Nezkrotná Angelika

V pořadí čtvrtý příběh o krásné Angelice se odehrává sedm let po údajné smrti hraběte Peyraca. Poté, co se Angelika od krále dozvěděla, že Joffrey nebyl upálen na hranici, rozhodla se ho společně s lékárníkem Savarym najít a odjela na Sardinii. Z francouzského originálu „Indomptable Angélique“ , vydaného nakladatelstvím Opera Mundi, Paris 1960, přeložila Hana Müllerová. Vydání první....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102091/nezkrotna-angelika-102091.jpg 4.3126

Angelika 4.

27.07.2022

Angelika je Angelika.

girdi
02.09.2021

(+ SPOILER) Změna prostředí byla skvělý tah, moře i orient byly okouzlující, omamné a na Angeliku čekalo spoustu dobrodružství. Trochu se však bily poklidné popisné části s dramatickými událostmi, které měly hlavní hrdinku znovuztvořit. Ubírám jednu hvězdu, protože prostě všechna ta "minutí o fous", už byla trochu moc. ;-) A dodávám, že dvojdílné filmové zpracování, které si šlo vlastní cestou, příběh uchopilo taky velmi hezky.

A jen tak pro radost citace s třemi nejoblíbenějším postavami.

Zbožňovaný Desgrez:
„Je to strašně důležité, Desgrezi.“ „Samozřejmě že je to důležité. Známe to. Nehrozí nebezpečí, že byste obtěžovala policii pro nějakou maličkost. S vámi jde vždycky do tuhého: buď se vás právě chystají zavraždit, nebo jste na pokraji sebevraždy, nebo jste se rozhodla, že nakydáte hnůj na královskou rodinu, že otřesete základy trůnu, že se pohádáte s papežem, co já vím?“
„Ale Desgrezi, já nikdy nepřeháněla!“ „Právě to vám vyčítám. Nemohla byste občas hrát trochu komedii jako všechny ty hodné ženičky, co si váží samy sebe? Drama, prosím! Jen ne ale skutečné drama! Jenže pokud jde o vás, člověk musí okamžitě utíkat a prosit nebesa, aby nepřišel příliš pozdě. Takže jsem tu… a vypadá to, že včas.“

Úchvatný Rescator:
A najednou sama hledala pirátovy tajemné oči, jako by v nich nacházela odpověď. A tázala se, kde se bere moc toho muže, jenž jako by se několika slovy zmocnil její duše. Už pár dní žila zlomená, ponížená, zničená. Rescator ji najednou zdvihl a vytáhl ze dna propasti. Zatřásl jí, jako by ji šlehl kouzelným proutkem, a ona jako květina po zalití znovu zdvihla hlavu a odmítla ponížení. Usedla zpříma. Oči se jí znovu zaleskly zdravým rozumem. „Hrdá bytost,“ řekl něžně, „takovou vás mám rád".

Uhrančivý Osman Ferradži:
„Proč jsi opustila toho křesťanského piráta, který si tě koupil, toho Rescatora?“ Měl tak podivně nešťastný hlas, že zkoprnělá Angelika marně hledala, co odpovědět. „Mluv! Proč jsi uprchla? Copak jsi necítila, že osud tvůj a osud toho muže k sobě patří? Odpověz! Necítilas to?“ Teď se na ni díval a jeho hlas byl stále velitelštější. Bezradně zašeptala: „Ano, cítila jsem to.“

Velbana
10.11.2020

Jakmile jsem začala číst cítila jsem kolem sebe ze začátku příjemné horko, písek v botách a příšernou žízeň. Dostal mě víc a víc do děje.

m_martina
28.05.2020

Tento díl se mi líbil vždycky nejvíc. Dobrodružství na moři mne lákalo a hned bych se vydala po Angeličiných stopách, kdyby to bylo možné. A já byla o pár let mladší.

Leona91
08.03.2019

Velmi dobrodružná kniha. Vůně orientu ji okořenila a na chvíli jsme si mohli oddechnout od francouzského dvoru, který mě osobně však bavil. Občas jsem však úžasla nad hlouposti Angeliky. Všichni ji přesvědčovali aby necestovala do středomoří, vylíčili ji ty nejhorší scénáře a pak kdyz se náplni tak je velmi překvapená. Několikrát měla štěstí a vyklouzla z nepříjemnych chvilek, ale skrze svou lehkovážnost se dostala do horší situace. Dále me osobně hodně vadilo, že několikrát měla možnost se dozvědět kdo je její manžel a vždy z toho sešlo. Příběh se mi však celkove líbil a oblíbila jsem si i některé postavy. Bohužel zrovna ty postavy měli smutný konec a dodnes mi strašně vadí smrt Savaryho, kterého jsem měla velmi ráda a rozhodně si taky konec nezasloužil. Musím říci, že je to jedna zposledních knih,které v sérii ráda čtu. Knihy v Americe mě moc neoslovili a příběh mě začal následně bavit až manželé de Peyrac přijeli do Quebecu.

tatjana1737
27.02.2019

Kdo neviděl filmy, bude podstatně víc překvapen dalším dějovým vývojem v následujících dílech. Kdo viděl, už kupu věcí tuší ;-).

!!! POZOR SPOILER !!!

Tento jediný díl neměla moje maminka v době, kdy jsem se ve třinácti do čtení Angeliky pustila. Proto jsem tehdy vycházela hlavně ze znalosti filmu, který zde je už čistou fikcí, a proto mi v "amerických" dílech unikla jistá podstatná souvislosti mezi Angelikou a jednou z postav, které se v Novém světě zjevily. Knihu jsem poprvé četla před nějakými cca dvěma lety a přišla mi svými zvraty a akcí nacpaným dějem lehce neuvěřitelná. Letos jsem četla podruhé a líbila se mi podstatně víc, a to zejména právě onou dobrodružnou stránkou. Kdyby mým favoritem jednoznačně nebyl Desgrez, vystupující hlavně v "Markýze Andělů 2", volila bych "Nezkrotnou Angeliku" jako svůj neoblíbenější díl.

Středomoří jako takové mi mnoho neříká, ale opět se ukázalo, že autorka má úžasný talent pro popisy, protože jsem při čtení cítila nejen horkost slunce, ale i slanou mořskou vodu a její vůni. Pak popis kandijského galimatyáše se vším shonem, špínou, pachy i vůněmi, vyprahlost Alžíru i pouště... Do toho množství barvitých postav a postaviček, včetně excelujícího Osmana Ferradžiho, zajímavého orientálce Mulaje Ismaila a jeho žen či kladného Colina Paturela.

Jediné, co bych vytkla, je opětovný fakt, jak jsou VŠICHNI z Angeliky naprosto odvaření. V tomhle ohledu je pro mne coby ženská hrdinka či archetyp naprosto neuchopitelná a irituje mne, protože v mnoha momentech (zejména v dalších knihách) se pro mne chová nepochopitelně či nesympaticky. Ale uznávám, že scéna svádění admirála de Vivonne byla velmi hezky napsaná a tentokrát Angelice přiznávám i dost plusových bodů, neb jen to, že byť byla v harému smyslově i tělesně vydrážděná, nakonec nepodlehla s výmluvou "jsem jen slabá žena", ale s odvoláním na utrpení mužských křesťanských otroků se rozhodla nepoddat se.

Díky velkému rozsahu a mnoha zvratům kniha tentokrát obsahuje nejen velkou míru dobrodružství, ale i hlubokých úvah, vtipných momentů, zamyšlení i dojemných scén. Za mne je rozhodně jedním z nejsilnějších momentů poslední rozhovor s Osmanem Ferradžim či rozloučení s Paturelem, který zjišťuje, že v otroctví jsou si všichni rovni, ale při návratu domů nic takového neplatí...

renefer
20.02.2019

Konečně se to trochu rozjelo, i když to vzájemné míjení dvou hlavních postav je do oka bijící i pro ty, co neviděli film.

Richie1
21.12.2018

Tento díl byl docela dlouhý a Angelika behěm něj prožila více dobrodružství než ve všech předchozích dílech dohromady. Ve slavném filmovém zpracování z 60. let byl tento díl rozdělen do dvou filmů. Angelika při hledání stop po svém manželovi, hraběti de Peyrac, nejprve prožívá různé úspěchy i neúspěchy na moři, aby posléze nejvíce nebezpečnou cestu prožila v marockém království. Ale ani jako otrokyně, ani jako vyčerpaná cestovatelka ohrožovaná divou zvěří nebo Maury se nevzdává a skutečně jako nezkrotná Angelika překonává všechny obtíže.
V knize se najde mnoho odlišností od filmového zpracování, takže jsem si čtení plně užíval. Romantická složka příběhu je často překrývána dobrodružnou, což není na závadu - z intrikářské Paříže se dostaneme do úplně jiného prostředí. Angelika je stále velmi dobré čtení. 75%