Ani ne pět minut

Ani ne pět minut https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522229/bmid_ani-ne-pet-minut-KoG-522229.jpg 4 77 27

Vlny Jaderského moře omývají chorvatská pobřežní městečka plná pohnutých příběhů. Jedním z nich je letovisko Baška Voda, o němž před smrtí mluvila i Lukášova matka. Skrývá se tam snad důvod, proč celý život neprojevovala emoce? Aby Lukáš našel odpovědi na otázky, které ho tak tíží, opouští se svou dospívající dcerou rodnou Prahu a vydává se do Chorvatska. V minulosti se paralelně odvíjí vyprávění jeho matky ukazující, že rodinné kořeny vedou na mnohdy temná místa a ovlivňují osudy lidí po řadu generací.... celý text

janeonthemove
17.10.2023

Některé rány zkrátka nezhojí ani čas. Nová kniha od Hany Raduličové Ani ne pět minut je útlá, ale rozhodně stojí za přečtení.

Lukášova matka před smrtí mluvila o chorvatském městečku Baška voda a k tomu neustále opakovala "ani ne pět minut.“ Není tedy překvapením, že se po její smrti Lukáš na místo vydává a chce odhalit, co se tedy před jeho narozením v Chorvatsku stalo. Příběh vygraduje celkem nečekaně a Lukáš cestou získá i něco, co ani nečekal. Bude ale rád, že se pustil do pátrání ve své minulosti?

Bylo to moje první setkání s autorkou a musím říct, že píše velmi čtivě. Po dočtení příběhu jsem měla potřebu jej s někým probrat, proto si myslím, že by to byla vhodná kniha pro nějaký čtenářský klub. Fascinuje mě to, že to, různé situace mohou ovlivňovat osudy lidí po řadu generací. Ale ono vlastně v každé rodině tak nějak souvisí všechno se vším.

EvikU.
16.10.2023 5 z 5

Tento příběh jsem zhltla. Bylo mi z něj tak neskutečně smutno. Hlavní hrdinka Anna prožívá své poslední chvíle v domově důchodců. Nemocná se srdcem a Alzheimerovou nemocí. Vzpomíná hodně na svoje mládí, většinou je smutná a duchem nepřítomná, ale při jedné z posledních návštěv se synem Lukášem řekne nahlas věty, kterým Lukáš nerozumí"ani ne pět minut" a Baška Voda. Co znamenají?

Lukáš nikdy své matce nerozuměl. Byla uzavřená, odpovídala jen na otázky. Ošetřila a postarala se o ně. O něho a jeho sestru Janu. Ale milovala je? Víc si rozuměl s otcem.

Po smrti své matky dostává v tašce věci. Krabičku s dopisy, které jeho matce psala babička a fotku, na které je mamka se svou kamarádkou a dvěma kluky. U moře, místo Baška Voda. Ukazuje fotku tátovi, ale ten si vymýšlí, že tam byli v červnu, přestože na fotce je psaný datum srpen 1968.

Lukáš pozve na dovolenou svou dceru Moniku, kterou po svém rozvodu vídá málo. Vydávají se na cestu do Chorvatska do Bašky a obeznámí ji s částí, kterou zjistil. Domnívá se, že měla maminka v
Chorvatsku milostný románek. Ano i ne.

Kniha je vyprávěná i vzpomínkami Anny, které se prolínají s vyptáváním Lukáše. Seskládá si postupně celou pravdu. Některé věci je nejlepší nechat spát. Jenže Lukáš už potřeboval znát pravdu. Nemohl jinak. Opět mi zasáhla srdce. Skvěle napsaný román o rodinném tajemství.

jadwiga
13.10.2023 3 z 5

Příběh, jenž se odehrává v oblasti Česka a Chorvatska, je poměrně krátký. Kniha má dvě časové linie, jednu kolem roku 1968, druhou v současnosti. Je to příběh o zamilovanosti, o rodině, o odpuštění, a o jedné velké životní bolesti.

Autorka vypráví trochu stručným stylem, za což jí ubírám hvězdičku. A je to z mého pohledu docela škoda, protože hlavní téma je zajímavé, jestli to můžu takto říct, když mluvíme o bolesti a trápení.

Hana Radulić je chorvatská spisovatelka s českými kořeny. A v příběhu je to znát. Obě země a místa v nich popisuje velmi uvěřitelně.

Pokud máte rádi v příbězích rodinná tajemství, kniha by se vám mohla líbit.

BohyněKuchyně
13.10.2023 5 z 5

Novinku mé oblíbené autorky jsem zhltla během dvou dnů. Příběh se rozvíjí tak nějak poklidně. Poznáváme starou ženu, která žije v domově pro seniory. Má Alzheimera a světlé chvilky se střídají s těmi, kdy nepoznává ani své blízké. Díky jejím vzpomínkám a vyprávění syna Lukáše se začíná rozvíjet její životní příběh. Lukáš vezme svou dceru Moniku, která po rozvodu žije s matkou a vyveze ji na dovolenou do chorvatského letoviska Baška Voda. Volba místa není náhodná. O tomto místě mluvila jeho maminka před svou smrtí. A k tomu opakovala "ani ne pět minut". Lukáš chce odhalit co se před jeho narozením v Chorvatsku stalo. Příběh vygraduje celkem překvapivě. Jestli bude Lukáš rád nebo nerad, že se vrtal v minulosti, to už si přečtěte sami. Ale svou cestou získá něco, co ani nečekal. Já jsem z knížky nadšená a předávám manželovi, který má autorku také velice rád.

mag097
13.10.2023 4 z 5

Lukáš se vydá na letní dovolenou do jednoho chorvatského městečka, které začala jeho alzheimerem nemocná matka zmiňovat krátce před smrtí. Dokáže vypátrat něco o minulosti jeho matky a zjistí, kam se vytratila ta mladá usměvavá holka?

Začátek příběhu podle mě mírně váznul a měla jsem pocit, že se autorka trochu hledá ve psaní hlavní mužské postavy. Pak se to ale rozjelo a příběh mě do sebe nečekaně vtáhnul.

I když se na počátku může zdát, že se jedná o lehce povrchní příběh, jeho konec a postupná gradace mě úplně dostali. No a ten název knihy jak do toho nakonec zapadne? Bomba!

Bylo to bolestivé, kruté a já týden po dočtení pořád přemýšlím, jak bych se srovnala s tím, být v pozici hlavního hrdiny. Až tak silný dojem ve mě knížka zanechala a to se mi moc často nestává. Jsem spíš ten tip čtenáře, co má tendenci děje knížek zapomínat.

Knížku vám jednoznačně doporučuji, určitě by se hodila na nějaké společné čtení či čtenářský klub, protože po jejím dočtení je o čem debatovat!

eva3992
13.10.2023 3 z 5

Lidské osudy a rodinné kořeny mohou mít svá temná místa a ovlivnit hned několik generací. Když umírala Lukášova matka, stále zmiňovala místo Baška Voda. Po její smrti se Lukáš rozhodl odhalit tajemství a vydává se se svou dospívající dcerou do Chorvatska.
Autorčiny předchozí knihy Esterčini otcové a Láska za ostnatým drátem jsou velice oblíbené. Dlouho jsem si chtěla některou z nich přečíst, ale než se tak stalo, dostala se mi do ruky její novinka Ani ne pět minut. S velkým očekáváním jsem se do knihy pustila, bohužel však velké nadšení se nekoná.
Když se ponoříte do příběhu, za chvilku si myslíte, že víte, jak to celé dopadne, ale autorka si se čtenářem pěkně pohrává. Věřte, že nic, co se na první pohled zdá jasné, tak nemusí být. Děj graduje a šokuje. Střídají se tu vypravěči i doba. Moc mě bavily ty části, ve kterých vzpomínala Lukášova matka na to, co prožila. Se samotným Lukášem jsem měla velký problém od začátku knihy mi byl nesympatický a bohužel se to za celou dobu příběhu nezměnilo. To hodně ovlivnilo mé dojmy z knihy.
Jak je u autorky obvyklé, narazíme tu na velmi vážné téma. Já osobně hodně prožívám, když čtu o podobných situacích. Tady mě to však nezasáhlo a obávám se, že to bylo právě kvůli tomu, jak mi nesedl hlavní hrdina.
Toto je však můj osobní problém a věřím, že pokud se do Lukáše dokážete vcítit, tato kniha vás rozhodně zasáhne.

_kniznisvet_
02.10.2023

Tato kniha mě nalákala především kvůli své anotaci, protože se příběh z části odehrává v Baška Vodě v Chorvatsku, kam jsem opakovaně jezdila celé dětství a mám k tomuto místu krásné vzpomínky.

Ovšem toto samé nemůže říct hlavní hrdinka Anna, pro kterou toto místo bylo nejkrásnější, ale i nejděsivější v jejím životě.
Bohužel Vám nemůžu prozradit víc, abych neřekla spoiler.
Z počátku jsem očekávala milý příběh, ale byl rozhodně temnější a vzal mě hodně za srdce.
Když se rozhodnete vrátit ke kořenům, může to pro Vás být i nemilé zjištění a někdy je dobré ani pravdu nevědět, protože Vás může zasáhnout jako šíp do srdce.

Na závěr musím říct, že autorka píše velice čtivě a byla jsem příjemně překvapená. Žádné zbytečné točení v kruhu, žádná série nezodpovězených otázek, ale vychutnáte si dojemný příběh s příchutí slané vody a čerstvého mořského vánku.