k uzoufání: že máme přístup jen k povrchu skutečnosti a žádnou naději, že dosáhneme skutečného vědění, jenže budiž. Ale že i ten povrch sám je iluze, to už je na mašli."
Nevím, jestli je vhodné, aby si program házel mašli," mírnil ji Adrian a podává jí třetí kávu toho rána."

Čím je delší doba od přečtení této knihy, tím víc jsem nadšená a snad si ji budu muset vychutnat ještě jednou.

lusila
05.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Zo začiatku ma to vážne bavilo, páčilo sa mi, že jednotlivé postavy sú tak rozdielne a celý čas som si kládla otázku, čo sa vlastne stalo. Po nútenom pristátí druhého lietadla v hangári, to však skĺzlo do nudného deja-stretnutia dvojníkov- nuda, čakala som niečo originálnejšieho. Záver ma nijako neprekvapil. Škoda.

dvojkadvacet
03.04.2022 4 z 5

Čtivý francouzský cyberpunk, který je zároveň půvabným protitrumpovským pamfletem.

Jakubicek
14.03.2022 4 z 5

Originální příběh a téma. Knížka je hezký zamotaná a často jsem se vracel k předchozím kapitolám, abych si dohledat nebo ověřil informace, které během čtení dostávají nový rozměr. Možná jen těch hlavních hrdinů a dějových linek je trochu moc a je celkem náročný všechny udržet v hlavě. Ale jako provokativní a stimulující podnět funguje tahle knížka bezvadně. A člověk si nakonec řekne, že i v našem racionálním světě se mohou dít věci, které prostě vysvětlit nedokážeme.

Mona-Lisa
12.03.2022 5 z 5

Březen 2021. Let z Paříže do NY zažije turbulence, v pořádku přistane, jenže se stane po dvou měsících něco, co donutí tajné služby všechny pasažéry z toho letu seskupit a čelit této podivné situaci.
Neskutečně originální, lidský a osvěžující kousek. Který by mohl tlačit na pilu, ale nedělá to. Naopak, nechybí tomu nadhled, vtip, kousavost a nemilosrdný odraz lidského jednání. A takové kousky mám děsně ráda.
Taky palec nahoru, jak se mnou bylo pracováno jako se čtenáře, abych se bavila, jásala nad jazykem, cvičila paměť z hodin fyziky a zároveň sebezpytovala sama sebe, jak bych se zachovala v jejich situaci já. Nejde moc napsat, aby jste se nepřipravili o pointu ani to narvat do škatulky žánru. Já se nicméně v první řadě smála, rochnila v té situaci a konec přijmula s úšklebkem.

mikika
07.03.2022 4 z 5

těžko zařaditelný román, na který jsem se těšila, ale anotace mě zmátla a příběh šel kapku jiným směrem. o to větší byl požitek z nečekaného vývoje.

Tamten
04.03.2022 1 z 5

Tak tohle mě fakt nebavilo. První třetina knihy jsou krátké příběhy spousty lidí (kteří mají jeden společný let), často nepříliš zajímavé, neuzavřené. Prostě nastínění postav hrdinů, jen jich je plné letadlo. V druhé třetina se popisuje extrémně zajímavá událost, ale takovým způsobem, že ze všech možných variant by jste těžko vybírali nějaký nudnější. Opět z toho nic nevzejde a nějaký děj si spíše máte domýšlet. A jelikož jsem se doslech, že druhá část je výrazně zajímavější než třetí, tak jsem to raději ani nedočítal.

iceVS
17.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak tahle kniha mě posadila na zadek. Mimo jiné i doslova, nedalo se od ní odejít. Je úžasná. Osudy neznámých lidí se v jedné chvíli spojí, ba co víc zdublují. Doposud byla nejhorší vize, že člověk zemře, ale jak reagovat, když zjistíte, že jste dvakrát?
Kniha zasahuje do všech literárních stylů, je vtipná, kriminální, psychologická, filozofická, lehounký (a nepotvrzený) nádech sci-fi. Donald Trump tam nevychází jako úplně nejbystřejší chlapík :-)
Naprosto mě zaujala autorova verze Fermiho paradoxu, tu odteď beru i za svou :-) Líbí se mi ze všech nejvíc.

janamaluveckova
01.02.2022 5 z 5

Kniha se čte sama, navíc - jako bonus - je doslova prošpikovaná odkazy na jiná díla, lidi, filmy, hlášky... Takový postmoderní koktejl, trochu v duchu Binetovy Sedmé funkce jazyka. Pokud nemáte rádi scifi, tak se nebojte - není to klasická scifi a celý scifi prvek je tu spíš jako podkres...

LadyAnn
25.01.2022 4 z 5

Soudobé sci-fi? Lehce satirický román o současné společnosti? Filozofická esej? Žánrově prakticky nezařaditelné, ale vůbec to nebylo špatné! Naopak, hodnocení srážím pouze kvůli slabší poslední třetině knihy, ale to může být subjektivní… celkově jsem se bavila a doufám, že se dočkáme překladu také některé z dalších autorových knih.

karel9045
02.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Spoiler!! Velmi silné téma a navíc i dobře napsané. Polemizoval bych však s tvrzením, že jde o něco zcela nového. Již v roce 1971 !!! vydal geniální polský spisovatel Stanislaw Lem sbírku Dokonalá prázdnota (u nás vyšla v roce 1983). Jde o soubor recenzí na nově vydané, ve skutečnosti fiktivní, knihy. V jedné z povídek nazvané Non serviam (Nesloužím) modeluje skupina vědců a programátorů celé virtuální světy i s jejich bytosmi. Předmětem zájmu vědců jsou názory těchto bytostí na vlastní existenci i na náboženské otázky s ní související. Některé pasáže z Anomálie, jakoby Le Tellier převzal z této povídky. Třeba polemiku vědců o morálnosti svého počínání i o tom, jak by bylo jednoduché "odměnit" věřící bytosti nějakým posmrtným virtuálním rájem.

adorjas
21.11.2021 3 z 5

Anotácia knihy vám úplne postačí, pretože je napísaná tak, že "nespoileruje", ale zároveň hovorí o všetkom. A kniha vyhrala Goncourta, a ja som si tak celý čas hovorila prečo? Prečo sú na ňu všade oslavné recenzie a v čom som ja vinná, že mňa nezasiahla tak, aby som ju označila ako naj kniha roka 2021?
Možno keby som knihu vnímala ako scifi, tak si poviem, OK zaujímavý námet, dá sa s tým skvelo hrať. Ale táto kniha vraj nie je len scifi, je to spoločenský román, ktorý vyhral Goncourta, predsa!
Námet skvelý, postavy a ich počínanie sú zaujímavé na sledovanie, ale po dočítaní knihy vo mne kniha nič nenechala, dokonca postupne spomienky na ňu blednú. Takže, hodnotím osobne priemerne a dúfam, že nebudem jediná.
Pri preklade mi vadili, občas krko- a jazyko- lomne preložené vety a minimálne ma navnadila si konečne sadnúť na zadok a vrátiť sa k scifi klasikám typu Solaris! ;)

Petronela16
21.11.2021 5 z 5

Toto nebolo vôbec dobré!Toto bolo úplne že mega dobré! Už počas čítania som si v duchu formovala názor, ktorý sem dám, tak cítajte milí databazisti.
Vsetko, čo ste doteraz čítali o rôznych dramach ,románoch atd. v spojení s lietadlom - zabudnite.Totalne niečo nove, niečo, pre mňa dosť šokujúce, aj keď sa musím priznať, že niecomu som úplne dokonale neporozumela.Myslim však, že podstatu som pochopila.Inak trošku ma to aj vydesilo, lebo vždy všetky takéto veci majú určite nejaký logicky základ.
Treba si určite prečítať, budete vedieť zhodnotiť.Mohla by som opísať dej resp.hlavnu ideu, ale verte, ak by to mne niekto pred prečítaním nadškrtol už by to nemalo ten efekt a pôžitok z čítania.Preto neprezradím už viac nič, len toľko , že určite jedna z naj ak nie vôbec naj kniha kniha tohoto roka - samozrejme z môjho hľadiska.

satira francouzská literatura

Hervé Le Tellier